Doğum kiloları nasıl gider?

Deniz ZÜNBÜLCAN
15 Haziran 2020

Doğum sonrası kilo verme hızınız ve süreniz gebelik süresince aldığınız kilo ile bağlantılıdır. 9-12 kg alarak gebelik dönemini normal tamamlamış bir anne doğumdan sonra yaklaşık 6 ayın sonunda dengeli beslenme ve aktif süt verme ile normal kilosuna gelebilir. Fakat gebelik döneminde 18-30 kg gibi aşırı kilo almış bir annenin normal kilosuna geri dönmesi daha uzun zaman alabilir.
Emzirme döneminde anne her gün yaklaşık 6 -7 çay bardağı yani yaklaşık 600-700 ml süt salgılar. Bunun için her gün 500-700 kalori harcar. Sütün verimliliği için bu dönemde önceliğiniz zayıflama diyetleri değil her zaman yeterli ve dengeli diyet programları olmalıdır. Bu yöntem ile anne eğer doğumu normal kilo artışıyla tamamladıysa yaklaşık altı ay sonunda doğumda aldığı fazla kilolardan kurtulabilir.
Emziklilik döneminde düşük kalorili diyet hem anne hem bebek için çok sakıncalıdır. Bu dönemde önemli olan nokta diyetin aç kalarak, eksik beslenerek zayıflama olarak görülmeyip doğru programlarla bir uzman eşliğinde alınan kiloların verilmesi ve sütün kalitesi ile miktarının artırılmasıdır. Yani diyet zayıflama programı değil yaşam şekliniz olmalıdır. Çünkü hızlı kilo kaybı için yapılan düşük kalorili diyetler annenin süt verimini olumsuz yönde etkiler. Özellikle karbonhidrat ve proteinden fakir beslenme annenin sütünü azaltır. Kilo verme hızı çok hızlı olmamalıdır ve annenin ilk 4 aylık dönemde ayda 0,5-1,0 kilo zayıflaması normaldir. Anne çok kilolu ise ayda maksimum 2 kiloya kadar zayıflayabilir.
Emzirme döneminde bunlara dikkat edilmelidir.
Protein yeterli miktarda alınmalıdır. Özellikle balık omega-3 içeriğinden dolayı da çok önemlidir.
Süt verimliliği için B12 vitamini önemlidir. En iyi kaynakları yağsız kırmızı et ve yumurtadır.
Emzirme döneminde kalsiyumun yeterli alınması annenin kemik sağlığı ve kilo kontrolünün sağlanması için çok önemlidir.
Folik asit gebelik döneminde olduğu kadar, emzirme döneminde de önemlidir. Yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesine dikkat edilmelidir.
Magnezyum ve çinkonun yeterli miktarda alındığına emin olunmalıdır. Badem, fındık en iyi kaynaklarındandır.
Emzirme döneminde sütün artması için genelde bol şekerli kompostolar tercih edilse de bu yanlıştır. Önemli olan şeker değil sıvı miktarıdır. Komposto için meyvelerin doğal şekeri yeterlidir.
Demir eksikliğiniz kilo vermenize engel olabilir. Bu nedenle kan tahlilinizde demir değerinize baktırmalısınız. Kuru baklagiller, yumurta, kuru üzüm, pekmez demirin iyi kaynaklarındandır.
Hem sütünüzün artması hem de kilo kontrolünüzü sağlayabilmeniz için bu dönemde en çok dikkat etmeniz gereken noktalardan bir tanesi su tüketiminizdir. Gün içerisinde yaklaşık 2,5-3 litre suyu mutlaka tüketmeye özen gösterin.

inek-parasiyla-okudu-birlesmis-milletlerin-en-genc-savcisi-oldu

‘İnek parası’yla okudu! Birleşmiş Milletler’in en genç savcısı oldu…

vali-erol-ayyildiz-vahap-dabakan

‘Hoş Geldin’ güzel, ‘Güle Güle’ hüzün verici!