Denetimsizlik ya da adam sendecilik

Haldun ÇIRAY
28 Temmuz 2021

Her alanda her yerde her işte herkeste bu düşünce hakim olmuş. Her konuya kısa kısa değinirsek belki ama belki bir güzellik yakalayabiliriz. Hafta sonu Bayındır’a karpuz ve cins olarak pek bulunmayan şeftali almaya gittim. Birazda bayramda baba ocağı ışıksız kalmasın dedim. Güzel bir bahçesi vardır evimin. Ama pislik vücut bulmuş o güzelim bahçede. Defne bebek için düzenlenen etkinlik iptal edilmiş sanırım Ak Parti’ye ait bir toplantı değil diye. Korona virüs o toplantılarda olmuyor ya. Birde Kani Bey Parkı’nın 60 yıllık çam ağaçları kesilmiş aferin dedim. Bu parkta yemek yiyebiliyorsun. Tabi kedi sürüsünden fırsat bulursanız. Ayrıca yediğiniz köfte ve patatesin uzun süre beklemiş yanık yağda pişmiş olması da cabası. Park geçidindeki tahta direkte bir yıla yakındır bayrak niyetine sallanan çaput parçalarının görüntüsü de bir başka güzel.
Mehmet Metiner, “AK Parti’de her düzeyde ciddi bir kibir böbürlenme ve milletle inatlaşma sorunu var” demişti. Hay ağzın bal yesin. Ama hepsinde var. Başı bozukluk var, adam sendecilik var, vurdum duymazlık var.
Zam değil haksız kazanç var. Şikayet makamları belli değil. Ancak esnaf da bitik halde. Yozlaşma ise artmış. Mesela Bayındır Arapbaşı Kahvesi’nde gençler bir şeyler çekmiş. Ortalık allak bullak. Bostanlı gibi bir yerdeki olaya ne demeli orada da gençlik ne çekmiş ise iki azgın köpeği salmışlar yemek yiyen oturan insanların üstüne gülüp eğleniyorlar. Sonuç halktan dayak sonra nezaret. Nezarette dahi yakışıksız sözler. Televizyonlara da maşallah. Mutassıp dindar geçinen bir kanal önce bir yasak aşkı ayrıntısına kadar veriyor sanki çok gerek. Bazı kanallar da kötü bir ifade ile sex ilacı anlatıyor. Yollar farklı mı İzmir’in adı yakında çukur İzmir olacak. Üslüklü yüzme hocasının çukurlar umurunda değil gibi. İzmir’in ne durumda olduğunun farkında mı? Bir uslu bir uslu ki yanındaki arkadaşı sanki ikimize bir İzmir der gibi yönetip gidiyorlar. Faytonlar gitti yerine çirkin bir motorlu taşıyıcı çıktı. Tabi önceden tasarlandı mı bilinmez. Deniz taşımacılığı mı pöh. Tarımla ilgili ekilen dikilen arazi ne kadar acaba biliniyor mu. Fuar ise kulis yatağı olan yüz metre kare bir binadan ibaret sanılıyor. Basmane Çukuru duruyor Karşıyaka Bostanlı’da Denizspor’un altındaki otopark ve Ata Organize Sanayi’nde derin çukurları gören yok. Kısaca bütün ilgililer hizmetle ilgili gibi. Ama birliktelikte cart curt.

KIBRIS
Kıbrıs’taki ise bir siyasi partinin etkinlikleri terk etmesine neden olmakta ne. Durum gülünç olsa da kahraman edasındayız. Kibir denilen illet siyasileri ve yakınlarını zengin ederken bazıları da yakın çevreyi yok farz ederek namusluyu oynayan komiklerde var. Siyasilerin ve partilerin bayramlaşmasına bakar mısınız? Ak Parti, CHP, DEVA, DP, SP, MHP, İYİ parti kısaca hepsi kafasına göre bayramlaşacakmış. Hayırlı bayramlar ne demeli. Şimdi son söz şu, biz sizin hanginize inanalım..?
Hanginiz doğrusunuz? İyi günler sizi bekliyor bizi değil o günün tarih saati hiç önemli değil. Bayramı hem de Ramazan ve Kurban Bayramı’nı böyle kutlarsanız vay halimize.

botox-nedir-kimlere-yapilir-botoks

Çene yapısını rahatlatan dokunuş…

Ergenlik çağı ve eğitim