Dijital Yılbaşı

Feyaz TATAR
30 Aralık 2020

Neresinden bakılırsa bakılsın,
her cümlede bir çift göz vardır
ve her noktada bir insan.
Bize ve ötemize bakan yalnızlığın tarifi bu cümlede saklı denilebilir sözgelimi, tam da yalnızlığı idrak etmemiz gereken şu günlerde hatta. Durup düşünmek gerekir, bunca çoğullaşan hayatımızı nasıl ‘ben’e indirgeyebiliriz diye. Tespitleri bir kenarıya koyalım ve bugünle yarına bakalım. Gelecek uzak değil bir bakıma, ne kadar yaşarsan o denli ileriye uzanırsın. Bildiklerimizi değiştirmenin, isteklerimizi şekillendirmenin, üretilene değer vermenin, yılbaşında nasıl eğlenileceğinin kararını verelim hadi. Tercih değil zorunluluksa evde yılbaşı, bir anlamda evde eğlenmek de zorunluluğumuz olsun. Bit artık, diyip durduk, hakkını vererek bitirelim 2020’yi. Farkına varıyoruz ki, evde hayat var, evde eğlence var. Mutluluğu içinde ara demiyor mu zaten spiritüel öğretiler. Her noktada duran insan, bu yıla da nokta olmayı bilir. Elde avuçta kalan umutlarımız sönmesin, tükenmesin.

NELER YOK Kİ?

Çok zamandır dünya dijitalleşti, dijital dönüştü. Dünya dijitalleşerek dönüştü. Milenyum eğlencelerini pek çoğumuz hatırlar, ben epey küçük olsam da hiç unutamıyorum, 20 yılda neler değişti tahayyül edin. Olmaz denilen ne olmadı ki. Bu yıl da evdeyiz ve artık evimiz dijital dünyanın bir parçası konumunda. Özene bezene kurduğumuz televizyon köşelerinden tutun da en değerlimiz telefonların ekranlarına, ne ararsanız var. Çerezsel ziyafetin konuksal eğlencesi. Bas parayı katıl konsere, tiyatroya; izle filmlerini. Hem yeni nesil platformlarda düzinelerce dizi-film de mevcut. 4 gece evdeyiz, dile kolay 4 gece. İçinde zar zor nefes alınan maskeyi de attın mıydı bir kenara, değme keyfine. Eh belki biraz yalnızsın ama ne demiştik, mutluluk içinde.
Kalabalık bir süre daha düşman bize. Kumanda elde, kumandan edasıyla kullanırsan kanallar emrinde. Bastın mı bir tuşa bir dünyada başka bir dünyaya yatay geçiş imkanlar dahilinde. Şensoyvari düşününce, inanın müthiş eğlenceli bir yılbaşı geçireceğiz. Sözün özü, teknolojiyi dost bellemeliyiz. Bunca şamata bu denli felaket dolu bir yılı elbet unutturamaz, yine de sağlık için, her şey sağlık için.

UNUTULMAYACAKLAR

2021’in ilk günlerini geçirecek bir evi bile olmayanları, olsa bile soğuktan, açlıktan kıvrananları asla unutmayın. Hayat eve sığar dendikçe, hayatını çöpten kazanmak zorunda olanları, yolda bulduğu kuru ekmeği kursağından geçirerek bir gün daha yaşadım diyebilenleri unutmayın.
En amansız hastalıklarla savaşıp şifa bekleyenleri, bir gün daha yaşasın diye emekler harcanan çocukları unutmayın.
İnsanlar korona virüs ve komplikasyonlarından ölmesin diye çabalayan sağlıkçılarımızı unutmayın.
Annenizin, babanızın, ailenizin kıymetini bilin…

İstiridyeler ve 2020 incileri

cinden-3-milyon-doz-koronavirus-asisi-yarin-sabah-turkiyeye-geliyor

Beklenen aşı!