Duygularınız istismar ediliyor olabilir

Hatice SAYILGAN
25 Kasım 2020

İstismar. “Birinin iyi niyetini kötüye kullanma.” Evet, TDK’daki anlam bu şekilde ancak ülkemizdeki olumsuz örneklerin çokluğundan olsa gerek akla direkt kadın ve çocuk geliyor. Yani istismarı kadın ve çocuk ile yan yana kullanmaya alıştık, alıştırıldık…
Ama ben size bugün istismarın başka bir boyutundan bahsedeceğim. Herkesin çok iyi bildiği ama bilmiyormuş gibi devam etmenin daha çok işine geldiği duygusal istismardan…
İkili ilişkilerinizde iyi niyetinizin kötüye kullanıldığı durumu ile illa ki karşı karşıya gelmişsinizdir. Yani bu durumu fark ettiğiniz olaylardan bahsediyorum.
Peki ya karşınızdaki kişi bunu son derece ustalıkla yapıyorsa ve siz duygularınızın istismar edildiğini henüz fark edemediyseniz?
Konuyla ilgili biraz araştırma yaptım ve uzmanların verdiği çok değerli bilgilere ulaştım. Psikologlara göre bu tarz kişiler eleştiri yapmayı çok seviyor. Sizi olumsuz anlamda eleştirecek bir nokta mutlaka buluyorlar. Hatta eleştirinin etkileri kendinizi aslında olmadığınız biri gibi hissetmenize kadar gidebiliyor.
Her insan hata yapar. Karşınızdaki insan gibi sizde hata yapmışsınızdır ancak geçmişte yaptığınız hatalar sıklıkla gündeme geliyorsa üzgünüm bu da bir duygusal istismar belirtisi…
Duygusal istismara meyilli kişiler, sizin dışınızda gelişen olaylar için bile sizi suçlar, saplantılı ve aşırı sahiplenici tutumlarının sevgiden dolayı olduğunu dile getirirler. En kötüsü de sizi buna inandırırlar…
Bu kişilerde egosantrizm belirtisi de olabilir. Sadece onlara ait olmanızı istemekle birlikte sizi yavaş yavaş çevrenizden koparıp kendi sınırlarına dahil ederler. Hatta ileri boyutlarda, hayal ve hedeflerinize dahi engel olup sürekli olarak modunuzu düşürebilirler.
Ayrıca duygusal istismarı benimsemiş kişilerin en net özelliklerinin arasında sizi diğer insanlarla karşılaştırmak vardır. Bu da kendinizi değersiz hissetmenize zemin oluşturur.
İnsanlar her zaman anlaşamaz. Fikir ayrılıklarının olması hatta tartışma olması çok muhtemeldir. Ancak bu tarz kişiler sizinle ortam ve mekan ayırmaksızın tartışıp sizi küçümseyebilirler.
Bu maddelerden bir iki tanesini yaşıyor olmanız iyi niyetinizin kullanıldığını göstermek için yeterli değildir. İnsanlarda hata ve yanılma payı mutlak surette vardır. Böyle bir durumda hatalı yaklaşımı düzeltmek adına iletişim kurmanız ve birbirinizi anlamak için çaba göstermeniz doğru olacaktır.
Ancak maddelerin birçoğunu yaşıyorsanız sevginiz veya iyi niyetiniz karşınızdaki kişinin kişisel çıkarları doğrultusunda kullanılıyor olabilir.
Belki de; hayatınızdaki insana bu yönden baktığınızda kimsenin sizi üzmediğini, sizin insanlara olması gerekenden fazla anlam yüklediğinizi anlayacaksınız…

Makyajsız da ışıl ışıl bir cilt için…

Nasıl bir lisan?