Duygular yorgun

Halil KOCAKABAK
10 Kasım 2022

Merhaba kıymetli okurlarım hepimizin bir duygusal yanı vardır daha doğrusu hepimizin bir gönlün bam teline dokunma vazifesi vardır bu hayatta…
Duygusal yorgunluk’ hemen hemen hepimizin hayatının belli dönemlerinde yaşadığı ve  belki de farkında olmadığı,birçok psikolojik hastalıklara zemin hazılayan bir psikolojik  sorundur. Birikmiş duygusal sorunların taşınmakta zorlanır hale gelmesine “duygusal yorgunluk” diyorum. Bazen yaşadığımız duygusal sorunları çözmek yerine o sorunları yok sayar ve zihnimizde bastırırız. Bastırdığımız bu duygular zamanla zihnimizde ağırlık yapar ve zihnimiz bu yükü taşıyamaz hale gelir. İşte tam bu nokta da ‘duygusal yorgunluk’ dediğimiz psikolojik sorunla karşı karşıya kalır ve bir çok semptom yaşamaya başlarız. İyi niyetlerle yapılan bir çok çaba gayret sarf edilen karşılığı yani insana yapılan yatırımın karşılığı genelde iflas ile sonuçlanır gibi görünür. Duygular akıl ve bilgiden daha çok kullanıldığından ve hayatımızın, benliğimizin büyük bir bölümünü oluşturduğundan ‘duygusal yorgunluk’ yaşayan kişi sayısı gün geçtikçe artıyor.


AKTİF KATKI

Ülkemizde duygularını yönetemeyen ve duyguları tarafından yönetilen insan sayısı oldukça fazladır. İşin önemli bir boyutu da duyguların sorunların olduğundan daha ağır yaşanmasına yol açması ve sorunların çözümünde pek de aktif bir katkısının olmamasıdır. İnsanımız meselelerin üstesinden üzülerek gelebileceğini sanır. Fakat üzülmek bir insanın sorun karşısında verebileceği en pasif, en yıpratıcı ve en işe yaramaz tepkidir. Doğru insan modeli sorun karşısında sonuç odaklı düşünen, ne yaparsam bunun üstesinden gelebilirim diyerek çıkış yolu bulmaya çalışan insan modelidir. Bu akılcı yaklaşım ile soruna yaklaşan ve duygularını sorunlu süreçte iyi yöneten insanımız son derece azdır. Haksızlığa uğradığınızda affetmek her zaman sizi rahatlatır aslında yani karşınızdaki kişiye değil kendinize yaptığınız bir iyiliktir. Yalnız unutmadan affedin çünkü unutursanız affedemezsiniz. Anladım ki bu hayatta insan görevli aslında fakat bu ikiye ayrılıyor, görevli olduğunu bilenler ve bilmeyenler. Duygularımızla varız duygularımızı yaşadığımız ve yaşattığımız kadar varız başkalarınında duygularını yaşattığımız kadar varız aslında. Bugün çok kolayken kapıları vurup gitmek kalmakmış meğer yürek isteyen. Duygularının herkese yetecek kadar var olduğunu gösterebilmek yürek işiymiş. Kalıp herkese yetmek meseleymiş. Güzel duygularla dolu bir ömür diliyorum hepinize.

 

Galatasaray evinde güldü

rusya-ukrayna-arasinda-baris-muzakereleri-basladi-ukraynadan-cekilin-talebi

Ukrayna’nın çözüm açıklamalarına dair