Eyyyy Amerika! Titre ve kendine gel!

Hakan SERBEST
12 Mart 2021

Yıllardır yaptıkları kültür emperyalizmine rağmen, (Televizyon dizileri, filmler, spor karşılaşmaları vs ) ‘Dünyada en çok hangi ülkeden nefret ediyorsunuz?’ sorusunun açık ara şampiyonu; ‘Tabii ki Amerika Birleşik Devletleri’ olur. Demokrasi getireceği vaadiyle dünyanın 4 bir yanındaki ülkeleri işgal eden, zenginliklerini sömüren, insanlarını öldüren, posası çıkmış portakal gibi yaptıktan sonra çekilen bu sözüm ona ‘Süper Güç’ şimşekleri çekmeye devam ediyor. Trump-Biden değişikliğinden sonra politikasını da değiştiren bu baş belası Devlet, şimdi de kafayı ülkemize taktı.

USS EİSENHOWER
Amerikan Dışişleri Bakanı Antony Blinken açık açık Türkiye’yi hedef alan cümleler kurarken, Amerikan uçak gemisi USS Eisenhower de Girit’e konuşlandı. Bakın size Milliyet gazetesindeki haberden kısa bir bölüm. Bu bölümde Amerikan Dışişleri Bakanı’nın saçma sapan sözleri ve ülke politikasını anlayabileceksiniz: Blinken Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu’nda Kongre üyelerinden gelen Türkiye ve Kıbrıs sorularına yanıt verdi. Blinken, Kıbrıs’ta Ankara’nın aksine Washington’ın federasyonu destekleyeceğini ve doğrudan rol alacaklarını açıkladı.Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki adımlarının Washington’da endişeye yol açtığını aktaran Bakan Blinken, “Bölgede ortaya çıkan anlaşmazlıkların askeri yöntemler ya da provokatif adımlarla değil barışçı ve diplomatik yollarla çözülmesinde rol oynaması önemli” deyip ekledi: “Uluslararası hukukun ya da S-400 vakasında olduğu gibi NATO müttefiki taahhütlerinin ihlal edildiğini değerlendirdiğimiz Türkiye’nin de atmış olduğu adımlar dahil olmak üzere tüm adımlara dikkat çektik.

YENİ DOSTLUKLAR
Evet, Türkiye korkusuyla dünyanın her yerinden müttefik bulan Yunanistan’ın yeni dostu da böylece ortaya çıkmış oldu. Yunan medyası Blinken’in pervasız açıklamalarını bayram havasında manşetlerine taşırken, dinimiz bir Suudi Arabistan, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri, Osmanlı’ya yaptıklarını Türkiye Cumhuriyeti’ne de yapmak için kolları sıvadı. Yunanistan’la tam bir uzlaşıya giden bu üç devletçik, yarın öbür gün işler değiştiğinde aynı kaderi yaşadıkları için hiç yakınmasınlar. Türkiye düşmanlarının yeni karargahı Atina’nın başında esen kavak yelleri ise umarım diner ve bu komik ülke aklını başına devşirir. Hatırlatırım ülkemizi işgal ettiklerinde de arkalarında dünya devletleri vardı ama giderken altlarında bir kayık bile yoktu. Bu arada Azerbaycan-Ermenistan savaşında dünyanın gözüne batan Türk İHA ve SİHA’larına karşı da bu hayırsız ülkelerin çare aradığı da söylenenler arasında. İsrail üretimi SİHA’lar bakalım dertlerine ne kadar çare olacak.
Ezcümle: Mehmet Akif Ersoy’un dediği gibi ‘Ders alınsaydı tekerrür eder miydi tarih?’

Hareket berekettir!

ornekkoyde-donusum-zamani

Bu kez başaracağız galiba!