Evcilik

konut-fiyatlarinda-artis-devam-ettikonut-fiyatlarinda-artis-devam-etti
Haldun ÇIRAY
17 Eylül 2022

Küçükken çocuklar evcilik oynar büyükleri taklit ederdi. Yaşanmak istenenler hayalen oynanırdı. Son günlerde dev proje olarak takdim edilen sosyal konut projesi böyle işte. Projede 500 bin mesken 250 bin inşaat amaçlı arsa, 50 bin adet iş yeri olacak. Şartlar incelenince dar gelirlilere için olması ironik o kadar.

Müjde diye sunulan dev proje ile dar gelirliler ev arsa iş yeri sahibi olacak. Ayrıca bu proje ile kira bedeli artışları duracak veya düşecek, ev almak isteyenler fahiş fiyatlara ev almayacak. Öğrencilerin yurt sorunu ise ucuz ev kiralayarak karşılanacak.

Bu projeden istifade için 500 TL kayıt ücreti gerekmekte. Kayıtlar başladı ve iki günde TOKİ’ye 865 bin kişi 432 milyon 500 bin TL müracaat ücreti ödedi. İlk etapta insanın aklına devletin para ihtiyacını getiriyor.

Projeye diğer katılma şartlarındaki güçlüğe bakılınca da acaba müteahhitlere dolaylı olarak taksitli ev alıp, peşin satarak bir nevi kredi yolu mu açılıyor.

Katılma şartlarına bakınca kişi yararlanmak istediği il sınırları içinde en az 1 yıl ikamet etmiş olacak, kendisi, eşi ya da çocukları üzerine tapuda kayıtlı konutu bulunmayacak.

Sosyal konutlar için bir haneden tek başvuru alınabilecek. Bu sosyal konutlarda gençler, emekliler, şehit yakınları ve gaziler ile engellilere kontenjan ayrılacak. Genç kategorisine ise 1992 Eylül ayından sonra doğanlar girecek. Ödemeleri ise 2 bin 280 liralık taksitlerle 240 vadeyle yapılacak. 850 bin liralık 3+1 konutlarda da ödemeler 3 bin 187 liradan başlayacak. Önce ödemelerde artış olmayacak denilmesine rağmen, sonra vazgeçilip yılda iki kez, “Memur Maaş Artış Oranı” dikkate alınarak aylık taksit ödemelerinde artış yapılacak denildi. Taksit ödemeleri konutun teslim tarihinden sonraki ay başlayacak denildiği halde, sonradan taksit ödemeleri sözleşme tarihinden sonraki ay başlayacaktır denildi. Kısaca sosyal konut konusunda katılacaklara fiyat ve zaman oyunları yapılmakta, insanların umutları karartılmaktadır. Halen 55 bin TOKİ konutu davalık. Bu proje seçime dahi hizmet edecek bir yatırım değil gibi sadece hizmet mi, vatan sevgisi mi, ihtiyaç mı. Düşündürücü. Ne demek asgari ücretliler katılmak için fazla mesai yapabilir, ödünç para bulabilir, ne demek. 2002 yılında mevcut 93 üniversite 203 üniversiteye ulaşmış, üniversite imtihanları tek dereceli yapılmış, kontenjanlar artırılmış amma yurt konusu bu artışa paralel olmamış. Yurt konusunda 5 kat artış yaşanmış.

Aliağa, Kınık, Kiraz, Tire, Urla, Menemen, Karaburun, Güzelbahçe, Dikili, Bergama, Kemalpaşa, Torbalı Merkez de yapılacak konutlarda kiraları düşürmesi, yerine ucuz kiralık ev bulunması, konusunda yararlı olacak mı? İnşaat sektörü sanırım sıkıntılı. Hem de vergi kontrolü hiç gibi olan bir sektör olduğu halde. 250’den fazla yan sektörü olan bir alan.

İKİ YILDA BİTECEK

Bütün inşaatlar iki yılda bitecek. Bu kadar büyük bir inşaat üretiminde ihtiyaç olacak 250’den fazla yan ürünün üretim miktarları ne kadar. Yoksa proje dolaylı bir vasıfsız işçi istihdamı mı diye de sorulabilir. Şartlara bakıldığında gelir seviyesi düşük olan halktan bu şartlara uyacak kaç kişi çıkabilir. Daha yazacak çok şey var konut müjdesini özetlersek hiç bir şekilde samimi gerçek bir müjde değil. Bu konuda bir bit yeniği olabilir mi? olabilir olmayabilir.Ancak 2 milyona yakın istihdamı olan sektörde 250 çeşit yan sektörü ile 6-7 milyon istihdam demek olunca düşünmek gerekiyor. İşin aslı göç ile nüfus artışı çok yükselince iş konusunda bir ön tedbir mi. Görüntü bunu düşündürüyor. Sonucu seçime ulaşmayan, ihtiyaç sahiplerini içermeyen bir yatırım. Milletin ödeme gücü bu şartları karşılamaz denilince alaylı tavsiyeler güveni yok ediyor. O zaman ister istemez herke ne yapılmak isteniyor diye merak içinde kalıyor. Aldatılan bir kitle var mı? Varsa hangi kitle. Konuya değişik açılardan bakınca kafa karışıyor. Halkında kafası allak bullak oluyor. Kardeşim bu şartların maddi tarafı da kayıt şartlarıda bize uymuyor size uyarsa güzel bir hizmet kaydolun gitsin. Sonuç ne olur diyorsanız hep birlikte bekleyip göreceğiz.

yasammm-terapi

Bütünün parçaları

super-ligde-27-haftanin-hakemleri-aciklandi

Aşkın gören gözlere ihtiyacı yok ve Körlük