Emzirme döneminde bunlara dikkat edin

Deniz ZÜNBÜLCAN
9 Ağustos 2021

Gebelik döneminden itibaren emzirme döneminde de annenin beslenmesinde dikkat etmesi gerekenler hem bebeğin hem de annenin sağlığını etkilemektedir. Emzirme döneminde annelerin en büyük endişesi yetecek kadar süt üretemeyecek olmalarıdır. Bu dönemde beslenmede bazı püf noktalara dikkat ederek hem süt miktarı hem süt kalitesi arttırılabilir hem de annenin ileri yaşlardaki sağlığı korunup geliştirilebilir.

Gebelik döneminde olduğu gibi bu dönemde de anne asla tek tip beslenmeyi, yetersiz beslenerek zayıflamaya odaklı yaşamayı benimsememelidir. Öncelikli olan bebeğin gelişimi ve annenin sağlığıdır. Nasıl ki gebelik döneminde gebelik beslenmesi benimseniyorsa emzirme döneminde de emzirme dönemine ait beslenme ilkeleri benimsenmelidir. Yeterli, dengeli beslenmenin beraberinde kilo vermek için bilinçli bir şekilde beslenme programı uygulanmalıdır.

Süt yapımı için sıvı alımı oldukça önemlidir. Bu nedenle sıvı alımı günde 2,5-3 litre kadar olmalıdır. Tercih etmeniz gereken sıvıların en başında su gelmektedir. Tercih sıranızı ıhlamur, nane, papatya çayı gibi bitki çayları, az şekerli veya şekersiz komposto suları, meyve suları, limonata ve süt gibi doğal ve hafif olan içecekler takip etmelidir.

Protein emzirme döneminde hem kendiniz hem bebeğiniz için oldukça önemlidir. Balık haftada en az 2 kez tüketilmelidir. Her gün mutlaka yumurta veya etli sebze yemeği ya da kurubaklagil yemeği tüketilmelidir.

Omega-3 yağ asitlerini içeren su ürünleri tüketiminin artırılması anne sütünde de bu yağ asitleri içeriğini artıracaktır. Bu da bebeğinizin omega-3 yağ asitlerini sütünüzden alacağı anlamına gelir bu nedenle özellikle su ürünlerinden olan balık, protein değeri bakımından ve omega–3 içeriği bakımından zengin bir besin olduğu için emziklilik döneminde tüketimi arttırılmalıdır.

Folik asit gebelik öncesi ve gebelik döneminde olduğu kadar emzirme döneminde de oldukça önemlidir. Yeşil yapraklı sebzelerin folik asit içeriği oldukça yüksektir. Bu nedenle mutlaka öğünlerde salatalara veya çiğ sebzelere yer verilmelidir.

Yağ tüketimi de dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Kalori değerini yükselten daha da önemlisi metabolizmayı yorabilecek ve kanserojen etki yapabilecek kızartma ve kavurma gibi pişirme yöntemleri yerine haşlama, fırında ya da ızgara yöntemleri tercih edilmelidir.

Bebek doğduğu andan itibaren emzirilmelidir. Bebek istedikçe mutlaka süt verilmelidir. Kilo vermek önceliğiniz olmamalıdır. Önceliğiniz düzenli, yeterli ve dengeli olarak bütün besin gruplarını içeren bir beslenme programı uygulamak olmalıdır.

marmaris-yangini

Orman yangınları sonrası sahada dozer kullanımı ve orman restorasyonu-2

marmaris-yangini

Vatandaş neden Devlete değil de STK’lara fidan bağışı yapıyor?