Denetim mi?

Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU
7 Mart 2021

En yeni normalleşme denilen sürece geçeli henüz birkaç gün oldu. Aylardır evlere kapanan, sosyal yaşamı unutan birçok kişi ve özellikle maddi olarak ciddi sıkıntı yaşayan esnaf başta olmak üzere toplumun geneli kısıtlamaların esnetilmesini savunuyor.

Kamuoyu araştırmaları vatandaşın sağlığı önemsediğini gösterirken aynı anda iş ve aş dediğini gösteriyor. Yalnızca bu açıdan bile bakıldığında korona virüs ile yaşamayı bir an önce öğrenmeli ve yeni yaşam alanımızı buna göre belirlememiz gerektiği ortaya çıkıyor. Tam kapanmayı savunanlara inat kontrollü, dikkatli ve denetime açık bir süreçle hayatımıza dönmemiz gerektiğini savunuyorum.

İçişleri Bakanlığı genelgesi vatandaşın en çok sorduğu sorulara yanıt veriyor. Özellikle il bazında yapılan risk değerlendirmesinde şehirlere farklı renklerin verilmesi ve bu renklerin hangi ‘normalleşmeye’ izin verdiği konusunda ciddi kafa karışıklığı var.

Restoranların yüzde 50 kapasite ile çalışacağı yönünde genelgede belirtilen konunun nasıl uygulanacağına yönelik kimsenin kafası net değil örneğin. Cuma akşamı Karşıyaka Bostanlı’daki mekanları görmek, sosyal yaşamın yeni normalleşme sürecine nasıl tepki verdiğini gözlemlemek için uzun uzun yürüdüm.

HERKES RAHATLAMIŞ

Mekanlarda ne yüzde 50 kapasite sınırına ne de diğer belirtilen başlıca kurallara uyuluyordu. Oturduğumuz kafede HES kontrolü yapılarak mekana kabul edildik. Servisi ise ‘self servis’ olarak düzenlemişler. Kurallara uyanlar olduğu gibi uymayanlar ise sayı olarak daha fazla. Saat 19.00’da mekanlara müşteri kabul edilmemesine rağmen o saatte halihazırda oturan müşterinin dükkandan uğurlanması gerekiyor. Saat 20.00 olmasına rağmen Bostanlı’daki birçok meyhane ve balıkçıda müşteriler masada oturmaya devam ediyordu.

Denetim konusunda bizzat İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun görevlendirmesiyle sahada olması gereken kamu görevlileri denetim ayağını boşta bırakırlarsa çok yakın bir gelecekte vaka sayılarında yeni patlamalar göreceğiz gibi görünüyor.

Başta sosyal yaşamı heyecanla bekleyenler bizler olmak üzere esnaf ve daha düzenli ve sağlıklı bir toplumda yaşamak isteyen herkesin kurallara uyması, maske, mesafe ve temizlik gibi konulara dikkat etmesi gerekiyor.

Birkaç ay sonra geriye baktığımızda pişman olmamak ve ‘keşke’ dememek için kuralların hepimizin sağlığı ve geleceği için önemli olduğunun farkına varmamız şart.

Türkiye’de çocuk tiyatrosunun kuruluş günleri – 13

Daha da canlı çokça ışıltılı!