Domates biber patlıcan, çok sıkıldı artık bu can

Metin AYDINOĞLU
6 Ekim 2020

Tarlaya tohumu yeni atılan domatese de bibere de patlıcana da gelmiyor mu, sadece tezgahtakine değil ki zam dediğimiz şey. Yapılan ücret atışı tarladakine de garanti oluyor, tam aksine. Oysa hakemlikte tam tersi. Her şeyleri, gözbebekleri, göz önündeki Süper Lig ile 1.Lig’e zam yaptılar, oysa spor sadece orada değil ki. Ha bir de mecbur yapmak zorunda oldukları antrenmana bile ücret ödeniyor, ona da zam yaptılar. Bir idman yapıp asgari ücret alıyor hakem kardeşlerim, alsınlar gözüm yok ama. Alt taraf ne halde düşünen var mı? O asgari ücretli kardeşim maça bile gidemiyor, nasıl bir dünya bu Allah’ım, kim kurdu bu düzeni, bozsan diyorum kusura bakma. Yetmedi şimdi de 2.Lig ile 3.Lig hakem ve gözlemcilerine yüzde 10 zam yaptılar. Bölgesel ve yerel amatör liglerdeki hakemlere yine zam yok, 4 yıldır aynı ücret, salgın öncesi yatmayanlar da var, terleri kurudu çoktan. Neden zam yokmuş biliyor musunuz bahane de hemen hazır, ‘ligler henüz başlamadığı’ içinmiş, başlatmayanlar da kendileri. Sen zammını yap insanlara biraz umut ver, nasıl olsa 1 ay daha maç olmaz. El insaf diyorum, adalet diyorum, domates biber patlıcan diyorum.

ŞENOL SEVİNDİ’RİYOR

Çok iyi kaleciydi, şu futbol alemine şöyle bir bakınca neler gördük neler, daha iyi yerlere gelmeliydi diye düşünüyorum. Daha çok ünlü olmalıydı, para kazanmalıydı. Olmadı, bu kadarı da çok iyi. Şanssızlıklar, sakatlıklar, ne diyelim kısmet böyleymiş. Bir çok Ege takımında 1 numara oldu. Şimdi kendi gibi iyi kaleci yetiştirmek için uğraş veriyor Şenol Sevindi kardeşim. Bire bir ilgileniyor, bireysel antrenmanlar yaptırıyor, kaleciliğin inceliklerini ve de püf noktalarını daha yolun başında öğretiyor: Yolun açık olsun sevgili kaptanım. Senin gibi kaliteli sporculara, ağlamayan sızlanmayan torpil peşinde koşmayanlara, Türk futbolunun çoook ihtiyacı var çok.

ÇAMDİBİGÜCÜLÜ ALPAY

Çamdibi futbolcu ocağı oldu yıllardır, onlarca, yüzlerce futbolcu, sporcu yetiştirdi bu semtimizin takımları. Çamdibigücü de çok özel bir kulüp, isim yaptı futbolcu yetiştirmesiyle tanındı. Alpay Eroğlu alt yapıdan yetişti, yıllarca oynadı çok küçük yaşlardan itibaren, sabretti, oynadı, yılmadı, öğretildi şimdi de İzmir’den uçtu gitti. Kızılcabölükspor ile 3 yıllık profesyonel sözleşmeye imza attı. Yolun açık olsun Alpay, takipteyim, Çamdibili olduğunu unutmadan çalışmaya devam haydi göreyim seni evlat.

YEŞİLOVA NİYE YOK?

Salgını öne sürüp o takımı bu takımı şu takımı hemencecik bir üst lige aldılar. Hoş alınan takımlardan da hiç sesi çıkmıyor, pek memnunlar hallerinden. Hani siz, ‘Hak etmediğiniz şampiyonluk, puan istemezdiniz’ ne oldu, böyle. Şampiyonluk bile değil, diğerleri de alındı. Herkes alındı da bir bizim Tatlı Mustafa yadigarı Yeşilova kaldı. 11 yıllık BAL’da 10 yıldır mücadele veriyor Yeşilova, neden 3.Lig’e alınmıyor, şimdiki adıyla 1.Lig’de ekol olmuş bir ekip oysa. Sevgili Ali Düşmez’e itina ile duyurmak istedim.

CÜNEYT İLE SEMİH

Cüneyt Gülsever ile Semih Şentürk İzmirspor forması giymiş iki isim, iki güzel adam. Cüneyt İzmirspor’dan yetişti, çok başarılı oldu, Semih de FB’nin ‘nöbetçi golcüsü’ oldu, harikalar yarattı, milli formayla da isim yaptı. İki genç 20 yıl sonra tesadüfen karşılaştı, hasret giderdi. Aynı takımda da oynasan, karşılıklı farklı takımlarda da mücadele versen de her zaman dostluk kazanır, kazanmalı. Sahada olan sahada biter, futbol denen şey alt tarafı bir oyun. Teşekkürler gençler örnek oldunuz, var ol Semih kardeşim, bildiğimiz aynı Semih, Çamdibili afacan Semih. Değişmeyen güzel karakterli adam gibi adam.

KERİM ALICI GÖZTEPE’DE

Karagümrük takımının kadrosuna baktım bir de ne göreyim. Hepsi yabancı, evet evet 11’in 11’i de yabancı, bu kadarı da olmaz ki, bir tek isim bile yok bizden. Yedek kulübesinde veya evde televizyon başındalar, pes valla. Şu an puan cetvelinde de iyi konumdalar, olmaz olsun böyle başarı. Umarım, inşallah Altınordu, ‘Yabancısız ekiple’ Süper Lig’e çıkacak, yetiştirmeye devam ediyor. 11 yıl Altınordu forması giyen, o ruhu kapan Kerim Alıcı Göztepe’ye transfer oldu. Herkesle tek tek vedalaştı sanki başka kente, ülkeye gider gibi Altınordululuk böyle bir işte. Umarım Göztepelilik de yakışır, efsane olur. Seviniyorum, kadroya da girince bir eksik yabancı olacak, bu da çok güzel. Haydi Kerim.

SPOR İÇİN AÇLIK GREVİ

Yarın Diyarbakır’da toplanacak tüm amatör sporcular, maçların başlaması için, gerekirse açlık grevi de başlatacaklarını ifade ediyorlar. Her yer tam gaz devam, amatörlere iş gelince, ‘oturun oturduğunuz yerde’ deniyor, yok böyle bir dünya. Binlerce kişinin geçim kapısı, ekmek teknesi. Hak etmediklerini istemiyorlar, rant, haram para peşinde değiller, torpil de istemiyorlar, alın terleriyle oynayıp, para kazanmak istiyorlar, yoksa yetenekleri körelecek, bu kadar basit. Yarın Diyarbakır’da, ertesi gün de başka yerde. Amatörleri tanımazlar inatçıdırlar, yaparız dediler mi yaparlar, bir dost tavsiyesi bu. Bıçak kemiğe dayandı gari.

Ufak dokunuşlar…

Adem Nakçı’nın kitaplığı