Değerine sahip çıkmak

Yunus KARAKAYA
12 Haziran 2020

Bir şehri yönetiyorsanız, o bölgenin maddi ve manevi değerlerine sahip çıkmak en asli görevlerinizden birisidir.
Biliyorsunuz Sındırgı’nın en büyük değerlerinden birisi de “Yağcıbedir” halılarıdır.
Yağcıbedir Halıları ismini Balıkesir İli, Sındırgı İlçesinde yaşayan Yağcıbedir yörüklerinden almıştır. Tarihi, Türklerin İslamiyet’i kabul etmesinden öncesine kadar dayanır. Bunu İslamiyet öncesine dayanan desenlerden anlayabiliriz. Şu anda Yağcıbedir yörükleri Sındırgı’nın Eşmedere, Çakıllı, Karakaya, Alakır, Eğridere köylerinde yaşamakta ve halıyı orijinaline sadık kalarak dokumaktadırlar. Desenlerde hüzünlerini, sevinçlerini, gelecek hayattan beklentilerini ve ahiret hayatına bakışlarını anlatmaktadırlar. Koyunlardan alınan yünlerin iplik haline getirilmesi ve doğal boyalarla renk verilmesi ilmekle, desenlerin oluşturulması ile Yağcıbedir kültürü yaşatılmaya çalışılmaktadır.

HUKUK MÜCADELESİ
Bugünlerde bazı açıkgöz alış veriş siteleri Yağcebedir halısı üzerinden kazanç peşine düşmüş.
Coğrafi işaret kullanım hakkına sahip Sındırgı Belediyesi, bir internet sitesinden satılan taklit Yağcıbedir halılarının kaldırılması adına hukuki süreç başlattı.
Orta Asya’dan göç eden yörüklerin, elde dokudukları Yağcıbedir halısına verilen coğrafi işaret kullanım hakkı uzun bir mücadele sonrasında Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Sındırgı Belediyesi’ne verilmişti. Hereke halıları gibi Yağcıbedir halılarının da patentini almaya hazırlanan Çin’e de böylece tarihi bir gol atılmıştı.
Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, coğrafi işaretle beraber Yağcıbedir halısını sadece korumakla kalmayıp, taklit unsurlarına karşı da müdahalede bulunabileceklerini söyledi.
Hukuki olarak bu yönde girişimde bulunanlara taklit halıları üretmenin yasak olduğunu artık bildirebildiklerini vurgulayan Başkan Yavaş,“Bu konuyla ilgili daha önceleri iki firma hakkında şikayette bulunduk ve gereği yapıldı. Ellerindeki halıları toplayıp imha ettiler. Bu halı desenlerine uygun yapılırsa ve bu yörede dokunursa ancak yapılabileceği konusunda karar verildi. Yağcıbedir’in desenleri kişiye ve zamana göre değişen bir desen değil. Altın nasıl yıllar önce altınsa, eritseniz yine altın olacaksa, bu halı da kültürel bir ürün olduğundan dolayı gelecek nesillere taşınan bir hadise. Son olarak yine bir firmanın da taklit Yağcıbedir halılarını satışa sunduğunu öğrendik ve hukuki süreci başlattık. Hikâyesi olan halılarımızın değersizleştirilmesine asla müsaade etmeyeceğiz” dedi.

O MESCİT YENİDEN AÇILDI
Ahmet Bereket’in Büyük Birlik Partisi İzmir il başkanlığı döneminde açılan, ancak daha sonra  göreve gelen yönetimler döneminde sahip çıkılamadığı için kapatılan “Muhsin Yazıcıoğlu” mescidi yeniden hizmet vermeye başladı.
Çankaya’da bulunan  mescidin yeniden açılması için yoğun çaba sarf eden Ahmet Bereket ve dostlarını tebrik ederim
Demem o ki Muhsin Yazıcıoğlu’nun isminin nimetlerinden faydalanmak başka bir şey, onun adını yaşatmak için taşın altına elini koymak başka bir şeydir. Değerli kardeşim Ahmet Bereket duygularını şu sözlerle dile getirdi;
“Allah’a binlerce kere şükürler olsun ki, Şehit Muhsin Yazıcıoğlu mescidimizin halıları da yenilendi. Şükürler olsun ki Bit Pazarı esnafımız ve vatandaşlarımız Şehit Muhsin Yazıcıoğlu Mescidimizde sosyal mesafe ve kurallar dahilinde vakit namazlarını eda etmeye başladılar
Bize bu günleri gösteren Allah’a binlerce kez şükürler olsun. Tadilatın başından bu yana beni yanlız bırakmayan “Aksaçlılar” oluşumumuzun tüm kıymetli mensuplarına ve katkı koyan tüm Muhsin Yazıcıoğlu sevdalılarına teşekkür ediyorum.”

kovid-19-ve-dunya-istihbarati

Kovid-19 ve dünya istihbaratı!

bir-yastikta-kocayin

Bir yastıkta kocayın!