Fabrikasını böyle yönetse, batar

Metin AYDINOĞLU
9 Temmuz 2021

Her şeyin bir okulu, yöntemi, sınavı, elemesi var. Teknik ekiptekilerin, antrenörlerin, teknik direktörlerin kursu, sınavı, diploması, heyecanı var. Bir tek onların yok. Elini kolunu sallaya sallaya gelip, koltuğa kuruluyorlar. Evet, evet sadece kulüp yöneticisinin, başkanının, yönetim kurulu üyelerinin ne spor eğitimi var ne sınavı ne elemesi var ne de diploması. Paran varsa hooop kulüptesin, tepedesin. Kaliteli kulüp yöneticilerini tenzih ederim, sözüm meclisten dışarı. Ama durum böyle maalesef. Olan sporculara oluyor, Türk futboluna oluyor. Faturayı sadece ve sadece Şenol Güneş’e kesiyoruz. Günah keçisi olarak onu seçiyoruz, oldu da bitti maşallah. Vicdanlar şimdilik rahat, ya sonrası. Kulüp aşkıyla geleni de var ama çok nadir.

BOZUKTUR BU DÜZEN

Adam Zurnaeli’nde doğmuş, Dümbelekspor’a başkan oluyor. Ne alakaysa. Vardır bir bildiği. Basamaktır, kullanmaktır, fırsatı değerlendirmektir niyeti. Yasak getirilmeli, olmaz böyle şey. Madem renk aşkıyla göreve geliyorsun, seçilemeyince temlik koydurtmak da neyin nesi. İşyerinde temizlik yaparken buzdolabının fişini çektiği için zarar uğrama yaygarası yapıp işçisini anında kapının önüne koyanlar. Koskoca, mazisi olan kulübü kafasına göre yönetir. Kendi dükkânı gibi görse sorun olmayacak, babasının çiftliği gibi yönetiyor. Bu bozuk düzen sona ermeli. Çok yazık oluyor çoook.

ALİAĞASPOR FK – KUŞADASISPOR

Yarı final maçında güçlü ve köklü rakibi Ayvalıkgücü’nü penaltılarla 3-1 yenerek 3. Lig’e bir adım daha yaklaşan Aliağaspor FK, İzmir’in tek takımı olarak pazar gününü bekliyor. Bir zamanların Süper Lig görmüş ekibi Diyarbakırspor ile kupada, liglerde güzel işler çıkaran Ege ekibi Kuşadasıspor bir maç daha kazanırsa BAL’a veda ederek 3. Lig’e yükselecek. Kadere bakın ki İzmir ekibi Aliağaspor FK ile Ege’nin Aydın’ın temsilcisi Kuşadasıspor finalde karşılaşacak. Maçı kazanan 3. Lig’e çıkacak. Saha henüz belli değil. Zor maç 11 Temmuz 2021 Pazar günü oynanacak. Her zaman dileğimiz şudur, hak eden kazansın. İzmir kazansın, Ege kazansın.

NELER OLUYOR?

Birbirini ardına kayıplar veriyoruz. Çevremiz geniş olmasından dolayı da Allah beterinden saklasın, her gün bir vefat, bir de yoğun bakım haberi alıyoruz. Hem de sporcular için. Birinin acısını daha doya doya yaşayamadan ağlayamadan, diğerine odaklanıyoruz. Niye, neden niçin ? Tamam mukadderat, tamam alın yazısı, tamam takdiri ilahi. Her şeye, hepsine tamam da. Bu erken vefatların bir sebebi olmalı. Spor yapan, düzenli beslenen, alt yapısı sağlam olan kişiler. Hareket ediyorlar, işi biliyorlar. Bir bir kayıplarımız sürüyor. Sıra bu sütunları yazana da gelecek bir gün. Hakkımızda hayırlısı. Hepsi erken kayıplar. Sedat Sözer, Op.Dr. Mehmet Murat Gök, Bülent Öztürk, Uz.Dr.Hakan Gürçınar, Tayyar Taytuğlu, Malik Tahirler, Muammer Çam.

