Enginarı zeytinyağı ile tüketin

Deniz ZÜNBÜLCAN
3 Mayıs 2021

Vücudun en büyük ve metabolik olayların gerçekleşmesinde etkili olan organı karaciğerdir ve karaciğerin kendini yenileyebilme özelliği vardır. Bu yenilenmenin gerçekleşebilmesini kolaylaştırabilmek için beslenmenize ekleyebileceğiniz mucize besinlerden olan enginarı mutlaka sofranıza eklemelisiniz.

Akdeniz kökenli bahar aylarının habercisi olan enginarın ortasında tüylü olan bir doku vardır ve olgunlaştığı takdirde bu doku çiçeğe döner. Bu dokunun içinde de enginarın kalbi vardır. Tüketilen asıl kısım ise enginarın kalbidir. Yapraklarının da uygun bir pişirme yöntemiyle tüketimi mümkündür. Tercihe bağlı olarak dışta bulunan yapraklar çiğ olarak da tüketilebilir.

ENGİNARIN FAYDALARI
-Doymuş yağ oranı çok düşük olup kolesterol içermemektedir. Kalp sağlığı için önemlidir.
-Kan kolesterolünün dengede tutulmasında etkilidir. İçeriğinde bulunan luteolin maddesi kötü kolesterol LDL’nin seviyesinin dengelenmesinde büyük önem taşır.
-1 orta boy çiğ enginar yaklaşık olarak 60 kalori içerir.
-Antioksidan olan C vitamininin kaynağıdır. Bu sayede vücudun serbest radikallere karşı savunma mekanizmasını güçlendirir.
-Enginarın posa içeriği yüksektir. 1 orta boy 130 gram enginar yaklaşık 7 gram lif içermektedir. Kabızlık sorunu yaşayan kişiler için önemli bir besindir.
-Demir mineralini de yüksek oranda içerir. Bitkisel demir kaynağı olan enginarın C vitamini ile tüketilmesi biyoyararlılığını artıracaktır.
-İnülin formunda karbonhidrat içermektedir. Enginar taze olduğu takdirde inülin etkisini göstererek şeker hastalarında kan şekerini dengeleyici rol oynar.
-İçeriğinde bulunan ciarin maddesi sayesinde enginarın karaciğer, safra kesesi ve böbrek fonksiyonlarında faydalı olduğu gözlemlenmiştir. Safra salgılanmasını arttırarak hazımsızlık ve diğer sindirim şikâyetlerinin azalmasına etki eder.
-Karaciğerin detoksifikasyon işlevi vardır. Enginar vücudun toksinlerden korunması karaciğere detoksifikasyon işlevinde de yardımcıdır.
-Yapılan bir çalışmaya göre irrıtable barsak sendromu (IBS) olarak bilinen karında şişlik, ağrı ve dışkılama sıklığında değişikliklere neden olan kronik hastalığın tedavisinde olumlu sonuçlar vermiştir.
-Böbreklerin üre konsantrasyonunu arttırır. Diüretik etki yapar.

TÜKETİRKEN DİKKAT!
Karaciğer detoksifikasyon işlevinin yanında protein, karbonhidrat, yağ ve vitaminlerin metabolizmasında da görevlidir. Fazla şeker karaciğerin doğru şekilde çalışmasını zorlaştırır, karaciğeri yorar ve işlevini bozabilir. Bu nedenle enginarı pişirirken şeker eklememeye dikkat edilmelidir. Şeker oranına dikkat edildiği gibi yağ oranına da dikkat edilmelidir.
Her enginar için en fazla 1 yemek kaşığı zeytinyağı eklenmelidir. Zeytinyağı, yağda eriyen vitaminlerden faydalanmayı arttıracaktır. Bu nedenle yağsız tüketilmemelidir. Aynı zamanda zeytinyağı yüksek oranda tekli doymamış yağ asidi içeren bir yağ türüdür ve sağlık için en faydalı yağlardan biridir. Yağın faydasını zarara dönüştürmemek için yemek yaparken yağın yakılmamasına da dikkat edilmelidir.

Kıbrıs’ta bir ileri iki geri

Türkiye’de çocuk tiyatrosunun kuruluş günleri-21