Facebook en önemli haber kaynağı

sosyal-medya
Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU
24 Kasım 2022

Düzenli olarak dünyadaki dijital gelişmeleri ve istatistikleri raporlar halinde yayınlayan We Are Social platformunun son yayınladığı dijital gelişmişlik raporundan hem dünya hem de Türkiye özelinde ilginç sonuçlar ortaya çıktı.

Temmuz 2022’de yayınlanan rapora göre 8 milyara yaklaşan dünya nüfusunun 5,35 milyarı akıllı telefon, 5,03 milyarı ise internet kullanıyor. Yine aynı rapora göre 4,70 milyar aktif sosyal medya kullanıcısı olduğu açıklandı.

Raporun bana göre en ilginç bölümü ise dünya genelinde haber takibi için kullanılan en önemli platformun Facebook olması. Bu veri hem Türkiye hem de dünya için geçerli. Dünya genelinin yüzde 44’ü Facebook’u en önemli haber kaynağı olarak görürken, Türkiye’de de nüfusun büyük bölümü Facebook’tan haber takip ediyor.

Bu noktada hem habercilerin hem de dijital içerik üreticilerinin Facebook’u yok saymadan içeriklerini bu platform üzerinde kurgulamaları gerekiyor. We Are Social platformunun verilerine göre dünya genelinde Facebook’tan sonra en sık haber takibi yapılan platformlar ise sırasıyla yüzde 30’la YouTube, yüzde 22 ile WhatsApp, yüzde 17 ile Instagram, yüzde 13 ile Twitter, yüzde 7 ile de TikTok.

Son dönemde hızla tırmanışa geçen platformlardan Telegram ise birçok kişi için spesifik konularda haber takibi için en önemli mecra. Linkedin’i de unutmamak gerekiyor.

TÜRKİYE’DE SOSYAL MEDYA

Türkiye özelinde haber takibinin hangi platformlardan yapıldığına dair çok sayıda araştırma bulunuyor. Bu araştırmaların en güncellerinden biri de Marketing Türkiye için VeriNays Araştırma Şirketi’nin gerçekleştirdiği “Gündem Takibinde Mecra Kullanımı” araştırması oldu.

Bu araştırmaya göre Türkiye’de gündemin en sık takip edildiği mecra yüzde 92 oranla sosyal medya. Facebook, Instagram, Twitter, TikTok ve Youtube haber dünyasına egemen olmuş durumda.

Türkiye’de haber takibinde sosyal medyanın ardından ise yüzde 89’la televizyon, yüzde 73 ile online haber siteleri, yüzde 28 ile de basılı gazeteler geliyor.

Yine aynı rapora göre Türkiye’de gündem takibinin yapıldığı sosyal medya mecralarının kullanım oranlarına göz atıldığında ise, Instagram yüzde 72 ile birinci sırada yer alıyor. Bu platformu sırasıyla Twitter, YouTube ve Facebook’un takip ettiği görülüyor.

Sosyal medya düzenlemesiyle birlikte habere ve bilgiye erişim süreci daha da önem kazandı. Bundan sonraki süreçte habere erişim daha da önem kazanacak bu nedenle dijitalde erişimi önemsememiz gerekiyor.

istiklal-patlama

ABD’den eğitim, YPG, PKK’dan patlama talimatı!

Merhaba Dünya Kupası