Efsane Cuma

Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU
21 Kasım 2019

Tüm dünyada ‘Black Friday’ olarak bilinen ve Türkçeye ‘Kara Cuma’, ‘Efsane Cuma’ gibi isimlerle çevrilen indirim kampanyası birkaç yıldır Türkiye’de de birçok firmanın stoklarını eritmesi için inanılmaz fiyatlarla indirimler gerçekleştirdiği bir alışveriş çılgınlığına dönüştü.

Hepsi Burada, N11, Trendyol gibi online alışveriş sitelerinin başlattığı indirim kampanyalarına fiziki mağazaları olan firmalar da katılınca farklı ihtiyaçları bulunan birçok kişi yılın bu dönemini bekleyip, indirimlere göre eksiklerini tamamlıyor, bazı kişiler ise ihtiyacı olmasa bile ihtiyaç yaratıyor.

Muhafazakar kesimin ‘Black Friday’ isminin İslam dünyasına hakaretle itham ettiği bu süreç bu hassasiyetler gözetilerek Türkiye’de ‘Efsane Cuma’ gibi isimlerle anılıyor.

İndirim kampanyalarını takip eden ve birkaç ürün almak için beğendiğim ürünlerde ne kadar indirim yapılacağını görmek için cep telefonu uygulaması başında bekleyen biri olarak ihtiyacım olan birkaç ürünü farklı uygulamalar üzerinden satın aldım.

İhtiyacım olan ürünler arasında yer alan bir çalışma masasını indirim sürecinden bağımsız olarak IKEA’nın web sitesinden satın aldım. Siparişin üzerinden yaklaşık 10 gün geçmiş olmasına rağmen masa teslimatı ile ilgili herhangi bir gelişme olmayınca hem IKEA hem de IKEA’nın kargo hizmeti aldığı Hepsijet firmasıyla defalarca iletişime geçip masamın nerede olduğunu, ne zaman teslim edileceğini öğrenmeye çalıştım. Kargo şirketinden yanıt alamadığı için tarafıma bir türlü bilgi veremeyen IKEA aradan geçen 11 günün sonunda masamın kargoda kaybolduğunu açıklayınca aynı ürünü bu kez başka bir kargo firmasıyla tarafıma gönderdi.

Süreçle ilgili rahatsızlığımı da kargo firmalarının ‘çılgın indirim kampanyaları’ nedeniyle iş yoğunluğu artan kargo firmalarının sürece yetişememesine bağladı. Aynı hafta içerisinde birden fazla kargo firmasıyla teslimatı olan biri olarak her kargo şubesine uğradığımda dağa ulaşan kargo yığınlarını gördüğümde indirim kampanyalarına olan tüketici ilgisini de yakından deneyimlemiş oldum.

NİTELİKLİ KARGO

Daha önce de bu konuda birkaç yazı yazmış olmama rağmen süreçle ilgili herhangi olumlu bir gelişme olmadığını üzülerek söyleyebilirim. Türkiye’de kargo ve dağıtım sektöründe nitelikli oyunculara ihtiyaç var. Dijital pazarlama sektörünün her geçen gün geliştiği ve satış hacminin arttığı günümüzde web üzerinden alışveriş yapanların en önemli sorunlarından biri kargo şirketlerinin ürünleri zamanında teslim edememesi ya da ürünlerin teslim süreciyle ilgili sıkıntıların yaşanıyor oluşu.

Evinde tüm gün beklediği halde kargosu adresine gelmeden kargo şubesine bırakılan, hiç haber verilmeden kargosu adresine teslim edilemeyen tüketici sayısının artması kargo firmalarından olan yakınmaları artırıyor.

Son süreçte birçok kargo firmasıyla benzer sorunları yaşayan biri olarak Türkiye’de işinin hakkını vererek teslimat yapan, müşteri memnuniyetini sağlayan, dijital pazarda hizmet veren firmalarla müşteriler arasında sağlıklı bağ kuran kargo firmalarına ihtiyaç var.

Düşük maaşlarla çalışanlardan oluşan dağıtım alanında çalışan kargo firmaları müşteri memnuniyetini sağlayamadığı sürece bu durum en çok dijital pazarda hizmet veren online satış kanallarını etkileyecek.

Hepsiburada’nın Hepsijet oluşumu ile bu alana yeni bir soluk getirmesine rağmen, koskoca masamın Hepsijet’te kaybolması örneğini de gördükten sonra bu alanın oyuncularının daha ciddi çözümler için uğraşması şart.

Rüzgara karşı yürüyen adam: Metin Tomaş

Altay Barcelona’yı yendi, Atatürk Kupası’nı kaldırdı