Erdoğan ve Hacı Bayram-ı Veli

Yunus KARAKAYA
13 Aralık 2019

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Güngören Belediye Başkan Yardımcısı’nın bir çalışana tuvalet önünde oturma cezası vermesine sert tepki göstererek, “İnsan gönlünü kıranların biz de partideki görevleriyle ilgili kalemini kırarız. Makamın gücüne, imkanlarına güvenerek gönül kıran, insanları rencide eden, vatandaşa tepeden bakan kibir abidelerinin bu davada yeri olmaz” demişti.
Reise birileri, parti içinde de kalbi kırıkların sayısının her geçen gün arttığını da anlatması lazım. Partiye dertlerine derman bulmak için giden insanların karşılaştıkları tavır ve davranışlarıyla kalplerinin kırık olarak oradan ayrıldıklarını da anlatması gerekir.
AK Parti’nin ilk kurulduğu tarih ile bugünkü durumunu görünce Hacı Bayram-ı Veli’nin “Bir buçuk mürit” hikâyesi geldi aklıma.

Yer, yine Ankara. Tarih, 14. asrın sonları. Bundan altı asır kadar evvel.

Vergiden ve askerlikten muaf tutulan Hacı Bayram-ı Veli Hazretlerinin müritleri, günden güne çoğalmaktadır. Devrin padişahı Sultan II. Murad, bu durumdan kuşkulanır. Bir ferman hazırlatıp gönderir. Hacı Bayram’a, sadık müritlerinin sayısını bildirmesini emreder.

Hacı Bayram ise, gelen hükümet görevlilerine “Benim sadece bir buçuk müridim var” diyerek, bir imtihan zemini teşkil eder. Sırf imtihan maksadıyla, kendisine halis mürit olanları Allah için kurban edip keseceğini söyler. Neticede, bütün müritler dağılıp gider. Sadece bir kadınla bir erkek “Canımız şeyhimize fedâ olsun” diyerek kalır.

İşte, yüz binlerce müridi olduğu tahmin edilen ve zamanın hükümetini endişeye sevk eden Hacı Bayram’ın gerçek mürit sayısı budur: Bir buçuk mürit.

BİR PROJESİNİ DAHA HAYATA GEÇİRDİ

Seçim dönemlerinde verdiği sözleri bir bir yerine getiren Salihli’nin MHP’li Belediye Başkanı Zeki Kayda, bir projesini daha hayata geçirdi. Başkan Kayda, 2016 yılında başlayan doğalgaz çalışmalarının tamamlandığını belirterek, “Doğalgaz Salihli’mize geldi. Bugün tarihi bir gün yaşıyoruz. 2016 yılında ilçemize doğalgaz gelmesi onaylandıktan sonra hemen AKSA Doğalgaz ile çalışmalara başladık. Salihli’mize ve Organize Sanayi Bölgemize (OSB) doğalgaz gelmesi için büyük mücadeleler verdik ve 1 Aralık 2019 itibariyle doğalgaz Salihli’ye geldi” dedi.
Kayda, “Salihli’de 18 bin konutun önüne doğalgaz kutusu konuldu. Bu 18 bin konut bugün itibariyle başvuru yaparsa hemen doğalgaz verilecek. Biz, Salihli’mizin geleceğine yatırım yaptık. Salihli, artık temiz enerjiye kavuştu. 10 bin konut jeotermal ile 18 bin konutta doğalgaz ile ısınacak. Doğalgazın Salihli´mize gelmesinde desteklerini esirgemeyen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli olmak üzere, bakanlarımıza ve Manisa milletvekillerimize tüm hemşerilerim adına teşekkürlerimi sunuyorum. Salihli’mize ve vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu. Kayda, ilk doğalgaz abonesinin evine misafir olarak kahve içti.

Bir söze bir de söyleyene bak!

Hani ben prensestim?