Demedi demeyin

Yunus KARAKAYA
8 Mayıs 2020

Kurtlar Vadisi Pusu’da Fikret Bey’in (NECO)’ sağ kolu İbrahim’e (Payidar Tüfekçioğlu)
“Demedi deme İbrahim” şeklindeki repliği hatırlamayanız yoktur sanırım.
Ben de bu replikten yola çıkarak bu yazımı kaleme almak istedim.
Biliyorsunuz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’nin korona salgını sonrası normalleşme sürecini açıkladı.
Bu açıklamayla birlikte havaların da ısınmasıyla birlikte insanlar bir rehavete kapıldı.
Maskeler fora edildi. Ağız ve burunu kapatması gereken maskeler çıkartıldı. Takanlar ise kurallara uygun davranmamaya başladı. Maskeyi kimisi arabasının dikiz aynasına, kimisi çenesinin altına, bazı kadınların ise saçlarına süs olarak taktığını bile gördüm.
Çarşı pazarda, markette fırında sosyal mesafe 0 noktasına indi. Sokağa çıkması yasak olan çocuklar parklarda fink atmaya başladı.
Hele hele geçtiğimiz günlerde Karşıyaka Belediyesi’nin hıdırellez kutlamaları haberlerinde servis ettiği bazı fotoğraflar tüylerimi diken diken etti. Sokağa çıkması yasak olan çocuklar hıdırellez ateşi üzerinden atlarken objektiflere yansımış.
Bu vurdum duymazlık olduğu sürece ne kadar tedbir alınsa boşuna.
Doktorlar başta olmak üzere virüsün kontrol altına alınma çabaları boşuna.
Futbol Federasyonu’nun ligleri Haziran ayında başlanacağını açıklaması işin üzerine tuz biber oldu.
Demedi demeyin… “Korona virisü”nde ikinci salgın dalgasına hazırlıklı olun.
Eğer beli kırılan bu virüsün tamamen yok olmasını istiyorsak kesinlikle rehavete kapılmamalıyız. Alınan sevindirici haberler bizi rehavete düşürmemeli, asla gevşemeye sebep olmamalı, kesinlikle el hijyenine ve diğer önerilen tüm kurallara riayet edilmeli. Evde kalmaya devam edilmelidir.

İNSANIN HAYALİ OLMALI
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz sosyal medya hesabında bir fotoğraf paylaştı. Fotoğrafın bir karesi yaklaşık 35 öncesine ait. 23 Nisan’da valilik koltuğuna oturan Yücel Yılmaz şimdilerde Büyükşehir Belediye Başkanı olarak makam koltuğunda oturuyor. Mehmet Şeref Eğinlioğlu İlkokulu’nda okurken 1985/1985 eğitim öğretim yılında 23 Nisan kutlamaları çerçevesinde Balıkesir’in sembolik çocuk valisi olduğunu belirten Yücel Yılmaz” Rahmetli Barış Manço’nun dediği gibi…
“Adam Olacak Çocuk” sözlerine atıfta bulunarak sosyal medya hesabından o fotoğrafı paylaştı

ADRESE TESLİM HİKAYE

Derviş ve para

Padişahın biri, adamlarından birine bir miktar para verip şehir içindeki dervişlere dağıtmasını söyledi. Adamcağız bir çok dervişin yanına gidip geldi ve ancak parayı olduğu gibi geri getirip padişaha iade etti.

Padişah, (Niçin dağıtmadın?) diye sordu.

Adam, (Padişahım verecek derviş bulamadım) dedi.

Padişah, (Nasıl olur, şehirde yüzlerce derviş vardır) deyince adam, (Efendim, dervişler para kabul etmiyorlar. Para alanlar ise zaten derviş değil ki) diye cevap verdi.

futbol-sadece-spor-degil-yasamin-da-ta-kendisi

Futbol sadece spor değil yaşamın da, ta kendisi

Parçaları birleştirebilenlerden misiniz?