Derdiniz yok mu?

Tuğçe DOĞANELİ KAMACI
14 Mayıs 2022

Mevsim bahar, gündem haraketli; ama odaklandığımız tek bir konu var. Önce haftanın önemli olaylarına bir göz atalım. Konut kredisi müjdesiyle başlayalım. İlk defa ve tek konut sahibi olacaklara 2 milyon liraya kadar değere sahip birinci el satın almalar için 10 yıla kadar vadeli ve aylık yüzde 0,99 faizli konut kredisi verilecekmiş.
Siyasi yasaklar gündeme gelmiş, herkes kararların hukuki mi, siyasi mi olduğu konusunda açıklama yapıyor… Yasakların kısa vadeli sonuçlarını, uzun vadeli sonuçlarını tartışıyorlar.

GÖÇ İDARESİ AÇIKLADI
Suriyeli mülteci sayısı yeniden tartışılmaya başlanmış. Göç İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesindeki bilgilere göre, 10 şehirde kurulan 26 geçici barınma merkezinde 256 bin 971 Suriyeli, 5 ilde 7 geçici barınma merkezinde 59 bin 877 geçici koruma kapsamında Suriyeli, geçici barınma merkezleri dışında 3 milyon 559 bin 41 geçici koruma sahibi Suriyeli yaşıyormuş.
Milli Eğitim Bakanlığı, “Mülteciler İçin Maddi Yardım Programı Fonu” aracılığıyla finanse edilen “Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi” kapsamında, Suriyeli gençler için bu ay 5 günlük Gençlik Festivali düzenleyecekmiş. Buna göre, 600 kişinin katılacağı programın toplam maliyeti 4 milyon 653 bin 750 lira olarak açıklanmış, hediyeler de verilecekmiş.
Yazar Aziz Nesin tarafından kurulan Nesin Vakfı’nın banka hesapları İstanbul Valiliği tarafından ‘sosyal medyada usule aykırı bağış toplama’ gerekçesiyle bloke edilmiş. Oğul Prof. Dr. Ali Nesin, “Nesin Ailesi bu ülkenin düşmanı değildir. Üç kuşaktır bu halka hizmet ediyoruz, izin verirlerse daha da edeceğiz.” yazmış.
Ankara’da 87 yaşında vefat eden ödüllü müzik eğitimcisi, müzik yazarı ve edebiyatçı Ahmet Say son yolculuğuna uğurlandı. Oğlu ünlü piyanist Fazıl Say, “Onun edebiyat eserlerine de müzik eserlerine de sahip çıkacağız. Babamın ve Say Ailesi’nin eserlerinin olduğu bir Say Vakfı kurmayı planlıyoruz” demiş.
Katar merkezli Al Jazeera haber kanalında görevli muhabir Shireen Abu Akleh işgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçleri tarafından açılan ateş sonucu yaralanmış ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Filistinli sanatçılar, Akleh’in anısına Gazze’de bir duvara resmini yapmış. Duvar resminde Akleh’in portresi, kurşunların isabet etmesi ve üzerinde “basın” yazılı bir kask, Mescid-i Aksa ve Akleh’in vurularak yere yığıldığı an resmedilmiş. Akleh İsrail-Filistin çatışmalarını 15 yıldır takip ediyormuş.

DEKOLTE SAVAŞI
Bunları muhakkak gördük; ama pek konuşamadık. Çünkü bugünlerde okumak, tartışmak zorunda kaldığımız şey, oyuncu Melis Sezen’in göğüs dekoltesi oldu. Nedenini bilemiyoruz. Aylar öncesinin konusu, bunca çalkantı içinde yeniden gündeme getirildi. Hala kimin ne giyeceğine, giyemeyeceğine hep birlikte karar vereceğiz sananlar var. Kadını en çok erkeklere soracağız sananlar var. Bir toplumun ilerlemesinin dekolte savaşlarıyla mümkün olacağını sananlar var. Bu tavra tepkiliyiz. Herkesin dekoltesi, baş örtüsü kendine… Konuşacak önemli sorunlarımız varken gündem ‘sütyen’ olmamalı. Daha önce de belirttiğim gibi biz önce kendi içimize bakalım, işimize bakalım.

İYİ HABER
Kaliforniya ilk kez elektriğin yüzde 100’ünü yenilenebilir kaynaklardan karşıladı. The Desert Sun gazetesinin haberine göre rekor yaklaşık 15 dakika boyunca tutulurken, daha sonra temiz enerji üretimi talebin yüzde 97’sine düştü. Yenilenebilir gücün büyük kısmı Los Angeles’ın güneyindeki devasa güneş santrallerinden geliyor. Dünyanın en büyük 5’inci ekonomisi olan Kaliforniya eyaleti yıl boyunca neredeyse aralıksız aldığı güneş ışığının da yardımıyla diğer tüm ABD eyaletlerinden daha fazla yenilenebilir enerji üretiyor.

GÜZEL İÇERİK
“Kalplere dokunan mekanlar tasarlıyor ve hayata geçiriyoruz” diyen instagram hesabı “Decoolation” farklı tarzlardaki birbirinden renkli çalışmalarını takipçileriyle buluşturuyor. Sıradışı tasarımları, yenilikçi fikirleri öne çıkaran hesapta hem işlevsel hem ergonomik hem de estetik bir tasarım sürecinin ipuçları paylaşılıyor. Sayfada yatak odası, salon, mutfak, banyo gibi iç mekanların yanı sıra yenilenen dış mekanların da görüntüleri yer alıyor. Tasarımlardaki iklimlendirme, renklendirme gibi detaylar hakkında bilgi veriliyor.

Kanım da ‘feda’ dediler

Şimdi Sevişme Vakti; Sait Faik