Evde kal günleri için alışveriş listesi

gida-fiyatlari-bir-onceki-aya-gore-yuzde-25-artti
Deniz ZÜNBÜLCAN
6 Nisan 2020

Dışarı çıkma zorunluluğu olmayan herkesin evde kaldığı, çoğu kişinin evden çalıştığı ve dışarıya çok mecbur kalmadıkça çıktığımız, ihtiyaçlarımızı biriktirip seyrek market alışverişine çıktığımız bugünlerde daha sağlıklı olmanın yolu alışveriş listenizi doğru planlamaktan geçiyor.
Bugünlerde olabildiğince paketli gıdalardan kaçınılmalıdır. Ve bazı besinleri özellikle alışveriş sepetinize eklemeyi unutmamalısınız.

UNUTULMAYACAK 5 BESİN
Kefir: Probiyotikler bağırsaklarımızda yaşayarak bağırsağın doğal dengesini sağlayan, vücudu koruyan ve bağışıklığı güçlendiren bakterilerdir. En iyi kaynaklarından biri ise kefirdir. Kefiri alırken sade almaya dikkat etmelisiniz. Çünkü meyveli kefirler aroma, şeker gibi sağlığa zararlı maddeleri içermektedir.
Pancar: Pancar betalain denilen sağlığa destek veren bitki özü moleküller olan fitonutrientleri içermektedir. Bu moleküller bitkilere renklerini, aromalarını vererek, bitkilerin bağışıklık sistemini oluştururlar. Kanın temizlenmesi ve karaciğerin zehirlerden arınmasına yardımcı olur. Bağışıklık sisteminin destekçisi C vitaminini içerir. Ayrıca idrar söktürücü olduğu ve kabızlığa iyi geldiği bilinmektedir.
Soğan: Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Soğuk algınlığı, öksürük, bronşit gibi enfeksiyon hastalıklarına iyi gelir. Soğanın içeriğinde kersetin gibi organik kükürtlü bileşikler ve flavonoitleri içerir. Bu maddeler serbest radikalleri zararsız hale getiren güçlü antioksidan maddelerdir. Ayrıca soğandaki cystein maddesi ise balgam sökücü olarak eczanelerde satılan bazı ilaçların ana maddesiyle aynıdır.
Yumurta: Yumurta anne sütünden sonra vücutta yüzde yüz kullanılan önemli bir besindir. İçerdiği 6 gr yüksek kaliteli protein sayesinde tüm gün boyunca zinde kalmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin korunması için de önemlidir. Yumurta sarısı ve beyazı farklı besin ögelerini içermektedir. Yumurta beyazı sarısına göre daha çok amino asit içermekle beraber sarısında da daha yüksek protein bulunmaktadır. Ayrıca sarısında A,E,D ve kolin daha fazla bulunur. Yumurta beyazında ise sodyum, magnezyum çokken sarısında demir, kalsiyum ve çinko bulunmaktadır. Bu nedenle yumurtanın bütün olarak yenilmesine dikkat edilmelidir.
Balık: A, B, D vitaminlerini ve iyot, fosfor, selenyum, kalsiyum, magnezyum minerallerini içerir. Sağlıklı bir beslenme planında haftada en az 2 kez balık tüketilmelidir. Ayrıca yapılan araştırmalarda düzenli balık tüketiminin hem fiziksel hem de ruhsal sağlığa iyi geldiği, kilo kontrolüne de yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Balığın sağlık için en önemli bileşeni omega 3 yağ asididir. Bağışıklığın kuvvetlendirilmesinde, depresyon önlenmesinde etkilidir. Bu noktada balığın pişirilme yöntemi de oldukça önemlidir. Fırında, buğulama veya ızgara şeklinde pişirilmelidir.

koronavirus-degil-frekans-silahi

Koronavirüs değil, frekans silahı!

yeni-dunya-duzeni

Yeni Dünya Düzeni