Demirel

Haldun ÇIRAY
12 Şubat 2022

Bahse konu Demirel, Sayın Süleyman Demirel’den başkası değil tabii.

Kimdir Demirel?

Bir zamanlar ülkeye damgasını vuran Isparta İslam Köylü bir çoban. Roma’da Spartaküs, Türkiye’de Ispartaküs denen cesur ama akıllı insan. Zeki ve akıllı olup da oyun kuran kişiler için “Akıllı korkar” derler. Başka ne derler? “Zar zorlanmaz çünkü zor oyunu bozar inat etme kaybedersin.” İşte zarı zorlamayan bir sonraki hamle için oyun kuran mecazen “Akıllı korkar” dedikleri bir zeki insan.

Altı kez başbakanlığı kaybetmiş yedi kez tekrar gelerek toplam on iki yıl başbakan olmuş bir yörük. 1960 ihtilal anayasası döneminde siyasete başlamış. 1960 anayasası, dünyadaki gelmiş geçmiş anaysalar içinde, ilk sosyal anayasa ünvanı kazanmış bir hukuk abidesi. Böyle bir anayasa ve birden bire ihtilal havasından kurtulmuş sivil toplum kuruluşları, özerkliği tatmış ünüversiteler, adalete gelen teminatlar, bir an önce af isteyen eski DP’liler. Menderes iktidarı gibi uzayacağı için telaşlanan muhalefetin aceleciliği, ordunun devam eden alışkanlıkları. İşte bu ahval ve şerait içinde yetkileri kısıtlı bir başbakan. Çılgın, bilgili, cesur, yırtıcı bir meclis. Derken ordunun nükseden alışkanlıkları sonucu, ihtilal ve muhtıraları uhulet ve suhuletle düzene sokmaya çalışan bir akıllı politikacı.

İhtilal olmuş, Demirel meçhule giden bir aracın içinde 4 arkadaşı ile birlikte. Daha ne olacağını bilmeden arkadaşlarına birden, “Sıratı müstakim! Yeni partinin adı bu olacak. Yani Doğru Yol… ” diyen bir gerçek memleketsever. İlk başbakan olduğunda Sayın İsmet İnönü’den akıl danışacak kadar kendini aşmış bir Başbakan. Kıbrıs’ta Yunanistan’ın canına ot tıkayan ikiliyi yaratan adam. İkilinin adı İsmet Paşa, Süleyman Demirel’di. Başbakanlıkta 20 yıl kalmadı, kalan da olmadı. Ben yaptım demedi ama GAP’ı gaptırmam dedi. Haklıydı baştan sona içindeki kişiydi. Hora isimli ilk petrol arama gemisi de. Pipe-line denen petrol boru hattı ve iki rafineri de. Demir çelik işletmeleri, yüzde 76 yerli üretime ulaşmış otomobil sanayisi de Demirel’in hizmetlerini içeriyordu. Şeker, çimento fabrikaları, Boğaz Köprüsü de Ispartaküs’e aitti. Binlerce köye yol, su, elektrik götürülüyordu. Ecevit’in ilk bakanlığında başlayan sendikal haklara hiç dokunmadı. İlk televizyonu 1968’de başlattı ama ‘İlk defa ben yaptım’ demedi. 450 baraj yapmak kime nasip! Kader DPT’ye yerleştirdiği bir zatın bakan oğlu inkar etti bu başarıyı. Bu ülkede her şey sadece toprak arazi varken, para pul yokken yapıldı. 80 üniversite, gencecik bir ilaç sanayii, hepsi bu. Demirel’in eserleri. Hatta Sayın Özal, şimdiki ve önceki başbakan ve bakanlar hatta RP ve MHP dahi onun rahlesinden. CHP yi anlamıyorum da diğer partileri de anlamıyorum neden geçmişteki kurumlar hizmetler anlatılmaz.

Demirel’i sağlığında beğenmeyenler, cesaret yok diyenler, sendikalar, sivil toplum kurumları, zıraat odaları, esnaf dernekleri, kooperatifler, barolar, yıllardır nerede? TBMM olarak çok becerikli olduğunuz için mi bu düzeni getirdiniz? Millet ve vekilleri birlikte sorumlu olduğunuzu biliyorsunuz heralde. Partiler boş oy oranına dikkat etmeli. Dikkat! Ali Babacan, Demirel gibi…

tbmm-karnesi

Ne dediniz Yeliz Bey?

sohbet

Haftanın terapileri