DEVREME VEDA

Bir gün bir yerlerde buluşma umuduyla şimdilik ara verdik verdik diyelim. Muammer Çam, 1988 yılından, tanıdığımdan beri hep koşar. Sağlık raporu alır, koşulara, dağ kroslarına, maratonlarına katılır. Sağlık raporu almadan katılamaz zaten. Filozof gibidir benim güzel arkadaşım raporunu alır, gider koşar. 25 kilometrelik yarışın 11. kilometresinde yığılıp kaldı. İnanamıyorum. Kalbinde sorun olan kişi 11 bin metre koşuyor, bu da 10 bin adım eder aşağı yukarı. Buraya kadar dayanıyor, birden düşüyor. Vefat nedeni, kalp krizi. Aklım hafsalam almıyor. Nasıl oluyor, korona mı, delta mı, aşı mı, damarlar mı deforme oldu, nedir. Meraktan kalp krizi geçireceğim.

YILDIRAY’IM DAYAN

Bir başka kardeşim de yoğun bakımda. Elazığ Maden doğumlu, Diyarbakır’da yaşadı. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu Aile Hekimi, TCDD’de emek verdi yıllarca. Süper Lig hakemliği, MHK üyeliği yaptı. 1997-98 sezonunda Diyarbakır’da vatani görevimi yedek subaylık yaparken tanıdım, hakemlik sayesinde tabi. Gitme dedi üstlerim dilekçe yazdım verdim ‘maçlarda başıma bir şey gelirse kimse sorumlu değildir. Kendi isteğimle gidiyorum’ şeklinde yazdım, altına da imzamı attım. Hastane defterine de kayıt yaptırdım, çıktım maçlara. Nusaybin’deki maçı unutamam. Ekipte Fırat Kızıl da var, maçı bitiminde cam çerçeve yerlerde idi. Koca koca taşlar duvarlarda patladı. Bana sakin ol dedi, alışkınım diye cevap verdim. Yıldıray Arslan’dır onun adı Güneydoğu’nun fatihi.

İKİ EVLADI DA DOKTOR

Eşi, sevdiceği, hayat arkadaşı Necmiye Arslan. İki evladı var biri doktor mezun oldu, diğeri doktor adayı öğrenci halen. Ezgi Arslan Çocuk Hastalıkları İhtisas’ı yapıyor, Yiğit Arslan da 4. sınıf öğrencisi. Zihin açıklığı diliyorum. Hekim kardeşim, hakem arkadaşım Yıldıray Arslan, Seferihisar’daki yazlığında koltukta otururken başı düştü, yana doğru yattı kaldı. Başı yere de çarpmadı. Yüksek tansiyona bağlı kalp krizi. Apar topar Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi acil servisten giriş yapıldı. Hemen çok riskli ameliyata alındı. Beyin Cerrahisi Servisi Yoğun Bakım Ünitesi’nde şu an. Lacivert-Beyazlı binada. Allah’tan umut kesilmez demekten başka yüreğimizden başa bir şey gelmiyor. Bekliyoruz, dualarımızla.

KAPIDA NÖBETTELER

14 ay süresince bu kişilerle birlikte idim. İzmir’de doğrum büyüdüm, hayatımın en güzel 14 ayı Diyarbakır’da geçti. Valla yemin ederim, zevkle gittim, ağlayarak döndüm. 23 yıl önce Yıldıray kardeşimin yanında gördüklerim, o hissetmese de görmese de şu an yine yanındalar. Koşarak gittiler, kapısında nöbetteler. Uykusuz ama umutlu. Gitmeyene, gidemeyene asla lafım olamaz. Sevgi çemberine aldılar Yıldıray’ımı. Kadim dostları, hakem arkadaşları Yavuz Karaozan, Sadık İlhan, Akif Gözmen, İsmet Arzuman, Satılmış Kavacıklı, Reha Biçici, Dr. Raci Köprülü, Ferhan Kestanlıoğlu, Hakan Özkan, Hakan Akmısır, Baran Eraslan, Adem Elgörmüş, Recep Duru, Tezcan Kurtuluş, Mustafa Sevim. Fırat Kızıl Yalova’dan, Mücahit Tatar Aydın’dan, Nihat Mızrak Diyarbakır’dan geldi. Umutlu bekleyiş nasıl sonlanacak bilemiyorum ama bildiğim tek bir şey var bu yürekler ve daha niceleri seni çok seviyor Yıldıray’ım, haydi koca adam dayan lütfen.

idam-yasasi-icin-imza-kampanyasi-basladi

İdam cezası neden meclise gelmiyor

Asortik olduk!