Doğru salep bağışıklık güçlendiriyor

kilogrami-750-tlyi-bulan-salep-bucada-uretilecek
Deniz ZÜNBÜLCAN
10 Ocak 2022

Salep, kış aylarının şüphesiz vazgeçilmez içeceğidir. İçerisinde yüksek miktarda potasyum, kalsiyum ve C vitamini bulunan salep bağışıklık sistemini güçlendirme özelliğine sahip. Ancak bu özellikten faydalanmak istiyorsanız içerisinde nişasta ya da kıvam arttırıcı katkı maddesi bulunan hazır salepleri değil has salebi kullanmanız gerekiyor.
Soğuk havalarda en çok tüketilen içeceklerden biri olan salebin lezzetinin yanında insan sağlığına birçok yararı da bulunuyor. Özellikle bugünlerde çoğu kişi bağışıklık sistemini kuvvetlendirecek besinleri arıyor. Salepte bu amaç için içilebilecek bir besindir. Salep vücut ısısını arttırır.

Kilo vermek isteyenler, formunu korumak isteyenler veya daha sağlıklı olmak isteyenlerin akşam yemekten sonra bir şey yememesi gerektiği çoğu kişi tarafından bilinse de salep genelde kış gecelerinde tercih edilen bir içecek bu nedenle de salep satın alırken dikkat edilmesi gereken ayrıntılardan biri de içerisindeki şeker miktarı. İçerisinde nişasta ya da şeker bulunan saleplerin tercih edilmemesi önemlidir. Has salep kullanıyorsanız tatlandırmak için tarçın ve baldan destek alabilirsiniz. İçeriği sakıncalı ürünler genel sağlık için zararlı olabileceği gibi özellikle de şeker hastalarında rahatsızlığın tetiklenmesine olabilmektedir.

OLDUKÇA FAYDALI

Has salep bağırsak hareketlerini arttırır. Kabızlık problemi yaşayan kişilerin kullanabileceği bir içecektir.
Koronavirüsle mücadele için akciğer enfeksiyonları, bronşit ve solunum sıkıntılarında salebin önemli faydaları vardır.
Vücut sıcaklığını arttırır.
Zihnin çalışma gücünü arttırır.
Yağ yakma hızını arttırabilir.

KALORİ VE ŞEKERE DİKKAT

Sağlıklı da olsa her besinin fazlası zararlı olabileceği gibi kilo kontrolünü sağlamak isteyen kişiler veya kilo vermek isteyen kişiler için de sorun oluşturabilir. Salebin fazla tüketimi de eğer ki hazır salep veya şeker ile yapılan salepler içiliyorsa sakıncalı olmaktadır. Hazır salebin karbonhidrat ve şeker içeriğinden dolayı kalorisi yüksektir. Şeker ilavesi ile yapılan veya hazır salepler zaten önerilmemektedir. Ancak bal ilavesi ile yapacağınız salebin de kontrollü tüketilmesinde fayda vardır. Özellikle gün içerisinde tüketilmesine, ara öğün yerine tüketilmesine, gün içindeki diğer karbonhidrat kaynaklarının daha kontrollü tüketilmesine ve gün içinde fiziksel aktivitenin arttırılmasına dikkat edilmelidir.

TARÇIN EKLEYİN

Salep deyince akla gelenlerden biri de tarçındır. Tarçın da bağışıklık sistemini kuvvetlendirici bir baharattır. Aynı zamanda doygunluğu kontrol ederek, kan şekerini de dengeler. Yalnız tarçının çok uzun süre beklememiş olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü kavanozda biz görmesek de mikroorganizmalar üreyebiliyor.

tire-sut-istanbuldan-sonra-ankarada

Yolun açık olsun Tire Süt

ege-bolgesinin-ihracatinin-ithalatini-karsilama-orani-yuzde-153-oldu

İhracatçının döviz muslukları Merkez Bankası’na bağlanıyor…