Derviş ve akrep

Yunus KARAKAYA
24 Nisan 2020

Bildiğiniz gibi Türkiye’nin Çin’de ortaya çıkan korona virüs (kovid-19) salgınında aldığı tedbirler ve vatandaşlara olan hizmetleriyle dünyaya örnek oldu.
Ülkemiz örnek olmakla kalmadı ve başta İngiltere olmak üzere birçok ülkeye yardım malzemesi gönderdi.
Bir dostum Avrupa ülkelerinin Türkiye’nin gönderdiği sağlık yardımlarından sonra ülkemize karşı bakış açılarının değiştiği dile getirdi.
Ben de kendisinin yanıldığını söyleyerek, “Derviş ve Akrep” hikayesini anlattım.
O hikayeyi sizlerle de paylaşmak istiyorum;
Vaktiyle bir derviş suya düşen akrebi kurtarmak ister…
Elini uzatınca akrep de sokar.
Derviş tekrar dener, akrep yine sokar.
Bunu görenler dayanamaz, dervişe:
“İyilik yapmak istediğin halde sana zarar verene daha ne diye yardım edersin?” der.
Dervişin cevabı mânidardır:
“Akrebin fıtratında sokmak var,
Benim fıtratımda ise yaradılanı sevmek, merhamet etmek.
O fıtratının gereğini yapıyor diye,
Ben niye fıtratımı değiştireyim?”
Sözün özü bizim fıtratımızda sevmek ve merhamet var.

KKTC “ORTAK ÜYE” OLABİLİR Mİ?
Akademisyen-yazar Prof. Mehmet Hasgüler, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) anayasasında bulunan bir maddenin ülkemiz için kullanılabileceğini öne sürdü. Hasgüler, örgüte birçok ülke gibi Kuzey Kıbrıs’ın da “ortak üye” olabileceğini iddia etti.
Bu üyeliğin BM’ye üye bir ülkenin başvurusuyla sağlanabileceğini anlatan Hasgüler, bu konudaki çağrısını iletmek için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, ABD Başkanı’na, Rusya Devlet Başkanı’na, İngiltere Başbakanı’na, TBMM’deki tüm muhalefet partilerine, KKTC Cumhurbaşkanı’na ve Rum Lidere mektuplar gönderdiğini söyledi.

Ülke liderlerine mektuplarında, Dünya Sağlık Örgütü konusunda çağrıda bulunduğunu belirten Hasgüler, 1946’da kurulan DSÖ’nün Anayasası’nda üyelik ve ortak üyelik diye kavramlar olduğunu dile getiriyor.

Hasgüler, “ortak üyeliğin” uluslararası ilişkilerini kuramayan bölge ve bölge grubu ülkelere istinaden örgütün ortak üyelik verdiğine dikkat çekerek Korona virüs gibi sağlık sorunlarının olduğu dönemlerde, Sağlık Bakanı’yla irtibata geçerek, evrensel standartları sağladıklarını belirtti. Hasgüler, “Bu ortak üyelik bize açık. BM üyesi bir ülke… Örneğin Türkiye Cumhuriyeti. Hemen başvuru yapıp, Kuzey Kıbrıs’ın ortak üyeliğini sağlayabilir. Bu acil durumdur” söyledi
Bakalım Türk yetkililer Hasgüler’in bu önerisini hayata geçirebilmek için ne hamle yapacak.
Eğer bu plan tutarsa Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin dünya tarafından tanınmasının yolu açılmış olacak.

HOŞGELDİN 11 AYIN SULTANI

Allah izin verirse bugün ilk iftarımızı açacağız. Bu sene malum salgından dolayı Ramazanı ve Bayramı buruk yaşacağız.Ama iyilik yapmaktan, garip gurabayı gözetip kollamaktan geri kalmayalım.
Güzel ve iman dolu bu ayda gözlerinizde ışık, sofralarınızda iftar bereketi, evinizde mutluluk eksik olmasın. Hayırlı Ramazanlar.

Bah-çe-van geldi!

ercument-ovalidan-covid-19-asisi-aciklamasi

Günlerdir 2 litre korona virüsle yaşıyor!