Elma sirkesi zayıflatıyor mu?

elma-sirkesi
Deniz ZÜNBÜLCAN
15 Ağustos 2022

Obezite, insan sağlığını bozabilecek derecede anormal ve aşırı yağ birikmesidir. Kişinin beden kitle indeksi 25 veya daha fazla ise kişi aşırı kilolu, 30 veya daha fazlaysa da obez olarak tanımlanmaktır. Kişinin ölçtürebilme imkanı var ise beden kitle indeksinden daha da önemli olan nokta vücut yağ yüzdesinin bilinmesidir. Yağ yüzdesinin yaklaşık olarak kadınlarda yüzde 20, erkeklerde yüzde 15 olması gerekmektedir. Ve bilindiği gibi ikisinin de fazlalığı kalp, şeker, tansiyon hastalıkları başta olmak üzere bir çok hastalığın habercisidir. Yani aslında obezite ve kilo problemi bu kadar ciddi bir sorunken ne yazık ki yaz dönemlerinde daha önem kazanmakta ve zayıflama ile ilgili tüyolar çok daha fazla merak konusu olmaya başlamaktadır.

Kilo verme ve yağ yakma konusunda mucize bir besin olmamasına rağmen bazen sosyal medyanın veya çevrenin etkisi ile diyet efsaneleri akılları karıştırılabiliyor. Bu efsanelerin en yaygınlarından birisi de sirkeli suyun zayıflattığı.

Elma sirkesi zayıflatıyor mu?

Yüzyıllardır sağlık için kullanılan bir besin olan sirke, cilt hastalıklarından kilo vermeye kadar birçok alanda kullanılmaktadır. Özellikle kan şekeri seviyesine olumlu etkileri bilinmektedir.

Yapılan bir çalışmalarda 12 hafta boyunca her gün elma sirkesi veya su verilmiş kişiler incelenmiş ve araştırmanın sonunda sirke kullananların az fark ile daha fazla kilo verdiği ortaya çıkmıştır. Ancak verilen kilolar sonradan geriye gelmiştir. Buradan da anlayacağımız gibi önemli olanın programın diyet ve egzersiz ile desteklenebiliyor olmasıdır.

Sirkenin kilo verdirdiği yönünde bilimsel çalışmalar henüz yetersizdir. Ancak biliniyor ki antiglisemik etkilidir yani kan şekeri seviyesinin yükselmesinde olumlu etkileri vardır. Bu nedenle dolaylı olarak kilo kontrolünde de etkili olabileceği düşünülmektedir.

Beslenmenize dikkat ettmeniz mümkünse egzersiz ile desteklediğiniz bir yaşam şekliniz var ise sirkeli suyun da olumlu etkilerini görme ihtimaliniz artmaktadır. Ancak tabii ki hiçbir şeye dikkat etmeden sirkeli sudan medet ummak sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

Elma sirkesinin zararları

Mide problemlerine ve tahrişe sebep olabilir, bu nedenle sirke içmeyi tercih ediyorsanız su ile seyrelterek içmeyi unutmayın. Özellikle mide problemleri yaşıyorsanız da sabah saatlerinde aç karnınıza sirkeli suyu içmemeye dikkat etmelisiniz.

Uzman Diyetisyen Deniz Zünbülcan

obezite

Çevre ve obezite

Sağlığımız, pamuk ipliğine bağlı olmasın!