Doğru iş

alman-ekonomisi-4uncu-ceyrekte-yuzde-03-buyudu-turkiye-icin-tahmin-yuzde-7
Haldun ÇIRAY
10 Mart 2021

Ekonomiden başlayalım. Yıllar yılları kovalıyor ama her alanda ezbercilik ve taklitçilik bitmiyor. Yeni veya kendine ait icat, keşif, reform, devrim, adına ne derseniz deyin bir eylem ortaya koymak yok. Ekonomide var mı yok mu, faiz, altın ve dolar, başka kelime yok.
Likit, emisyon, işlem hacmi, borsa, bitcoin, kripto, enflasyon, para, vesaire terimler günlük olarak konuşmaları süslemek üzere kullanılıyor. Sıkça söylenen bir terimde üretim. Üretimin tam içeriğine inilmiyor ne üretilmeli veya neler ülke şartları nelere müsait ve öncelikli üretimler neler olmalı. Bunlar yok ama konuşma anlatım yorum dilinde yer almaktan öte gitmiyor. Birde sanayi üretimi İmalat sanayiinde neredeyiz ne üretiyoruz ne üretmeliyiz öncelikler neler olmalı plan Program, proje yok. Şimdi böyle dediğinizde işte var ya denir savunmalar başlar ama geçiniz. Ödemeler dengesindeki mevcut açığı kapatmak İçin ne kadar süre gerekiyor bu sürede neler yapılabilir, sıkıntılı tedbirler nelerdir, en hafif şekilde konu düzelme yoluna nasıl sahip olabilir.
Şimdi yaygın bir şekilde dahilde işleme rejimi moda herkesin yaşasın kazanıyoruz ne akıllıyız dediği devletinde milletinde ekonominin de aldatıldığı bir kötü ekonomik düşünce. Buğdayda birinci ikinci üçüncü sıralardan on birinci sıraya düşülmüş ithal buğdayla un yapıp satmakla öğünüyorsun. İyi de durum dediğin gibimi değil bu durumu bilenler yazsın dahilde işleme rejiminin esası nedir ne değildir maksat hasıl oluyor mu?
İşsizlik ülkenin bir numaralı belası olmaya devam ediyor. Halbuki her yer dijital ortama bürünse dahi emeğin vazgeçilmezi insan unsuru olmaya devam edecektir. Türkiye’ye orta gelişmiş ülke dediğimizde dahi çok gelişmiş ülkelere yetişmek için bir çok ülkeden daha uzun sürede insan çalıştırma imkanı bulunmaktadır. O halde yeni bir İthalat İhracat yönetimi ve imalat sanayiini geliştirmek, tarım alanların bütünlüğünü ve büyüklüğünü sağlamak tarımdan vaz geçen insan gücünün imalat sanayiine dengeli bir şekilde ve gelirleri artmış olarak geçmesini temin etmek gerekli. Gelişmemiş bir imalat sanayii ile yabancı kredilere dayanmak, büyük finansman gerektiren eğitim reformu, bedava sağlık hizmeti, asayiş güvenlik gibi giderler ancak karşılanabilir olacaktır. Gelişmiş teknolojiyi sürekli satın almak çok yanlış yerli milli oranı yüzde yüz olmalı. Tarım alanları programsızlık ve seracılığın artması destekleme yanlışları İle boşalmaya başlamıştır. Yüksek fiyat bulan yarım arazileri hızla faydasız inşaatlar İle dolmaktadır.
Ekonomiyi laf olsun diye konuşmak yerine eylem proje ve programları yaparak kamuya deklere etmeliyiz. Tarımı ilaç Gübre tohum ekim dikim planlama konularında yönlendirme ve denetim için üniversitelere yetki verilmeli.
Ailenin de esnafında tarımında memurunda işçisinde emeklinin de mutluluğu gelişmiş imalat sanayiinden geçmektedir. Sosyal hizmetlerde bütün sivil toplum kuruluşlarının kooperatiflerin ve partilerin yönetici seçim sistemi hileyi kabul etmeyecek atama olmayacak özgür irade ile seçilecek şekilde düzenlenmelidir. Doğru iş sanayi, denetim, özgür iradenin ifadesi olduğunu göstermekten geçmektedir.

Kadına şiddet ve hasta ruhların beslenmesi

Kıymet bilmek lazım