Denge

Haldun ÇIRAY
7 Nisan 2021

Her konuda denge. Cambazın dengesi, ailenin bütçe dengesi, şirket dengesi, kooperatif dengesi, devletin bütçe dengesi, ödemeler dengesi. Başka iç dış kişi komşular devletler ile ilişkiler dengesi. Hepsinden önemlisi akıl dengesi.
Şayet ekonomik denge bozulmuşsa devletin dengesi hükümetin dengesi de bozulur. Peki dengeler bozulduğunda ne olur ihtiyaçlar giderilemediği için önce aile dengesini kaybeder kavga başlar huzur ve sonra sağlık bozulur. Sağlığı bozuk bireylerden sağlıklı bir millet oluşmaz.
Ödemeler dengesi bozulursa devlet dengesi bozulur.
Komşu ilişkileri dengesini kaybeder, partiler, sivil toplum kuruluşları, dengesini kaybeder. Öğretmen, polis, asker, üniversite, esnaf, iş adamı dengesini kaybeder. Her şeyden uzak yaşadığını bildiğimiz çiftçi dengesini kaybeder. Dengeler kaybolduğunda ki işte o zaman gerçek bir sorun söz konusudur. Gelir dengesi bozulduğunda özenti kıskançlık gibi duygularında tahrik sebebi olması kaçınılmaz olur. Ülkemizde defaten tarımda imalat sanayinde üretimi istihdamı dengelerin kurtarıcısı olarak işaret ettik. Gelir dengesi henüz düzeltilemezken birde astronomik ücretler ödeniyor olması çok vahim. Hatta devlet eliyle ödenmesi daha da vahim.
Bizzat vitrinde gördüğüm bir kilogram antrikot etin fiyatı 150 TL ise (semt kasabında 76-110 TL) bir kahve 13.5 TL, şişe suyun fiyatı, 2-18 TL,arasında peynir 90 TL zeytin 30 TL ise bu halk ne düşünür. Turfanda sayılsa dahi insan nefsi çekerse taze fasulye 20-30 TL bir kez tatmak istemez mi insan? İster tabii . Bakliyat dahi yüksek fiyatlarda olup alamayan insanlar varken, iki üç yerden aylık alanlara yüz bin Euro huzur hakkı ücreti ödeniyorsa helal mi?
Birde yakinen bildiğim bir eski bakanın da benzer huzur hakkı aldığının açıklanmasına özellikle üzüldüm. 17 milyon insanın bin liralık sınırın altında bir geliri olduğu ifade edilirken bu tür ödemeler İslami inanışa ne kadar uymakta. Bir GSM şirketinin yönetim kurulu üyesi de bu kaymaklı ücretlerden istifade etmekte olduğu açıklananlardan. İki üç kurumdan bir milyon civarında ücret alan iki eski bakan da söz konusu. Bunlara AK Partili deniliyor. İzmir’de zeytinyağı birliği yönetimi, birlik müdürü, şirket müdürü, şirket müdür yardımcısı, CHP’li değil mi kaç lira ücret alıyorlar? Makam araçlarını çarpıyorlar ama kuruma ödetiyorlar. Farklı ödemeler ne kadar acaba. Küçücük bir birlikte yönetim kurulu aylıkları yol yemek ücretleri ne kadardır. Üç şirkette aylıklı 45 kişi yönetimde olur mu? Şirketin biri iki trilyon lira da zarar ediyorsa. Faaliyet geliri ne kadar. Faaliyet dışı geliri nedir acaba. İzmir gibi bir yerde Mavişehir’de kurumun kirasını ödediği ev ve 40 bin TL civarında ücret. Uçak yol giderleri ne olacak bu ülkenin hali dememek için zor tutuyor insan kendini. Sayın Cumhurbaşkanım, AK Partili bakanlık bunları bal gibi koruyor. O halde seçimde sahaya bunlar inmeli. Adil olmayan ücret usulsüz yönetimin bedeli, yapılan yol getirisinden fazla olabilir. Önceki iktidarlara bir bakmakta yarar olacaktır ki, denge bozulmasın.

MHK’de değilim ama tasası bana düştü usta

koronaya-yakalanan-baskan-macoglunun-tedavisi-suruyor

Mesele partide değilmiş!