Ege’nin iki yakasını birleştiren gezi: KALİMERHABA

Bircan TAĞIL
4 Temmuz 2022

İzmir- Alsancak Limanı’nda yaz boyunca her hafta sonu gerçekleşecek gemi seferleri başladı. Bu seferler başlamadan önce de İZDENİZ yetkilileri seyahat acentaları ile bir toplantı düzenledi. Karşılıklı görüş ve önerilerin konuşulduğu bu toplantıda İZDENİZ ve seyahat acentaları ile bir iş birliği ve yapılanma oluşturuldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İzdeniz Genel Müdürlüğü’nün koordinatörlüğünde devam edecek olan seferler yalnızca hafta sonları.

Hafta sonları İhsan Alyanak yolcu gemisi ile…

İlk yolcuları, turizm acentaları yetkilileri

17/ 19 Haziran’da İzmir Alsancak Limanı’ndan Midilli Plomari Limanı’na çok keyifli bir gemi seyahati gerçekleşti. Ege Denizi’nin kuzeydoğusunda dağlık bir Yunan adası. Başkenti Mytilene olan Yunanistan’ın en büyük üçüncü adası. Diğer ikisi Girit ve Eğriboz adaları. Ayvalık ve Dikili ilçelerimize yakın olan bu adaya şimdiye dek Ayvalık’tan gidiliyordu. Ve bu seyahat şekli ile uzak, yorucu ve zaman alıcıydı hem de daha masraflı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu girişimi ile uzaklar yakın ve uygun fiyatla gezginlere bu rota hem de çok keyifli olarak sunulmuş oldu.

LESBOS

Midilli’de (Yunanca adı Lesbos ) şahane bir tatil için her şey var. Bozulmamış coğrafyası, şirin köyleri, harika doğası, denizi vb… Daha pek çok güzelliklerin bizleri beklediği, güler yüzlü insanların yaşadığı harika bir ada. Yaklaşık yüz elli bin nüfuslu. Türk ve Osmanlı izlerini bolca taşıyan bu adada hem tatil yaptık, hem çok özel lezzetlerle buluştuk. Tabii ki o meşhur Yunan içkisini üreten fabrikaları da gezmezsek olmazdı.

Midilli’nin geçmişi

Bu adanın çok eski devirlere dayanan bir tarihi var. Karadeniz ve Kuzey Anadolu ile Anadolu’nun kuzeybatısını Akdeniz’e bağlayan yollar üzerinde bulunması ve birçok medeniyetin kurulduğu Batı Anadolu’ya yakın olması adanın kısa sürede ilerlemesini sağlar. Trakya ve Batı Anadolu’da koloniler, sömürgeler kurulmuş. Persler’in kısa süreli hakimiyetini Makedonyalı İskender’in işgali ve Romalılar’ın eline geçişi takip eder.

Türkler ve Midilli

Türklerin Anadolu’yu fethetmeleri ve Ege kıyılarına dayanmaları üzerine İzmir Emiri Çaka Bey’in Ege Körfezi’ni almasından sonra Midilli, 1051’de Selçuklu Türkleri’nin eline geçmiş. Ancak Bizans Çaka Bey’in vefatından sonra adayı geri alır. 1204 yılında başlayan 4. Haçlı Seferleri sırasında İstanbul, Latinler tarafından ele geçirilince Venedikliler Midilli’yi işgal eder. 1453’e kadar ada ellerinde kalır.

Ada Osmanlılar’da olduğu sürece pek çok sorun yaşanır. Osmanlı siyaseti bunlardan çok zarar görür. 1502 yılında ise Venedik ve Fransızlar Midilli’yi ele geçirir. Ada daha sonra geri alınır. 16. yüzyıl Türk denizcilerin üssü ve bir sancak olur.

17.yüzyılda İtalyanlar işgal etmiş ancak antlaşma ile Osmanlı Devleti’ne bırakılmış. 1914’deki Londra Antlaşması ile Yunanistan idaresine verilen Midilli Adası 1923 yılında Lozan Antlaşması ile Yunanistan’a bırakılmış.

