Evde kal Türkiye

dunyada-yeni-tip-koronavirus-salgininda-iste-bilanco
Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU
26 Mart 2020

Covid-19 salgını tüm gündelik alışkanlıklarımızı kökten değiştirdi. Birçok işletme ve iş yeri kapandı, çalışanların büyük bir kısmı ücretsiz izinde. Çalışabilecek kadar şanslı olanlar da evden çalışmaya çalışıyor.

Dünyanın yaşadığı karamsar tablonun ne kadar daha devam edeceği meçhul. Uzmanlar salgının en iyi ihtimalle haziran ayına kadar devam edeceği görüşünde. Farklı görüşlere göre 18 aylık bir süreçte salgın riski hayatımızda yer almaya devam edecek.

Sürenin uzaması başta turizm olmak üzere birçok sektörde işlerin durması anlamına geliyor. İnsanların ödemeleri gereken borçları, kredi taksitleri, kiraları, hayatın temelinde yer alan faturaları var. İşlerin ne kadar daha devam edeceğine dair bir öngörü olmadığından herkes bir sonraki ay ödemesi gereken faturaları düşünüyor.

Sağlıklı bir çözüm bulunmazsa intihar vakaları artabilir, sosyal yaşamda sıkıntılı durumlarla karşılaşabiliriz. Hükümetin açıkladığı ekonomik tedbirlerin yalnızca işveren ve işçi kesimini kapsayacak şekilde değerlendirilmesinden ziyade çalışmayan kesimi de bir şekilde içine alacak şartlarda düzenlenmesi gerek.

Milyonlarca kişinin asgari ücretle çalıştığı ülkemizde herkesin gelecekle ilgili ciddi endişeleri var.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Uzmanların salgının seyrinin değiştirilmesi ve risklerin ortadan kalkmasına ilişkin en önemli uyarısı insanların evlerinden çıkmamaları ve sosyal izolasyon uygulanması önerisi. Bu uyarılar yeteri kadar işe yaramamış olacak ki birçok şehirde insanlar güzel havanın da tadını çıkarma bahanesiyle sokağa çıkıyor. Sosyal mesafe uyarılarını dikkate almadan bankalarda sıraya giriyor, banklarda oturuyor, sokaklarda dolaşıyor.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın süreç yönetimini birçok kişi gibi ben de olumlu buluyorum ancak sokağa çıkma yasağı ile ilgili “Herkes kendi OHAL’ini kendi ilan etsin” açıklamasını talihsizlik olarak nitelendiriyorum. Devlet, OHAL ve sokağa çıkma yasağı ilan etmediği sürece çalışmak zorunda olanlar yine işe gidecek, sosyal yaşam devam edecek. İnsanların para kazanma zorunlulukları var. Kimse sokağa çıkma yasağının olmadığı bir ortamda, “Ben kendi OHAL’imi ilan ettim” diyemez.

Sokağa çıkma yasağı halinde ekonomik destek paketinin daha da artırılması gerektiğinden hükümetin bu konuya mesafeli yaklaştığı tahmin ediliyor. Umarım işler daha da sarpa sarmadan sokağa çıkma yasağı uygulanır.

ALKIŞLAR ANADOLU EFES’E

Anadolu Efes, Türkiye’deki COVID-19 salgını nedeniyle hizmet veremeyen eğlence ve yeme içme sektöründeki iş ortaklarının çalışanlarının yanında olmak için 1 milyon TL’lik kaynak ayırdığını duyurdu. Şirket, ihtiyaç sahibi sektör emekçilerinin belirlenmesi ve desteklerin en doğru kişilere ulaştırılması için sanatçı Haluk Levent’in kurucusu olduğu Ahbap Derneği ile iş birliği yapıyor.

Kurulduğu ilk andan itibaren Türkiye’nin en başarılı sivil toplum kuruluşlarından biri olan AHBAP’a güvenim tam. Anadolu Efes’e de bu hamlesinden dolayı teşekkür ediyorum.

kuzum-siz-ne-yapiyorsunuz

Depresyona dikkat!

fatih-terim

Saygı yoksa sevemezsin ki