Dondurma yemenin püf noktaları

Deniz ZÜNBÜLCAN
20 Haziran 2022

Yaz mevsiminin gelmesiyle beraber dondurma tüketiminde artış yaşanmaya başlandı. Bu artışla beraber de ‘Dondurma yersem diyetim bozulur mu?’, ‘Light dondurma mı yemeliyim?’, ‘Sade dondurma yersem daha az kalori alır mıyım?’ gibi sorular da akılları karıştırmaya başladı.

Dondurma besin değeri yüksek ve özellikle de şerbetli tatlılar yerine gönül rahatlığı ile tercih edilebilecek bir tatlıdır. 

100 gr baklava 329 kalori, sütlü çikolata 537 kalori iken meyveli dondurmalar yaklaşık 140 kalori içermektedir. Eğer külah seviyorsanız normal bir külah ise yaklaşık 20 kaloridir. 

Protein ve karbonhidrat içeriğinin yanı sıra A, B, C, E vitaminleri ve kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir, çinko gibi mineralleri de içerir. 

100 gram sütlü dondurmada yaklaşık olarak 148 mg kalsiyum, 115 mg fosfor, 63 mg sodyum, 181 mg potasyum, 0,1 mg demir, 440 IU A vitamini, 0,21 mg E vitamini, 0,21 mg B2 vitamini ve 0,1 mg B3 vitamini vardır.

Eğer kilo kontrolüne önem veriyorsanız veya zayıflamak istiyorsanız light dondurmalar tercih ederek yağı ve şekeri azaltılmış, daha düşük kalorili bir dondurma tüketmiş olursunuz. Dikkat etmeniz gereken nokta ise light dondurma tüketiyorum nasıl olsa üstüne karamel, çikolata sos, krema, fındık, fıstık parçacıkları eklettirmemeye de dikkat etmek. Bu şekilde tükettiğiniz dondurmanızın hem zararını hem de kalorisini azaltmış olursunuz.

Dondurma alırken etiket bilgisine bakmak da önemlidir. Dondurmayı ne kadar masum olarak görsek de doymuş yağ içerebileceğini unutmamalısınız. Önemli olan hangi dondurmanın tercih edildiğidir. Meyveli ve sütlü dondurmalar daha az yağlı yani daha az kalorili olan dondurmalardır.

Dondurmanızı yemekten sonra tatlı olarak değil ara öğünlerinizde özellikle de gün içinde kullanabileceğiniz bir alternatif olarak görebilirsiniz. Bu şekilde beslenmenize ek bir kalori değil ara öğünlerinizi çeşitlendirebileceğiniz bir lezzete sahip olmuş olursunuz. 

Dondurmayı daha gönül rahatlığıyla yemek istiyorum diyorsanız da mutlaka hareketinizi arttırmaya, külahsız yemeye, çok sık yememeye dikkat etmelisiniz. Evde kendi dondurmanızı yaparak da daha sağlıklı dondurma tüketebilirsiniz. Ancak sağlıklı olması sınırsız yiyebileceğiniz anlamına gelmemelidir. 

Kolay ve sağlıklı dondurma tarifi

Malzemeler

2 tane dondurulmuş yerli muz

Kakao

Fındık kırıkları

Bal

Taze nane

Yapılışı

Dondurulmuş muz ve kakaoyu rondodan geçirin. Daha tatlı bir tat istiyorum diyorsanız bal ekleyebilirsiniz. Rondodaki karışımınız dondurma kıvamına gelince kaplarınıza alabilir ve fındık kırıkları, nane ile servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Attan düşmeyenlerin zamanı!

azra-galvaniz

Çevre dostu “Azra Galvaniz” tesisi açıldı!