DEÜ akademik yıla müjdelerle “Merhaba” dedi

Vahap DABAKAN
18 Ekim 2021

Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Tarım Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bazı etkinliklere katılmak üzere İzmir’e geldi. Başta İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, bakanlara kusursuz ev sahipliği yapıp hiçbir programlarında yalnız bırakmadı. Bakanlar İzmir’den ayrılırken başta Vali Köşger ve misafirperverliklerinden dolayı ev sahipliği yapanlara ve İzmirlilere teşekkür ettiler. Bakan Kurum ve Bakan Pakdemirli, bu misafirperverlik karşısında İzmir’e her gelişimizde İzmirlilere yeni müjdelerle geleceğini söylediler.
Kâtip Çelebi Üniversitesi Senato Kararıyla İzmir’e yaptığı hizmetlerden dolayı Fahri Doktora verilmesi kararıyla Rektör Prof. Dr. Saffet Köse tarafından cüppe giydirilen Bakan Murat Kurum’a, belgesi takdim edildi. Bakan Kurum konuşmasında,  “30 Ekim, İzmir depreminde yaşanan afet sonrası uzun süre İzmirlilerle birlikte olduk. Aradan bir yıl geçmiş olmasına rağmen hep bir ayağım İzmir’de oldu. Hamdolsun, İzmir tarihinin en büyük dönüşümünü gerçekleştiriyoruz. 5 bin 66 konutumuz ve 369 dükkânımızın inşaatları tüm hızıyla yükseliyor. Tıpkı Elâzığ ve Malatya’da olduğu gibi İzmir’de de kasım ayı içerisinde depremin 1. yıl dönümünde Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle; Bayraklı’da 7 proje alanında 1701 bağımsız bölümden 749’unu depremzede kardeşlerimize konutları teslim edeceğiz. Rezerv alanda ve Bayraklı’daki diğer projemizin etaplar halinde teslimlerini gerçekleştireceğiz” diyordu.
Evet, olması gereken budur. Kişiler kim olursa olsun, ülkesi ve şehirlerde yaşayan insanlara görevleri gereği hizmet ediyorsa, hizmet eden kişilere, öldükten sonra değil, sağlığında gerekli ödülleri verilirse hizmet edeni daha çok hizmet etmeye teşvik eder…
Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) 2021-2022 Akademik Yılı Açılış Töreni, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin katılımlarıyla Sabancı Kültür Sarayı’nda gerçekleşen törene ben de katıldım.
DEÜ 2021-2022 Akademik Yılı açılışına katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye’nin ‘2053 net sıfır emisyon hedefine gençlerle ulaşacağını ifade ederek, “DEÜ’yü İklim Dostu Üniversite yapıyoruz” dedi. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ise bakanlık olarak üniversitelerle birçok proje yürüttüklerini belirterek girişimcilere destek olduklarını ifade etti. DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar da 15 Temmuz Sağlık ve Sanat Yerleşkesi’nin imar planlarının onaylandığı müjdesini aldıklarını dile getirerek, “Bu planlarla yerleşkemize, Güzel Sanatlar Fakültesi, Konservatuar Binası, Diş Hekimliği Fakültesi, Büyük Deney Hayvanları Üretimi ve Kullanımı Binasını inşa edebileceğiz” diye konuştu.
İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir milletvekilleri, İzmir ve çevre illerin üniversite rektörleri, İzmir bürokrasisinin üst düzey temsilcileri ve DEÜ mensuplarının yer aldığı törenin açılışında İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından DEÜ Tanıtım Filmi ve ‘Mezunlarımız Diyor ki’ videosu da gösterildi. Uluslararası Mevlâna Vakfı Sema Topluluğu’nun Semazen Gösterimi yaptığı törende, fakültelerine dereceyle giren öğrencilere hediyeleri takdim edildi.
Bakan Bekir Pakdemirli, bir anısını anlattı. “Başbakan eski yardımcısı Babam Prof. Dr. Erkem Pakdemirli, o zamanın YÖK Başkanı Prof. Dr. İhsan Doğramacı tarafından “DEÜ” Rektörlüğüne atama sözünü vermesine rağmen, YÖK Başkanı Doğramacı, Prof. Dr. Ömer Yiğitbaşı Rektör olarak atamıştı. Babam hiç üzülmedi ve sonra Başbakan Yardımcısı olmuştu. Dr. Bekir Pakdemirli, bu güzel anısı ilgi ile dinlendi…
Uzun bir pandemi sonunda yüz yüze eğitime geçen Tüm üniversite öğrencilerimize ve öğretim üyelerimize yeni eğitim yılı hayırlı olsun…

Mavi Vatan’daki gizli enerji kaynaklarımız: Denizüstü RES’ler

Rezidansların üç yüzü