Ekonomi+Haber +Siyaset=Fatura

xxx
Haldun ÇIRAY
12 Şubat 2020

Çiğli kapalı pazaryerindeyim. Yanımdaki kadın ‘Ispanak kaça?’ dedi. ‘İki lira’ dedi pazarcı. ‘Aa ucuz!’ dedi kadın. Üretici abla ‘Sahte bir haber yaktı bizi, ıspanak zehirli diye yeri göğü sardılar. Bizde ıspanağa ilaç atılmaz ki. Binlerce aynı arazide yetişiyor. Bir kaç kilo ıspanakta ayrı ayrı illerde zehirlenme oldu dendi. Konu çözülmeliydi, çözülmedi, biz mahvolduk.” dedi. Bu ara ödemelere baktım 638 lira doğal gaz, 171 lira elektrik, 65 lira su ve iki kişi toplam 874 lira emekli maaşı. 2900 lira ilaç kesintileri de var tabi, tek kişi olsa bile geçim zor. Bir de kira, vergi, sigorta, giyim, yemek, içmek sair gider olunca durum kötü. Üç dört kişilik bir aile kaç parayla geçinir? Ya pazardaki bu üretici ne yapsın! Bedenen çektiklerine rağmen bir kilo ıspanak için iki lira almakla geçinebilir mi?
Adamın biri aylardır devamlı dolar patlıyor, an meselesi demekten hiç geri durmadı. Dolar da patlamadı ama o söyleme gala devam ediyor. Ekonominin analizi önemlidir, doların çıkış yapacak gibi bir durumu da olabilir ama muhalefet etmek için abuk analizler yapılması ahlaki olabilir mi?
Bir hayvani veya bitkisel yağın nefaset farkı yerine moleküler naturası veya kimyasal yapısı bir birlerinden farklı gibi anlatılmaları doğru değil. İnsanlık var olduğundan beri bulaşıcı hastalıklar vardır. Bulaşıcı farklı değişik hastalıklar da vardır. İş yerinde çalışan kişi hasta olursa doktora gider gitmezse gitmesi sağlanır. Herhangi bir kişi için de durum farkı değildir.
İnsanlar bezgin, bıkkın… Bütün olumsuzluklar sonuçta ekonomik olunca ülkenin bütünü için mali açıdan bir araştırma yapılmalıdır. Ekonomide gelir dağılımı dengesi sağlanmalı ve ülkedeki yurt içi yurt dışı istihbaratı hainliklerin üzerine acımasızca gidilmeli bunlar tespit edilmeli. Yalan haber yayanların menşei genelde yabancı. Haber yayınları incelenmeli. Aracı olunan haberlere itibar edilmemeli, haberi çıkaran bulunmalı. Bir tarafta çok ciddi geçim darlığı yaşanırken marka yarışı içindeki insanların insan fıtratındaki bir takım duyguların olumsuz bir mecraya girmesine sebep olmamalılar. Olumsuz duyguların belirsiz bir zaman sürecinde öfke ile karışması durumunda ucunun herkese batacağını idrak etmeliyiz.
Geçim sıkıntısı konusunda ülke genelinde gelir analizi yapılmalı bütün herkesin gelirleri sıkıntıya meydan vermeden incelenmeli asgari ücret tekrar hesaplanarak gerçekçi bir noktaya yükseltilmeli. Tekrar edilmesini faydalı bulduğum bir ikinci husus bütün kurumların mali yapıları incelenmeli envanter sayımları mutlaka yapılmalı. Vergi Usul Hukuku içinde ciddiyetle yapılmaması durumunda kontrol görevini yapanların sorumlu tutulacakları kendilerine ifade edilmeli. İlk kez yapılacak ülke genelindeki bir gelir dağılımı analizi devletin ve hükümetin ciddi bir rahat etmesine de sebep olacaktır.

emekli-maaslarina-yapilacak-zam-belli-oldu

Kadın stajyerlerin doğum borçlanması

izmirde-deprem-tartismalari-alevlendi

İç çekişmeler nereye kadar?