Enerji deposu kuru meyveler

Deniz ZÜNBÜLCAN
13 Temmuz 2020

Genelde taze meyve yemek için zamanı ve imkânı olmayan kişilerin pratik olduğu için tercih ettiği kuru meyveler tam bir enerji deposu. Daha az su içerirler fakat karbonhidrat, lif, mineral, antioksidan ve karotenoid bakımından da oldukça zengindirler. Yorgunluğa iyi geldiği için de özellikle fiziksel aktivite öncesi ve sonrasında tercih edilebilecek iyi bir besindir.

Kuru meyveler paketli alınacaksa mutlaka etiket bilgisi okunarak alınmalıdır. Şeker ilavesiz olanlar tercih edilmelidir. Ve paketin içerisinde olan tek madde yediğiniz kuru meyve olmalıdır.

Kuru meyveler yoğun şeker içeriğinden dolayı tatlı olarak tüketmek için de idealdir. Kuru meyveler yaş meyvenin içerdikleri % 80-95 oranındaki suyun % 10 – 20 oranlarına düşürülmesi ile elde edilir. Bu işlemden sonra, C vitamini kaybolur ancak diğer minerallerin korunduğu kuru meyveler, vücudu serbest radikallere karşı korurlar.

Ara öğünlerinizde bulundurmanız gereken 5 kuru meyve:

Kuru erik: Lif içeriği çok yüksektir. Lifli besinler bağırsaklardaki yağ emilimini azaltarak ve doygunluğu arttırarak da kilo vermeye yardımcı olurlar. Bu besinler ayrıca bağırsakları çalıştırarak kanserojen maddelerin vücuttan atımına da yardımcı olurlar ve yüksek kolesterolün düşürülmesinde de etkilidirler.

Yaban mersini: Kansere karşı vücudu koruyan enzimleri aktif hale getirmektedir. Kan şekerini düşürüp bağırsak metabolizmasını düzenlemektedir. Kalp krizi riskini azalttığı, göz yorgunluğunu giderdiği, şeker hastalığından kaynaklanan görme bozukluklarını engellediği bilinmektedir.

Kuru kayısı: Besleyici ve potasyum açısından çok zengindir. Sindirim sorunlarına iyi gelir. Aynı zamanda stresi ve kansızlığı önler. İçerdiği A vitamini akne gibi cilt bozukluklarını önler. Görme fonksiyonlarını güçlendirir, şeker hastalığının gelişimini engeller, bağışıklık sistemini korur. Kayısı da lifli bir meyvedir. Lifli besinlerin kan şekerinin dengeli yükselmesini sağladıkları, zararlı maddelerin bağırsakta kalma süresini kısalttıkları için kanserden korunmada faydalı oldukları kanıtlanmıştır.

Kuru dut: Kalsiyum, demir, B1, B2 ve C vitamini yönünden zengin olan dutun birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Beyaz dut ateş düşürücü ve idrar söktürücü etkiye sahiptir.

Kuru incir: İçeriğinde yüksek oranda protein, vitamin ve mineral vardır. Bu sayede hücrelerin yenilenmesini sağlayan bir besindir. 100 gr. kuru incir yenilirse vücudun günlük gereksinimlerinden kalsiyumun yüzde 17’si, demir ve magnezyumun yüzde 30’u, fosforun yüzde 20’si, B1 vitamininin yüzde 5’i ve B2 vitamininin yüzde 4’ü karşılanmış olur. İncir, içerdiği yüksek orandaki liflerle kolesterolün kana karışmadan atılmasını sağlar.

12-temmuzdan-15-temmuza-demokrasi-mesaji

12 Temmuz’dan 15 Temmuz’a demokrasi mesajı

italya-ve-belcika-hollandanin-ardindan-ingiltere-ile-havayolu-ulasimini-durdurdu

Kafa karıştıran Prof’lara ceza