Diyetinizi bitki çayıyla destekleyin

Ege Telgraf Admin
6 Şubat 2023

Diyet yaparken en çok zorlanılan konulardan bir tanesi sıvı tüketiminin yönetimidir. Bu noktada sıvı tüketiminin su tüketiminden farklı olduğunu bilmek siyah çay, kahve gibi içeceklerin su yerine geçmeyeceğini, daha çok vücuttan suyu attırabileceklerini bilmek çok önemli. Bu nedenle siyah çay ve kahve çeşitleri yerine suyunuzu ihmal etmeden faydaları saymakla bitmeyen bitki çaylarını ekleyebilirsiniz hatta sadece elinizi oyalamak için bile olsa!

 Rooibos çayı ile açlığınızı daha kolay kontrol edin. Aspalathin güçlü flavonoidi ile açlık ve yağ depolanmasının nedeni olan stres hormonlarının seviyelerini düşürerek daha az yağ depolanmasını sağlar.

Oolong çayı ile daha rahat kilo verin. Yeşil çay ve beyaz çayın ara formu bir çay olan oolong çayı metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olur. Aynı zamanda yağ metabolizmanıza da yardımcı olmaktadır.

Yeşil çay ile metabolizmanızı hızlandırın. 12 haftalık bir çalışmanın sonuçlarına göre günde 4-5 fincan yeşil çay tüketme alışkanlığına sahip bireyler, antrenmanlar sonucunda yeşil çay tüketmeyen bireylere göre yaklaşık 1 kilo daha fazla kaybetmiş. Epi gallo kateşin gallat-3 içerdiği için, antrenmanlarından önce içilen yeşil çay yağ yakımınıza destek olacaktır.

Nane çayı iştah kontrolünüzü sağlayın. Yayımlanan bir çalışmanın sonucuna göre 2 saatte bir nane çayı tüketen kişiler ayda 2,5 kilo kadar zayıflayabiliyor. Aynı zamanda nane çayının kokusunun da iştah kapatıcı özelliği de vardır.

Beyaz çay ile yağlarınızı yakın. Beyaz çay, siyah, yeşil ve oolong çayına göre en zengin antioksidan kaynağı olan ve en az işlem görmüş olan çaydır. Özellikle kollojen yıkımını baskılayıcıdır. Cilde esneklik veren elastin maddesinin de yıkımını önleyicidir. Daha sıkı bir cilt istiyorsanız mutlaka tercihleriniz de beyaz çay da olmalıdır. Ayrıca, yağ üretimini baskılayıcı ve mevcut yağlarını parçalayıcı özelliği de vardır.

Tarçın çayı ile kan şekerinizi kontrol edin. Tarçın kan şekerinizin düzenlenmesinde etkilidir. Ayrıca tarçın uçucu yağ ve fenolik bileşiklerden de zengindir. Yani iyi bir antioksidandır. Tarçın çayınıza karanfil ekleyerek hem daha lezzetli hem daha sağlıklı içebilirsiniz.

Kuşburnu çayı ile bağışıklığınızı kuvvetlendirin. Bağışıklık sistemi kuvvetli olmayan bir vücut kilo vermekte çok zorlanır. Bu nedenle öncelikle bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmelisiniz. Kuşburnu doğal C vitamini içeren en değerli bitki çaylarındandır. Enfeksiyonlara ve soğuk algınlığına karşı, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca, kuşburnunun böbreküstü bezlerini de olumlu etkileri vardır. Bu sayede hormonların üretimine destek sağlamaktadır.

Uzman Diyetisyen Deniz Zünbülcan