Dijital içerik yükselişte

influencer-sosyal-medya
Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU
23 Eylül 2021

Dijitalleşme hayatımızın her alanında yer alıyor. İnternet teknolojilerinin gelişimiyle birlikte seyahatten alışverişe, eğitimden toplantıya kadar birçok alanda dijital dünyanın nimetlerinden yararlanıyoruz.

Demokrasinin dördüncü kuvveti olarak anılan basın da bu dönüşümden payına düşeni alarak Yeni Nesil Medya ismiyle anılmaya başladı. Geleneksel medyanın unsurları gazete, dergi, televizyon ve radyolar dijitalleşmeyle, sosyal medya üzerinden geniş kitlelere ulaşarak yaşamsal faaliyetlerini sürdürmeye çalışıyor. Geleneksel mecraların reklam gelirleri düşerken, dijital dünyadaki reklam anlayışı da öncü olarak isimlendirilen influencer, blogger ve dijital içerik üreticileri üzerinden yeniden şekillendi.

İnteraktif Reklamcılık Derneği (IAB), influencer pazarlaması özelinde sektör genelini anlamak amacıyla yaptığı Influencer Pazarlaması Anketi’nin sonuçlarını açıkladı. Ankete; 58 Reklam Ajansı, 16 Influencer Pazarlama Ajansı ve 69 Reklamveren katılım gösterdi.

Katılımcılar, 2020 yılında influencer pazarlama stratejisi en beğenilen marka olarak Trendyol’u seçti. Ankete katılan reklamverenlerin yüzde 92’si, çalıştıkları markaların 2021 yılında influencer pazarlama kampanyalarına ayıracağı bütçenin artacağını öngördü.

Bunun yanında reklamverenler, çalıştıkları markaların yüzde 84’ünün 2020 yılında influencer pazarlama kampanyası düzenlediğini belirtti. Anketi yanıtlayan reklamverenler, hizmet verdikleri markaların büyük bir çoğunluğunun dijital pazarlama bütçelerinin yüzde 0 ile yüzde 5’ini influencer pazarlamasına ayırdıklarını ifade etti.

Anket sonuçlarına göre, ajanslar, müşterilerinin yüzde 91’i için influencer pazarlama kampanyası düzenledi. Ajansların 2021 yılı beklentilerine de yer verilen ankette; yüzde 86’sı, hizmet verdiği markaların influencer pazarlama kampanyalarına ayıracağı bütçenin artacağını, yüzde 64’ü de yine markalarının influencer pazarlama kampanyalarına ayıracağı bütçenin yüzde 10 ile yüzde 30 oranında artacağını ön görüyor.

BÜTÇE ARTACAK

Ankete katılan influencer pazarlama ajanslarının verdikleri yanıtlara bakıldığında, bu ajansların en fazla pazarlamasını yaptıkları sektörlerin başında sırasıyla, hızlı tüketim ürünleri, e-ticaret ve tekstil geliyor. 2020 yılında bu ajansların yüzde 62’sinin 50’den fazla kampanyaya imza attıkları, anket sonuçlarında ortaya çıkan çarpıcı verilerden bir diğerini oluşturdu. Yine anketi yanıtlayan influencer pazarlama ajanslarının yüzde 92’si, önümüzdeki yıl hizmet verdikleri markaların influencer pazarlama bütçelerini arttıracağını düşünüyor.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC), sektördeki bu değişim ve dönüşümü gazetecilere anlatabilmek amacıyla düzenlediği eğitimlerin ilki Manisa’da yapıldı.

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ile İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) iş birliği ile yürütülen ‘Güçlü Gazeteci Özgür Medya Programı’ kapsamında düzenlenen Manisa eğitiminde ben de Yeni Nesil Medya Yayıncılığı konusunda bir eğitim verdim. Oldukça verimli geçen eğitimde dijitalleşmenin gazetecilik mesleğinin dönüşümüne etkisini tartıştık. Gazetecilerin gündemden uzak durma lüksü yok.

19-kisi-dugunde-korona-viruse-yakalandi

Düğün meselesi

altayin-yeni-hedefi-timur

Büyük Altay renktaşını zorlar