Buram buram Ege kokan ada

Midilli Adası iklim olarak da Anadolu gibi. Kıyıdan biraz içeride başlayan yükseltiler 940 metre. En tepe noktasına ulaşır Aya İlya ile. Akdeniz iklimine sahip olan adanın bitki örtüsü maki. Bazı bölgelerde yabani zeytin ağaçları bulunuyor. Ada’nın doğusunda Yero ve batısındaki Kalonya körfezleri korunaklı limanları.

Balıkçılık, meyvecilik ve zeytincilik

Halkı daha çok balıkçılıkla uğraşır. Ziraat fazla gelişmemiş olsa da bağcılık, meyvecilik ve özellikle zeytin tarımı yapılıyor.

Ünlü Yunan şairleri Alcaeus ve Sappho buralıdır. “Lezbiyen” sözcüğü eşcinsel kadın şair olan Soppho ile “lesvoslu” buradan gelir. 1800 ‘lü yıllardan itibaren kadın eşcinsel anlamında kullanılmış.

Barbaraos Haydar Paşa da bu adada doğmuş.

Muhteşem yerleri var

Midilli’nin merkezini gezdikten sonra akşam yemeği ve serbest zamanımız vardı. Bazı bölgelerinde gezilecek görülecek pek bir şey yok. Ancak gezinin ikinci ve üçüncü günü muhteşem yerler görüldü. Plomari turu şahane. Molivos harika. Hiç yabancılık çekmeden bir Türk köyünde imişcesine yaşamak. Lezzetler aynı, çoğu yemeğin ismi aynı. Gezilecek daha çok güzel köyleri var. Kendinizi evinizde, köyünüzde yaşarcasına rahat. Başka yerlerde kendi kültürümüzü yaşamak Türk- Yunan kimliklerinin ne kadar iç içe olduğunu görmek.

Beraberce Midilli’ye geçelim…

Gitmek, görmek yaşamak ve gerek. Şimdi İzmir çıkışlı olması fırsatını değerlendirme zamanı. Haydi gezginler hemen burayı listenize alın. Yaz çok çabuk geçiyor. Tarih, kültür, nostalji, dedelerimizin yaşanmış coğrafyası bizleri bekliyor. Bu geziye Sezin Tağıl da katıldı. Halen anlatıyor. Ne kadar keyifli ve gidilesi bir yer olduğunu. Ben onun değerlerini çok önemsiyorum. Gidilmesi gerekli diyorsa; GİDİLMELİ ve YAŞANMALI.

İzmir- Midilli tanıtım turumuz için;

Teşekkürlerimiz TÜRSAB İzmir BTK – İZDENİZ ve Midilli seyahat acentalarımıza…

Bu hafta da Midilli’den gelen acentacı meslektaşlarımız var. Sıcağı sıcağına, iadeyi ziyaret yapan Midilli’deki meslektaşlarımız ile turizm paydasında buluşmak, ilişkilerimizi güçlendirmek ve geliştirmek. Ticaretin en makbulü karşılıklı olanı. Güzel İzmir’imizi tanıtıyoruz onlara. Tarihimizi, kültürümüzü, doğamızı, insanlarımızı ve turizmimizi… Bu noktada ilişkilerimiz daha da anlam kazanıyor.

Midilli’den gelen misafirlerimizin ağırlanmasında;

İzmir Büyükşehir Belediyesi

İZDENİZ

TÜRSAB İzmir BTK

Ticaret Odası

İzmir Palas Oteli

Atlas Oteli

Mövenpick Oteli ev sahipliği yapıyor.

Şehrin paydaşları ile birlikte, el ele daha güçlüyüz…

Sağlık ve sevgiyle kalın…

Basmane’den Kemeraltı’na sermayenin aidiyetle imtihanı! (1)

cevre

Çevremiz sağlığımızdır