Ekimin gözde besinleri

Deniz ZÜNBÜLCAN
25 Ekim 2021

Ekim ayınının son haftasına girdik. Tezgahlarda halen yer alırken ekim ayının gözde besinlerini hem bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmek hem de genel sağlık durumunuzu iyileştirebilmek adına  alışveriş çantanızdan eksik etmemeye çalışın.

Yer elması: B vitaminleri içeriği oldukça yüksektir.  Aynı zamanda iyi bir diyet lifi kaynağıdır. Lif, sindirim sisteminde yaşanan kabızlık problemini önleyebileceği, tedavi edebileceği gibi genel bağırsak sağlığı için de oldukça önemlidir. Yer elmasında bulunan çözünebilir lif, LDL yani kötü kolesterol seviyelerini ve toplam kan kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir. Yapılan çalışmalar lifin kan basıncını ve inflamasyonu azaltmada etkili olduğunu ve kalp sağlığını da korumada etkili olduğunu göstermiştir. Yer elmasının potasyum minerali içeriği yüksek ve sodyum mineral içeriği düşük olduğu için kan basıncını düşürmede etkilidir. Sodyum, potasyum ve lif içeriğinin miktarları sayesinde kan basıncının düşürülmesine yardımcı olabildiği bilinmektedir.

Pırasa: Kuvvetli bir antioksidan olan pırasa manganez içermektedir. Manganez vücutta süper oksit dismütaz adlı enzim salgılayarak kemik erimesi ve kas zayıflamasını önlemektedir. Pırasanın en önemli özelliklerinden birisi de folik asit, C vitamini, demir, folat ve B6 içermesidir. B6, folat, folik asit hem oksidasyonu baskılar hem de iltihap yapıcı maddelerin üretimini baskılayarak detoks görevi görerek vücudu iltihaplanmaya karşı korumaktadır. Aynı zamanda kolesterolü düşürerek kalp sağlığınızı da koruma görevinde bulunur.

Mandalina: Turunçgiller ailesinden olan mandalina, mevsimi bitmeden tüketilmesi gereken meyveler arasında yer almaktadır. C ve E vitaminini, sodyum, kalsiyum, bakır, tiamin, piridoksin gibi çok sayıda mineral içermektedir. C vitamini serbest radikallerden vücudu korur, güneş ışınlarından gelen zararları gidermeye de yardımcı olmaktadır. Vücutta kolesterol üretimini kısıtlayan synephrine üretimini yapmaktadır. Karaciğer ve göbek bölgesindeki yağların erimesini kolaylaştırması, içeriğindeki lif sayesinde metabolizmayı hızlandırması ve idrar söktürücü özelliği sayesinde vücutta biriken ödemin atılmasına yardımcı olması mandalinanın faydaları arasında yer almaktadır. Dolayısıyla kilo vermek isteyen insanlar için de oldukça önemli bir meyvedir.

Elma: Nörotoksinlere karşı ve oksidatif stres radikallerine karşı hücre yapısını koruyarak etkili olmaktadır. Elmada bulunan polifenollerin diyabet riskini azaltabileceği düşünülmektedir. Pıhtı veya plak oluşumunu engeller ve damar tıkanıklığı, hipertansiyon, damar sertleşmesi, oksidatif stres nedeniyle oluşan damar tahribatı gibi, kalp ve damar hastalıkları oluşumunu engellemede ve kolesterolü düşürme etkilidir. İçeriğindeki lif sayesinde kabızlık problemi yaşayan kişiler için şifa kaynağı olabilen bir meyvedir.

insan-oglu

“İnsan on kuruşluk da incir alır a oğul!”

izmirde-36-gocmen-kurtarildi

Misafir misafiri, ev sahibi hiçbirini istemez!