Ette mikroorganizma oluşumuna dikkat!

bilim-kurulu-uyesi-kurban-etinde-koronaviruse-karsi-uyardi
Deniz ZÜNBÜLCAN
19 Temmuz 2021

Etin sağlıklı ve hijyenik koşullarda hazırlanması, doğru şekilde pişirilmesi ve gıda güvenliği için steril ortamda saklanması oldukça önemliyken kurban bayramının yaz mevsimine denk gelmesiyle beraber bu konu daha fazla önem kazanıyor. Yanlış tüketim sağlık sorunlarını beraberinde getirirken sağlık sorunlarını ve mikroorganizmaların oluşumunu önleyebilmenin yolu ise 5 ipucundan geçiyor.

Veteriner Kontrolü

Kurbanlık hayvanların mutlaka veteriner kontrolü ile alınmasına dikkat edilmelidir. Hayvanlardan bulaşabilecek hastalıkları önlemenin ilk yolu budur. Çünkü hazırlama, saklama ve pişirme kısımları bizim elimizdeyken kontrol edemeyeceğimiz ve fark edemeyeceğimiz kısım hayvanın kesilmeden önce hastalığının olup olmadığıdır.

Kurban etlerini 24 saat bekletin

Bayramın ilk günü kesilen hayvan etleri genelde bekletilmeden birkaç saat içinde pişirilerek tüketilir. Ancak ilk 24 saat içinde mikroorganizmalar nedeniyle et serttir. Tüketmeden önce rigor mortis dediğimiz ölüm katılığının gitmesi bu nedenle çok önemlidir. Çünkü yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik hem pişirmede, hem de sindirimde zorluk yaratabilir. Şişkinlik, hazımsızlık gibi rahatsızlıklara neden olurken iyi pişmeyen et mikroorganizmaların kolay bulaşmasının da nedenidir. Bu nedenle kurban eti mutlaka buzdolabında 4 derecede büyük parçalar halinde 24 saat bekletilerek işlenmeli ve daha sonra tüketilmelidir.

Çözdürdüğünüz etleri bir daha dondurmayın

Kurbanlık etinin dayanma süresi buzdolabında maksimum 4 gündür. Etlerinizi kıyma veya küçük parçalar haline getirdiyseniz bu süre maksimum 2 gündür. Etlerinizin tamamını eğer dondurmayacaksanız bu süreleri geçtikten sonra tüketiminden kaçınmalısınız. Etler küçük parçalara ayrılarak ve tek seferlik pişirilecek miktarlara bölünerek steril kaplarda -32 derecede dondurulmalıdır. Dondurulan etler -18 derecede 3 ay içerisinde tüketilmelidir. Doğru saklama yöntemlerinin kullanılması hem besin öğelerinin kayıplarının hem de mikroorganizmaların çoğalmasının önlenmesinde oldukça önemlidir. Etler pişirilmesine 6-8 saat kala dondurucu bölmesinden soğutucu bölmesine alınıp çözdürülerek kullanılmalıdır.

Kurban etlerini iyi pişirin

Toksoplazma enfeksiyonu, toxoplasma gandii adı verilen bir parazitin çiğ veya az pişmiş etlerden vücuda girmesiyle oluşan bir hastalıktır. Bu nedenle etler az pişmiş tüketilmemelidir. Hafif veya orta sıcaklıkta uzun süre pişirilerek tüketilmelidir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise mikroorganizmalardan korunmak için etleri çok pişirirken yakmamak ve besin kayıplarına neden olmamaktır. Çünkü çok yüksek sıcaklık et proteinlerini katılaştırarak suyunun, besin değerinin ve lezzetinin azalmasına neden olur. Etler ızgara yapılacaksa ateş ile et arasında 15cm mesafe olmasına dikkat edilmelidir.

Çapraz kontaminasyona dikkat edin

Et hazırlamada kullanılan kesme tahtalarının cam tercih edilmesi daha sağlıklıdır. Çiğ sebze ve meyvelerin doğranmasında kullanılan kesme tahtaları, bıçaklar ile etlerin hazırlanmasında kullanılan kesme tahtaları ve bıçaklar çapraz kontaminasyonu önleyebilmek için farklı olmalıdır.

Kısa Çalışma Ödeneği bitti, küçük işletmeler okyanusta tek başına yüzmek zorunda…

Gazetecilik zor zanaat derlerdi inanmazdım!