Dördüncü kurala ekleme yapılsın

Metin AYDINOĞLU
21 Ocak 2022

Futbol Oyun Kuralları kitabının 4.kuralına, oyuncuların ekipmanlarına dahil edilmeli. Meteorolog değilim ama uyarmak görevim. Bugünden itibaren aşırı soğuklar geliyormuş. Her yere de kar yağacakmış. Kente, ilçeye, sahaya gidebilirse, varılabilirse oynanacak, ertelenebilir de. Dikkatli olunuz. Karda, buzda, kaygan zeminde yürürken dikkat edin. Sokakta, merdivende, yokuşta, ani hareket yapmayın, koşmayın, elinizi cebinize asla sokmayın. Eller cepte sakın yürümeyin. Çıkarasıya kadar kafa üstü çakılırsınız, kırarsınız bir yerinizi. 

ELDİVEN İLE TOP KIRMIZI OLMAZ

Zemin beyaz olunca top kırmızı olur, saha çizgileri de siyah olur genelde, bu renkler tercih edilir, ayrıcalık olsun diye. Eldiven asla kırmızı ve siyah olmamalı. Kar yağan maçlarda eldivenin rengi, topla asla aynı renk olmamalıdır. Hakem zeki ve akıllı olur. Topun rengi kırmızı ise eldiven hiç kırmızı olur mu. Hatta futbolcuların eldiveninin rengi ile tozluklar, forma ve toptan tamamen farklı ve zıt renkte olmalıdır. Top kırmızı, eldiven kırmızı elle oynama var, penaltı olması gerekirken. Oyna diyen hakemler gördük. Bir daha yaşanmasın. Mutlaka yaşanacak, başa gelmeden, kitaba girmeli.

YALISPOR’UN ESER’İ

1998’de Gönenspor’da başladı, 15 yıl profesyonel futbol oynadı. 1978 doğumlu, Galatasaray formasını giydi. Barcelona maçında sakatlandı, futbolculuğa veda etti, antrenörlüğe başladı. 2 yıl önce kurulan, 20 şubatta başlayacak ligde, Karşıyaka Yalıspor’un başarısı için emek verecek Alper Eser kardeşim. Yalı’da Futbol dışında cimnastik, drama, akıl zeka oyunları, tiyatro, satranç branşları da mevcut. Sevinç Nazlı Yıldırım satranç eğitimi veriyor. Can Yesiroğlu, Servet Uysal (kaleci), Sinan Yılmaz, Can Dilbazer ile Özcan Gündüz takımın yeni flaş transferleri. Yolunuz açık olsun başarılar diliyorum Alper hocam, hoş geldin Karşıyaka Yalıspor.

TEHLİKENİN FARKINDA MISINIZ ?

İkinci yarıya yenilgiyle başladı. Amacım uyarmak, strese sokmak filan değil. Üzüm yemek derdim, bağcıyı dövmek hiç değil. İzmirliyim, İzmir’den yanayım, düşmelerini asla istemem. Nasıl olur bilemiyorum, prosedür açısından. Niyet ligde kalmayı istemekse eğer. Altay’a Mustafa Denizli getirildi, Süper Lig’e çıktılar. Levent Eriş İzmirspor’a geldi vefa borcunu ödeme çabasında. Karşıyaka da böyle bir şeyler yapmalı. O kadar çok yetenekli antrenör var ki. İçinden yetişmiş, formasını terletmiş. Getirin onları, komisyon kurun. İsimlerini yazmayayım, atladığım olursa haksızlık olur. Kafa kafaya versinler bu takım, Karşıyaka düşmesin. Kurtuluşun reçetesi de bu.

SİZİN DERDİNİZ NE ?

Bu kafayla şampiyon olsan ne olur, kümede kalsan ne olur. Hak etmiyorsun ki, olamayacağına zaten kendini inandırmışsın, beceriksizliğine, başarısızlığına bahane arıyorsun. Saldıranlar sahaları dolaşıyor. İzmir’de olay çıkmayan saha yok. Birbirine acımasızca vuran vurana. Siz sporcu filan değilsiniz. Salgın nedeniyle 2 yıl evden çıkamadınız, sahaya adım bile atamadınız, kilitli, kapalı kaldı. Nankörlük bu sizinki. En azından koronaya yenik düşmedin bu yetmez mi. Ayağın yere basıyor, yaşıyorsun, şükretsene haline. Adamlık da insanlık da delikanlılık da rahmete kavuşan için mesaj yazmak, ağlama sembolü filan koymak değil, insana, yaratılana vurmamaktır. 

O 2 YILI ÇABUK UNUTTUNUZ

Yeri, sahası, takımları önemli değil, bende kalsın. Sporculardan (?!) biri hakeme küfürlerle tekme yumruk saldırıyor. Yedek kulübesinden biri yanındakileri gaza getirip, vurun, saldırın talimatı veriyor. Saha spor alanı değil, sanki savaş meydanına dönüşüyor bir anda. İşin daha da vahim olanı da şu. O şahıs, geçen yıl o takımda oynamış, hatta halen onun biriminde çalışan biri. Buna rağmen. Allah’ım şu giderek kötüleşen, zalimleşen insanlarımıza (!) akıl, sağduyu, hoşgörü nasip eyle. Hayat şartlarına bağlayıp, kaçmayın, anlayın, olayın vahametini. İşleri tıkırında olanlar da vahşileşti. Bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete.

ÖRENGÜCÜ KADIN TAKIMI

Kemalpaşa Örengücü Spor Kulübü dev bir adım attı, kadın futbol takımı kuruyor. 1975-1983 yılları arasında Parsaspor, Salihlispor ile Kemalpaşaspor’da futbol oynayan, antrenörlük de yapan Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı destek sözü verdi. Kulüp Başkanı Mehmet Şençakır çok umutlu. Kulüp yöneticisi Sevtat Tekye aynı zamanda takımın sorumlusu. Yılların teknik direktörü, onlarca profesyonel liglerde takım çalıştıran kapı gibi UEFA Pro Lisansı olan Nuri Adıgüzel hocam da destek olacak, Örengücü erkek takımını çalıştırıyor. Haydi gençler Örengücü’ne, fırsatı kaçırmayın.

Kargadan başka kuş tanımam

Yok artık! LeBron James