Değişim kaçınılmaz!

Semra ÖNDER
21 Mayıs 2021

Tam yazmaya başlıyordum ki bir güvercin kondu pencereme… Müjdeler beni bekliyorsa demek…
Bahar aylarını çok ama çok seviyorum. İçimi tarifsiz bir neşe kaplıyor, her andan yeni bir sevinç kapısını aralıyor kalbim. Ben kahvemi yaptım, başlıyorum… Siz de hazır mısınız?
Bugün size 45 dakikalık bir serüvenimi aktarmak istiyorum. Bakmayın 45 dakika dediğime, etkisi bir ömür sürecek…
Kitap okuma sevdamı beni tanıyanlar bilir, yazılarımı takip ediyorsanız siz de öğrenmişsinizdir. Kitabı okumak, adeta yerim, tüketirim… Kapağını açtığımda son sayfasını görmeden bırakmam! Hayatla bağımı keser; yemeği, içmeyi unuturum…
Ama uzun zamandır gönlüme göre bir kitap bulamamıştım. Arkadaşım Senem ile sohbet ederken ağzımdan ‘Kız bana bir kitap ver ama şu iç bunalımımdan çıkayım’ dedim. O da bana ‘Tam da senin istediğin gibi bir şey var elimde. Ben henüz okuyamadım ama sen başla’ dedi.
İncecik bir kitap uzattı elime…
‘Kız, ben bunu 10 dakikada okurum. Yok mu şöyle tuğla büyüklüğünde bir kitap’ dediğimde aldığım cevap ise, ‘Sen al bir başla buna. Kitap biter ama etkisi bitmez’ dedi.
E hadi bakalım…
Şimdi size uzun uzun kitabı anlatmayacağım. Çünkü alıp keyifle sizin okumanızı istiyorum. Kitabın adı ‘Dört Anlaşma’ yazarı ise ‘Don Miguel Ruiz’
Kitap, eski bir uygarlık olan “Toltek”ler ve onların “Dört Anlaşma”sı konusunda bize bilgiler veriyor.
“Başlangıçta bu yaşa gelene kadar yaşadığımız anların, edindiğimiz tecrübelerin, aldığımız her nefesin bizim kendi isteğimiz dışında geliştiği, karşı koyamadan ehlileştirilmiş olduğumuzu anlatıyor. Artık buna karşı koymamız ve bu ana kadar kabul ettiğimiz her şeyin yani anlaşmanın değişmesi gerektiğini anlamamız gerektiği söylüyor. Bu değişimlerin de sadece Toltek’lerin Dört Anlaşma’sıyla olabileceğini ve bu şekilde hayatımızı farkında olmadan yaşadığımız bu cehennemden, cennete nasıl çevirebileceğimizi gösteriyor.”
Bana göre bu bir başlangıç kitabı… Ben de bu kitap sayesinde Toltek kültürüne adım attım. Belki siz okuduğunuzda her şeye katılmayacaksınız ama ben özellikle ‘İçteki cehennem’ kavramını çok sevdim. Dört anlaşmanın dördüne de uyulur mu? Günümüz dünyasında biraz zor ancak çabalamak da başarmanın yarısıdır demişler.
En nihayetinde insanları sevin…
Diğerlerinden önce kendinizi sevin…
Kendinizle barışın, kendinizi cezalandırmayın ki insanlara da yararınız olsun…
Sonra kelimenin gücüne dikkat edin…
Ne kimsenin hakkına girin ne de kötülükleri üzerinize çekin…
Hayat çok güzel…
Bunu güzelleştirmek de senin elinde…
Şimdi ister sana önerdiğim kitabı al oku, istersen de hayatını al ellerine düşün…
Ama biliyorsun değil mi, değişim şart…
Değişim kaçınılmaz!

bakan-suleyman-soyludan-sedat-pekere-sert-cevaplar-idam-dahil-her-turlu-ceza

Öküz öldü ortaklık bozuldu

bu-ne-perhiz-bu-ne-lahana-tursusu

Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu