“Dünya, ahlaki çöküşün eşiğinde”

dsoden-turkiyenin-koronavirus-mucadelesine-ovgu
Yılmaz DURMAZ
21 Ocak 2021

Bu sözün altına imzamı atıyorum.
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, Kovid-19 aşılarının eşitsiz dağıtımı yüzünden dünyanın “feci bir ahlaki çöküşün eşiğinde olduğu” uyarısında bulunmuş.
49 görece zengin ülkelerde 39 milyon doz aşı, düşük gelirli bir Afrika ülkesi olan Gine’de ise sadece 25 doz aşı yapılmış. Çok acı bir olay…
Çin, Hindistan, Rusya, İngiltere ve ABD kendi aşılarını geliştirmekle uğraşırken, korona virüste vaka ve ölüm sayılarının yükselişte olduğu ülkelerden Rusya, SputnikV’ten sonra yeni tip korona virüse karşı geliştirmekte olduğu EpiVakKorona adlı ikinci potansiyel aşının virüse karşı yüzde 100 etkili olduğunu öne sürdü.
Rusya’daki Gamaleya Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen ikinci aşı olan EpiVakKorona, 14 Ekim 2020’de tescil edilmişti.
Dünyanın gündeminde olan inaktif aşı mı, mRNA aşısı mı? Soruları hala tartışılıyor. Hangi aşı hangi yaştakiler için zararlı, aşının hatta ölüme neden olup olmadığı tartışılıyor. Bir aşıdan olanlardan 29 kişinin öldüğü medyanın gündemini oluşturdu.
Türkiye inaktif aşı olan Çin aşısı CoronaVac ile aşılama çalışmalarına başladı. Batı ise mRNA aşısına yönelmiş gibi.
Pandemi sürecinde yoğun çalıştığına inandığım Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi ve Çin’in Ankara Büyükelçisi ile görüşmelerini sürdürüyor.
Dünya ve Türkiye ölüm kalım savaşımını verirken, siyasilerin gündemini kişilerle uğraşıya dönüşmesine vatandaş çok kızıyor. Bu ve deprem konusunda siyasi kutuplaşmanın dışına çıkmak lazım diye düşünüyorum.
“Hayat Eve Sığar” programında bulunduğum bölge kısa sürede çok riskli bölgeden orta riskli bölgeye dönüştüğünü gördüğümde hemen Karşıyaka İlçe Sağlık Müdürü Dr. Cenk Benli’yi arayıp katkılarından dolayı teşekkür ettim. Dr. Benli’nin göreve başladığındaki pandemi ile mücadeledeki kararlılığını ve duruşunu görmüştüm. Yanılmamışım.
Güçlü bir filyasyon ekibi kurması başarının en etkili ayağıydı bence. Öncelikli olarak pozitif vakaları ve yakın temaslı olduğu kişileri izole etme ve pozitif olan vakaların tıbbi tedavilerini sağlama işlemlerini yaptılar. Bunun için günün 24 saat olması bile yetmemiştir onlara.
İl Sağlık Müdürlüğü, diğer kamu kurumlarından ve en çok da Karşıyaka Belediyesi’nden günde 20’den fazla araç ile yoğun çalışmalarını duyduğumda Karşıyaka’da bu ekip bu işi mutlaka başaracaktır diye inancım oluşmuştu. Sanırım Türkiye’de en hızlı düşüş Karşıyaka’da gerçekleşti. Tabii burada aile hekimlerinin ve Karşıyakalıların duyarlılığını da tebrik etmek lazım.
Sağlık çalışanlarının aşılama çalışmaları büyük ölçüde yapıldı.26 ekiple Karşıyaka’daki 3 bine yakın 90 yaş ve üzerindekiler kısa sürede aşılanacak. Kısaca bu ekip ayakta alkışlanır.
Karşıyaka’da pandemi ile savaşan kahraman bir kurumdan daha söz etmeden geçmek istemem.
Sokağa çıkma yasağı kapsamında Kamil Karadeniz başkanlığındaki Türk Kızılay Karşıyaka Şubesi ekibi de harikalar yaratıyor. 13 yönetim kurulu üyesi, 2 şube çalışanı, 45 gönüllü ile beraber cumartesi ve pazar günleri Karşıyaka’da bulunan ihtiyaç sahibi vatandaşlara ve depremzedelere Kovid-19’dan korunmaları için on binlerce maske, binlerce kolonya ve eldiven gibi sağlık kiti dağıttı. Ayrıca İhtiyaç sahibi vatandaşlara ve depremzedelere evlerine giderek 650 adet gıda kolisi, 278 adet market alışveriş kartı ulaştırdı. 60 kişilik ekip çalışmalarını büyük bir özveri ile sürdürüyor.

SONSÖZ: “Uzağı görmeyen, üzüntüye yakındır” Konfüçyüs.

mhpden-kanun-teklifi-sosyal-medyada-sahte-hesaplarin-engellenmesi-icin-tc-kimlik-numarasi-onlemi

Sosyal medyada asıl tehlike…

kritik-eyaletlerde-son-durum-bidenin-onde-oldugu-georgiada-oylar-yeniden-sayilacak

ABD ve dünyada Biden günü ve Türkiye de aşı olayı!