Doğayı birlikte koruyalım!

mugla-yanginlarinda-62-mahalle-ve-38-bin-715-kisi-tahliye-edildi
Yasemin EKREN
17 Ağustos 2021

Son bir kaç yıldır doğanın insana karşı acımasız davrandığına şahit oluyoruz, fakat unuttuğumuz birşey var asıl doğanın dengesini bizler bozduk. İnsanoğlu binlerce yıldır doğayı katlediyor ve şimdi doğa da artık bunun karşılığını seller, depremler, yangınlarla gösteriyor…

Doğru kullanılmayan her şey zamanla bozulmaya, kirlenmeye, eskimeye ve yavaş yavaş yok olmaya mahkumdur. Gelecek nesillere yeşil, sağlıklı, daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için kolları bugünden sıvamak gerekiyor. Yapılan araştırmalar ve ölçümler, küresel ısınmanın büyük ölçüde karbondioksit miktarındaki artışla ilişkili olduğunu ortaya koyuyor.

Bu artışın en büyük sebebi sanayileşme ile birlikte karbondioksit üretimiyle sonuçlanan insan faaliyetlerinin de artması. Bu artışa doğa gözle görülür bir şekilde tepki vermeye başladı. Atmosferdeki karbondioksit miktarındaki artışın önüne geçilmesi için karbondioksit üretimi ile sonuçlanan insan faaliyetlerinin azaltılması gerekiyor.

Çevresel yıkımın önünü kesmek ve çevresel sürdürülebilirliği sağlamak için bireysel olarak önlem alabilir, bugünü düzeltmekle kalmayıp gelecek nesillere temiz ve sağlıklı bir çevre bırakabilirsiniz. Evden ulaşıma birçok alanda alabileceğiniz tedbirlerle çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlayabilirsiniz.

İlk iş olarak en çok kullanılan aydınlatma alanında önlem alabilirsiniz. Sürekli açıp kapatılan ya da tüm evin açık olan ışıkları elektrik faturanızı şişirmekle kalmayıp, doğaya da zarar veriyor. Bunu önlemek için boş odaların ve gereksiz olduğunu düşündüğünüz alanların ışıklarını kapatın. Ampul seçiminde tercihinizi tasarruf ampullerinden yana kullanarak da yılda 20 kg karbondioksit gazının atmosfere karışmasını önleyebilirsiniz. Ayrıca su ısıtıcısı gibi elektrikli aletleri az su kullanarak çalıştırın.

Gereğinden fazla su kullanımı doğal kaynakların çok daha çabuk tüketilmesine neden oluyor. Bunu önlemek için mümkün olduğu kadar su tasarrufu yapmakta fayda var. İlk iş olarak banyodan başlayabilirsiniz. Uzun saatler banyo yapmak yerine duş alın. Böylece ortalama 200 litre yerine 70 litre su kullanmış olursunuz. Dişlerinizi fırçalarken, ellerinizi yıkarken suyu kullanmadığınız zaman musluğu kapalı tutun.

Temiz bir çevre için ayaklarınızı kuvvetlendirin. Mümkün oldukça yürüyün. Uzak mesafeler için toplu taşımaya yönelin. Böylece trafikteki araç sayısını azaltmış olacaksınız. Eğer araçla çıkmak zorundaysanız bakımını mutlaka zamanında yaptırın. Böylece yılda 450 bin tondan fazla karbondioksit üretimine engel olabilirsiniz.

Unutmayaılm bu dünya sadece bize ait değil. Bizden sonraki nesillerede daha temiz ve daha yaşanılır bir dünya bırakalım. Hepimiz elimizi taşın altına koymalıyız. Sadece bir tek evimiz var, bu dünya dışında yaşayabileceğimiz başka bir yer yok.

awt

AWT!

itfaiye-erleri

İtfaiye çalışanları fiili hizmet beklentisi