Doğru beslenme başarıyı artırıyor

Deniz ZÜNBÜLCAN
6 Eylül 2021

Online eğitimler ve yaz tatilinin ardından bugün çocuklar tekrardan okullarına merhaba dedi. Her zaman önemli olan doğru beslenme hem bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için hem de okul başarısını arttırmak için her zamankinden çok daha önemli.

Balık tüketmesine özen gösterin: Protein ve faydalı yağ içeriği yüksek bir besindir. Çocukların büyüme ve gelişmeleri içinse protein elzem bir besin ögesidir. Aynı zamanda balık EPA ve DHA dediğimiz omega-3 yağ asitlerini içermektedir. Vücut bu yağ asitlerini üretememektedir. Özellikle çocuğun beyin gelişimi ve derslerini daha iyi anlaması için çok etkili bir yağ asididir.

Yumurtaya alternatif üretin: Yumurtanın proteini örnek proteindir. Yani vücudun kullanabilme kapasitesi oldukça yüksektir. Bu özelliği ise çocukların büyüme, gelişme ve beyin gelişimi için oldukça önemlidir. Özellikle içeriğindeki lesitin maddesi çocukların beyin gelişimi için çok önemlidir. Vücudun yumurtanın proteininden daha iyi faydalanabilmesi için rafadan pişirilmesi daha doğrudur. Aynı zamanda yumurta akının çiğ bırakılmaması B vitaminlerinin etkisinin azalmaması içinde çok önemlidir. Tavuk yumurtası tüketmeyen çocuğa alternatif olarak bıldırcın yumurtası sunulabilir. 1 tane tavuk yumurtası yerine çocuk 2 tane kadar bıldırcın yumurtası tüketebilir.

Polen ile tanıştırın: Bal arıları tarafından üretilen ve genç arıların besin kaynağı olarak kullandığı bir kovan ürünüdür. Çocukların dikkat ve konsantrasyonunu arttırır. Büyüme ve gelişmesine destek olur. Çocuğunuzu bir an önce tanıştırmanız gereken bir besindir. Çocuğunuzun sütüne, suyuna, balına karıştırarak tüketmesini sağlayabilirsiniz.

Beslenme çantasında kuruyemişler olsun: Ceviz, fındık, badem gibi besinler E vitamininden zengindir. Aynı zamanda içeriklerinde bulunan yağ asitleri ile unutkanlığı önleyici beyni besleyici besinlerdir. Çocuklarınızın beslenme çantasında mutlaka kuruyemişlere yer vermelisiniz. Sinirleri kuvvetlendirerek odaklanmalarını kolaylaştıracaktır.

Paketli gıdalara dikkat: Paketli ve hazır ürünler içerdikleri katkı maddeleri, renk vericiler, tatlandırıcılar, şeker, monosodyum glutamat gibi yabancı maddeler nedeni ile çocukların sağlığını tehdit etmektedir. Bu maddelerden bazıları çocuklarda alerjik etki yapabilir. İshal, kusma, kaşıntı, deri döküntülerine neden olabilir. Aynı zamanda yüksek şeker ve koruyucu içerikli meyve sularının, boyalı gıdaların çocuklarda hiperaktiviteye neden olduğu da kanıtlanmıştır. Bu nedenle çocuklarınızın beslenmesinde olabildiğince doğal, ev yapımı besinlere yer vermeye çalışın. Beslenme çantalarında ev yapımı kek, sandviç, kuru meyvelere, taze meyvelere, kuru yemişlere yer vermeye çalışın.

taliban-baskent-kabile-girdi

Dünya, terör devleti Taliban’la mı tanışıyor?

İş dünyasına özel yeni bir Türk Lirası üretilmeli mi?