Eğitim şart!

dersler
Yılmaz DURMAZ
1 Temmuz 2020

Yaşamımızda birçok şey “olmazsa da olur”, olmazsa da yaşanılır… Ama eğitim olmazlarımızın başında.
Bireyin iyi bir eğitim almamasının, öğretim ayağının çok aksamasına neden olduğunu, eğitimsiz toplumların emperyalist sistemin güdümüne çok kolay girdiğini eğitimciler iyi bilir. Eğitimli toplumlarda sağlık, güvenlik ve hukuki sorunlar minimum düzeyde olmakla birlikte siyaset de ahlaki değerlere uygun ölçüde yapılır. Eğitimli toplum, ahlaksızlığa pirim vermediği gibi olup bitenleri değerlendirmede kayıtsız kalmaz.
İyi bir eğitim almış bireyler öğrendiklerini içine sindirdiklerinden, ne yaptığını bilen, kendileri ile barışık, ilişkilerinde samimi ve seviyeli olur, çıkmazlarda, gününü kurtarma peşinde olmaz.
Eğitimli toplumlarda görev ve sorumluluk verilirken “Adama göre iş değil, işe göre adam” felsefesi temel ölçüttür. Bu felsefenin temelinde insana saygı, ülke sevgisi yatar. ‘Benim adam olsun da ne olursa olsun’ diye hareketlere pirim vermez.
Üstüne titrediğimiz çocuklarımızın geleceği için hiçbir fedakârlıktan kaçınamayız. Oysa bazı veliler dünyanın kendi ekseninden dönmesini ister. Veli öğretmeni seçme şansını kendinde görür ama öğretmen öğrencisini seçmez, seçmeyi de düşünmez/düşünmemeli.
Kendini yönetmekten aciz insanlara sınıfları, sınıfları yönetmeyenlere okulu, okulu yönetemeyenlere milli eğitimin yönetimini teslim edenler, edilmesine katkı sunanların en büyük günahı işlediklerini anlatmaya gerek var mı?
Eğitim sisteminin dışına çıkarılan her bireyin potansiyel bir tehdit oluşturacağını, bu tehdittin çocuklarımız ile birlikte yaşayacaklarını unutmayalım. İyi bir eğitim için; yüreğinde Allah sevgisi taşıyan, vicdan ve merhamet sahibi, insanı, ülkesini seven eğitimcilere ihtiyaç var. Eğiticilerin eğitimine de…

FARKINDALIK YARATIYOR

Karşıyaka her konuda olduğu gibi eğitimde de farkındalık yaratmaya devam ediyor. Emekli bir öğretmen olarak 16 yıldır ülkemin geleceği çocukların eğitimi için yapılan çalışmaları destekliyorum. İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa İslamoğlu’nun “Karşıyaka’da eğitimde farkındalık yaratmak temel görevimizdir” sözleri beni oldukça heyecanlandırmış ve onlara destek vermeyi görev saymıştım. Dünyada ikinci, Türkiye’de ilk ve tek orman eğitim alanı olan 400 dönümlük Orman Eğitim Alanı Karşıyaka’da oluşturuldu.
2016 yılında yaşama geçirilen “Karşıyaka Okulları Orman Eğitim Alanı” her kademede eğitim öğretim gören öğrencileri; öğretmenleri ve aileleri ile birlikte doğa ile buluşturuyor. Doğada oyun, spor, sanat gibi etkinlikleri gerçekleştiriliyor. Kaymakam Saadettin Yücel ile başlatılan proje geçtiğimiz aylarda Karşıyaka Kaymakamı Ali Rıza Çalışır, İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa İslamoğlu tarafından imzalanan protokol ile Karşıyaka Örnekköy Mahallesi yakınlarındaki 400 dönümlük orman alanı, Karşıyaka’daki tüm okullara orman eğitim alanı olarak da 5 yıl daha hizmet vermeye devam edecek.
Karşıyaka, Kaymakam Ali Rıza Çalışır, Belediye Başkanı Cemil Tugay, Başsavcı Kazım Arapoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa İslamoğlu, Emniyet Müdürü Kaan Coşkun, Müftü İsa Gürler gibi kamu yöneticilerine sahip olmakla bence çok şanslı. Karşıyaka’da pandemi sürecinde kurulan Vefa Destek Gurubu’nun 24 saat kesintisiz çalıştığını yazsam sanırım abartmış olmam. Türk Kızılay’ı Karşıyaka Şubesi’nin Başkanı Kamil Karadeniz ve ekibini de kutlamadan geçmemek lazım.
Bu ekibin çalışmaları, birkaç gün önce Türk Kızılay’ı Genel Merkezi tarafından İzmir’de 1. Türkiye’de 258 şube arasında 8. Sıraya getirerek ödüllendirildi.
“O yaka bu yaka, burası Karşıyaka” demekle övünme gururunu yaşatan kamu ve özel kurum ile siyasi parti yöneticilerinin katkısı büyük. Katkısı olanlara teşekkürler…

SON SÖZ: “Sağlam çocuklar yetiştirmek, bozulmuş yetişkinleri düzeltmekten daha kolaydır.” Frederick Douglass

hobi-bahcesi

Enayimiz mi çok yoksa uyanık mı?

abidin-necimoglu

Necimoğlu: İzmir’in ABİDİN ABİSİYDİ