Esaretin bedeli

esaretin-bedeli
Haldun ÇIRAY
1 Nisan 2020

Seyrettiğim, etkilendiğim ender filmlerden biri Esaretin Bedeli… Zeka ve aklın mucizesi, hürriyet, sabır ve özgür irade tutkusunun zaferi Esaretin Bedeli…
Hiçbir iradi, askeri zorlama olmadan polisiye mecburiyetleri kullanmadan tamı tamına on beş gün oldu evlerdeyiz veya evdeyim.
Korona virüsü sebep on beş günlük esarete…
Hürriyetin ne kadar önemli bir ihtiyaç. Dikkat, ihtiyaç diyorum. İnsanın vazgeçilemez ihtiyacı hakkı olduğunu hep birlikte anlamış olduk. Bütün dünyada esaretin bedelini anladı, birlikte anladık. İsteğimizle on beş günlük bir fedakarlıkta bile bakalım bize ne oldu? Korktuk, noksan beslendik, başka insanları, akrabalarımızı göremedik. Yakınlarımızdan haber alamayınca endişe yaşadık, işveren, işçi hak ve vecibeleri tartışma konusu oldu. İş kaybetme endişesi yaşandı. Eğitimin bütünü ertelendi. Dolayısıyla yirmi milyon öğrencinin yaşama başlaması ertelendi. Hiç bir beşeri faaliyet olmadı. Sinema, tiyatro, seminer, toplantı, mesleki faaliyet olmadı. Kendimiz gibi önem verdiğimiz, kendimiz gibi sevdiğimiz hayvanlarımızın bakımlarını, sulanmalarını yapamadık. Maskeli gezmek zorunda kaldık.
Korona virüsü salgını dünyayı sarmaya devam etti, ölümler bütün ülkelere dağılınca yaşamın canlı olmanın ne demek olduğunu anladık. Hasta olsak da hemen hastanelere koşamadık. Hür olmayınca hiç bir şey yapamadık. Özgür irade, özgür irade derken özgür iradeyi kullanamadık. Gelir gider dengemiz bozuldu, borçlarımız arttı, maddi sıkıntı oluştu, ihtiyaçlarımızın maddi karşılığını temin edemez olduk.
Korona virüsü ile çok şeyin kıymetini anladık. Adalet dahil yüzlerce kurum işlerini yapamaz oldu. Evet, esaretin bedeli çok ağır oldu. Çok kısa zaman diliminde… Hürriyetin on beş gün içindeki bu ağır bedelini yaşamakla acaba kıymetini anladık mı çok merak ediyorum. Bizi hür iradeden yoksun kılan bu melanet Çernobil benzeri bir hata mı, bilerek bilmeyerek yapılan bir hata mı, insanlığa ilahi bir uyarı mı, ne dersiniz?
Ne düşünürsek düşünelim bu bir ilahi uyarı ise her gün silah üretenler hürriyetleri kısıtlamayı düşünenler boşuna uğraşmasınlar. İşin esasına gelirsek hürriyet, demokrasi, özgür irade adalet vazgeçilmesi mümkün olmayan bir insanlık yaşam hakkı demek ki… O halde bu çekilen çile üzüntü ders olmalı, unutulmamalı…
Bir şey daha öğrendik: Birlik, beraberlik, dayanışma olmadan yaşamanın mümkün olmadığını… Hiç bir düşüncenin hiç bir çıkarın hürriyetten birlik ve dayanışmadan zerrece önemi olmadığını kafalarımıza mıhlanmış oldu.
Allah en kısa sürede inşallah bizi bu lain virüsten kurtarır. Bu arada devletimize ve başta sağlık kurum ve çalışanlarıyla bütün kurum ve kuruluşlarımızı kutluyor teşekkür ediyoruz. Unutmuyoruz, esaretin bedeli çok ağır ödeniyor, hatta canımızla…

Ufacık bir virüs ne mi yapabilir?

corona-korona-virus-olum-vaka-fahrettin-koca

Felaket tellallarına soruyorum!