Evden izleme bitti odaya giremiyorlar

super-ligde-27-haftanin-hakemleri-aciklandi
Metin AYDINOĞLU
5 Mart 2021

Geçen yıl ne oldu biliyor musunuz, yazdık da bunu. Salgın döneminde bankacı evden işini yapabilir, sigortacı da öyle, yatırım işlemleri yapan da internetten işlemini rahatlıkla yapar, yaptı da. Eski hakemler gözlemci olur bilirsiniz. Hoş hiç hakemlik yapmayanlar da oluyor ya, neyse konumuz bu değil. Gözlemci, hakemin, maçın da daha doğrusu futbolcuların, teknik adamların da hakkını verecek olan resmi kişidir. Evden canlı yayında maçı izleyip not verirse, bu olur mu, hakka, hukuka, adalete sığar mı sorarım size. Asla olmaz böyle şey olmamalı de mi, oldu da bitti maşallah, yaşandı ülkemizde geçen yıl, bu yıl değil. Sakladılar, kimselere söylemediler, eşine bile ‘kimseye söyleme’ ditye tembih ettiler. Çayını kahvesini içip, oooh misler gibi izleyip, ayağını da uzatıp, sıcakta soğukta ter döken hakeme not verdiler. Maç raporu verdiler, yazdılar. Oysa kendileri hakemlik yaparken, yaşı gereği sık sık tuvalete giden gözlemcilerden hep şikayetçi oldular, şimdi kendileri göz yumuyor, gıkları çıkmamıştı. Geçen sezon salgın azınca liglere ara verildi ya, sonra da başlandı. İşte o zaman sezon sonuna kadar bu durum yaşandı, ‘Maçlara gitmeyeceksiniz, evden izleyin raporunuzu gönderin’ denildi, öyle de yapıldı. Bu sezon ise hatadan dönüldü gözlemciler maça gidiyor ama hakemlerin yanına bile uğrayamıyor. PCR testi yapılmadığı için hakem odasına giremiyor gözlemciler. Zorunluluk da yok PCR için, masraf olmasın diye mi acaba? Temsilciler PCR’lı olduğu için, PCR’siz gölemciyi odaya almıyor, talimat böyle. Hakem odasına yaklaştırılmıyorlar. Önce sağlık, önce can. Bu sezon başından beri gözlemciler, televizyondan değil, bizzat tribünden maçı izliyorlar, hakemleri yakından göremeseler de. Olsun televizyondan değil en azından. 2020-21 yani bu sezonun başından beri de böyle. İyi de oldu hatadan dönüldü. Seyirci yok ama bu kez hem de PCR’lılar mı bilmiyorum protokole girenlerin hakaretine, küfürüne maruz kalıyor PCR’siz gözlemciler, PCR’li hakemlere not veriyorlar. Hayırlara vesile olsun.

GEÇMİŞ OLSUN LEVENT ABİ

Önceki hafta şüphelendim, ağır, durgun ve de isteksizdi. Hiç böyle görmemiştim, dikkatimi çekti. El hareketleri bile yavaş, konuşması çok düşünceliydi canlı yayında. Her şeyi konuşanlar, her şeye bir laf bulanlar ‘Sevgili Levent Tüzemen, sende bir haller var’ demediler, illa canlı yayına çıkardılar. İzmir’den tanıdığım usta gazeteci Levent abim, COVİD-19’a yakalandı, tedavi görüyor. Acil şifalar diliyorum üstadım, önce sağlık, gerisi de teferruat. Seviyorum sizi.

SAVAŞ KAPTANIM ŞİFA DİLİYORUM

Profesyonel takımların 1 numarası, bir zamanların efsane takımı METAŞSPOR’un Milli kalecisi Savaş Alnıak bel fıtığı rahatsızlığı yaşıyor. Geçmiş yılların acısı yeni yeni çıkmaya başladı diyelim. Kolay değil; ağır antrenmanlar, sert, tozlu, taşlı zımpara gibi zeminli sahalarda ordan oraya atlamak. Geçmiş olsun sevgili Savaş kaptanım, seviyorum sizi, spora katkıda bulunan herkesi.

ege-bolgesinin-ihracatinin-ithalatini-karsilama-orani-yuzde-153-oldu

Vites düşürmek yok!

Devlet neredeydi?