Endişelenmekte haksız mıyız?

rusyadan-ilk-turist-kafilesi-muglaya-geldi
İbrahim KOÇBAŞ
24 Haziran 2021

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, artan aşılama ile birlikte Türkiye’nin uluslararası mecrada güvenilir bir ülke konumuna geldiğini, seyahat kısıtlamalarıyla ilgili listelerden çıkmaya başladığını söyledi. Cumhurbaşkanımız, “Fransa’nın ardından Rusya’nın da bu doğrultuda aldığı kararı memnuniyetle karşılıyoruz. En son NATO Zirvesi’nde Sayın Macron’la yaptığımız görüşmenin meyvesini aldık. Fransa da bu konuda olumlu adımları attı, atıyor. Önümüzdeki haftalarda bu sürecin daha hızlanacağı anlaşılıyor. Böylece, turizmcilerimizin 2021 sezonunun en azından ikinci yarısını değerlendirebilmelerini temin edebileceğiz.” dedi.
Güzel…
Bu sezon 20 milyon turist bandını aşmayı hedeflediklerini söyleyen Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Mehmet İşler de duymak istediğimiz cümleler kurdu.
Güvenli otel sertifikası uygulaması ve aşılama performansıyla Türkiye’nin yurt dışında güvenli olduğunun gösterildiğini söyleyen İşler “Rusya’dan uçuşlar başladı. Antalya doluluk oranına ulaştığı taktirde diğer destinasyon merkezilerine kaymalar olacaktır. Bu da tüm Türkiye’de ekonomik olarak eşit bir dağılımı ve pazardan daha fazla pay almamızı sağlayacaktır. Rusya’nın uçuşlara izin kararı aynı anda etkisini gösterdi. Türk sahillerine müthiş talep oldu. Hava trafiğimiz ilk günden yüzde 30 arttı. Geçen sene 16 milyon turist geldi, biz bu sene 20 milyon bandını aşacağımıza inanıyoruz. Bu da, rekabetçi ortamda Türkiye turizm pazarının ne kadar çok cazip ve çekici olduğunu gösteriyor. Ayrıca Rusya’dan geçen sene 2 milyon turist gelmişti, bu sene 3 milyon bekliyoruz. 3 milyona yakın Rus, 6 milyona yakın Rusya’da çevresindeki bağımsız devletlerden bir beklentimiz var. Sonuç itibarıyla rezervasyon patlaması var. Bunun ileriki günlerde daha da çok artacağını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.
Bu da güzel…
Ancak en çok turist ağırladığımız Rusya’da durumlar biraz karışık.
Başkent Moskova’da Kovid-19 vakaları arttı.
Hem de ne artış! Üstelik aniden…
Virüs bulaşanların sayısının geçen yılki en yüksek seviyeye çıktığı söyleniyor.
Hastanelerde yatak sayısının artırıldığı, özellikle genç ve orta yaşlılar arasında ağır hastaların çoğaldığı haberleri geliyor.
Rusya Korona virüs Enfeksiyonu Kontrol ve Önleme Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, toplam vaka sayısı 6 milyona ulaştı.
Sonuçlar endişe verici.
Rusya’nın sağlıkla ilgili bu karamsar tablo ile turizmcinin yüzünü güldüren Türkiye’ye Rus turist akını tablosunu yan yana getirince durumun vahameti gözler önüne seriliyor.
Felaket tellallığı değil amacım. Tamam, Türkiye’de aşılama tam gaz devam ediyor. Devletimiz, bu konuda bütün imkanlarını seferber etmiş durumda. Ancak yine de “4. dalganın eşiğinde miyiz?” sorusu endişelere yol açıyor.
Umarım, gelinen süreçte ben ve benim gibi bu konuda endişe duyanların korkusu bir kuruntudan öteye geçemez. Umarım 4. dalgayı yaşamayız. Çünkü her açıdan yeni bir kısıtlamaya katlanacak gücümüz kalmadı.

EİB 2021’de rekor ihracata koşuyor!

yamanlar-dagi-tesislerinin-ihalesi-izmir-buyuksehir-belediyesinin

Yamanlar kazandı