Euroleague’de işler iyi gitmiyor

Caner TOK
14 Ekim 2021

Kulüp bazında dünyanın en büyük ikinci basketbol organizasyonu olan Euroleague’de iki Türk takımı da parkeye çıktı. Anadolu Efes ve Fenerbahçe Beko mağlup oldular. Avrupa’nın en yüksek bütçeli 3-4 takımından ikisi bizim ülkemizde. Geçtiğimiz 6 sezona bakarsak şampiyonlupa da ambargo koymuştuk. Ancak bu sezon beklentilerin çok altında bir başlangıç yaptık. Hatta son şampiyon Anadolu Efes, 3 maçta 0 çekti. Yeni bir yapılanma geçirmeyen, Micic ve Larkin gibi çok iyi oyuncuları elinde tutan takımın bu performansı göstermesi düşündürücü. Koç Ergin Ataman’ın başarıya doymuş olduğunu söylersek de çok yanılmayız. Değişen statüyle beraber lig formu kazanan Euroleague’de ilk üç maçın kaybedilmesi belki genele baktığımızda çok önemli değil ama kötü günlerin habercisi olabilir. Son maç için konuşursak, ilk yarıyı çok iyi oynayan Efes, maçın sonunda aynı eforu sarfedemedi. Fark kapanırken yeteri kadar agresif yapılamayan savunma sonucu takımın dinamikleri bozuldu. İşte burada yıldız oyuncu ve koç işbirliği devreye girmeliydi. Hücumdan boş dönmemek ve top kaptırmamak gerekiyordu. Elbette molalarda koç en iyi planları çizmiştir fakat akan oyunda oyuncuların el sıcaklığı, reaksiyonları gözardı edilmemeli. Larkin’in motivasyon düşüklüğü takımı geçen sezon kupadan ediyordu neredeyse. Demek ki mental olarak takviye ihtiyacı var. Micic ile Larkin hücumu 10/10 çalışırsa zaten karşısında durabilecek Avrupa takımı yok. Ancak, geçtiğimiz sezon sonu Ergin Ataman’ın NBA şampiyonuyla karşılaşalım çağrısı karşılık bulursa, maçın sonucu kötü sonuçlara gebe olur. Demek ki iyi olmuş, oynanmamış.

BÜYÜK PROBLEMLER VAR

Fenerbahçe Beko lige üç maçta bir galibiyetle devam ediyor. Obradovic sonrası takımın bu kadar çok dağılacağını tahmin etmiyorduk. Geçtiğimiz sezon Final Four olmayınca Kokoshkov ile kimyanın tutmadığı alenen belli olmuştu. Yine hiçbir şey için geç değil ama takımda ciddi anlamda top kaybı ve maçın sonunu oynayamama problemi kendini gösteriyor. Yerli rotasyonundan verim alınamaması istatistik tablosunda Fenerbahçe’yi dezavantajlı hale getiriyor. Söz konusu bütçeyle bu sonuçlar doğru orantılı değil ve taraftar başarı bekliyor.

HAYDİ İZMİR

Milli ara sona erdi ve yaklaşık bir ay futbolda sadece lig konuşacağız. Göztepe kötü gidişe dur demeli, Altay silkinmeli. Altınordu ve Menemenspor ise sallantıda görüntü çizen takımlar. Umarım geçen bir buçuk haftada sorunların önemli kısmı aşılmıştır ve İzmir takımlarının başarısı hakkında konuşuruz.

guneydogudan-egeye-mevsimlik-tarim-iscileri-ekmeginin-pesinde

İyi tarım, az atık, iyi gıda ve geleceğimiz!  

Lezzet hazinesi!