Fahiş fiyat mı pahalılık mı?

meslege-gore-asgari-ucret-mi-geliyor
Haldun ÇIRAY
29 Eylül 2021

Ekonomiye bu haftada devam edelim diye düşünüyorum. Fahiş fiyat azami karın çok üzerindeki fiyat desek de anlaşılır. Kısaca haksız kazanç. Fahiş fiyata müdahale edilir. Ancak kime, neye göre fahiş fiyat veya haksız kazanç. Bir defa ambalajlanmış otomatik makineler ile paketlenmiş emtialarda fiyatın maliyet unsurlarını bilmeden tespit mümkün değildir. Noksan gramaj fahiş fiyat değildir. Noksan hileli mal için kanun birçok karşılık koymuştur. Şimdi bakkalda, AVM’de, AVM dışındaki küçük, orta, büyük veya süper bir markete girdiniz , pirinç paketini aldınız. Üzerinde çeşit kalite fiyat konusundaki her şey mevcut..? Müfettiş ne belirleyecek.?  Hiç..! kontrol ettiği kurumun içinde boğulur kalır. Stok mallar var ve raflarda değil, stok devir hızı var maliyet açısından en etkili faktör.  Maliyet oluşunca firma yasal karı da ilave ederek satış fiyatını belirler. Müfettişler okumuş adamlar yani ticaret bakanlığının anlı şanlı memuru fahiş fiyat tespiti konusunda ne öneriyor.

PSİKOLOJİK AMAÇ

Aynı bardak Kars’tan Edirne’ye kadar her il ilçede rafta farklı fiyatı olabilir. Bu farklılık maliyetten olduğu kadar pazarlama tekniği olan çeşitlilikten olabilir. Pazarlama için psikolojik amaç olmaktadır. Şayet ekonomi faiz, talep, arz, üretim, ihtiyaçların ortaya çıkış dönemleri ile ilgili ise fahiş fiyat istikrarlı piyasa nokta denetimler ile önlenir. Milyonlarca çeşitliliği olan piyasayı müfettişler neyi nasıl denetleyecek boş iş. Müfettişler asli görevlerini tam yapabilseler ve bu konuda istikrarlı olsalar fahiş fiyat olmaz. Ekranda bir yağ markalı emtianın pazar sepetinde gözükmesi çok banal. Suriye’den giren yağ ile dahilde işleme rejimi allak bullak oldu. Neyi kontrol ettiniz. Suriye yağını kullanmayan firma kaldı mı? Kalmadı ama çiftçiler hala zeytin yağında fahiş fiyatı yakalayamadı, yazık.

Ekonomiyi, bilançoyu bilmeyenler siyasi kulislerden ayaklarını kesmeyerek ülkeye zarar veriyor. Beyaz eşyada fahiş fiyat var mı ev eşyalarında, kiralarda, yurt paralarında, inşaat satışlarında var mı,yok mu. İnşaatların ikili satış bedellerine bakın.

Domates, biber, patlıcan, soğan, patates, (bunlar depolandığı zaman sürgün verir) çay, kahve, gazlı içecekler, yemek, ekmek aklınızı mı bozdu. Fırın bakkala ekmek veriyor. Çaresiz yüz seksen kuruşluk ekmeği yüz elli kuruşa veriyor. Katmerli zarar. Önce alkollü içeceklerdeki fiyatlar fahiş değil mi? Bu konuda söze gerek yok alkollü içecekleri kaldırmak işin doğrusu olmaz mı? Herkes mesuliyeti üstünden atıyor devlet fiyat veren odaların yetkilerini niye belediyelere vermiyor. Ben yapmadım o yaptı diyebilmek için her şeyi üzerinizden atarak ülke denetimsiz sel sularına atıldı. Siyasiler konuşup durmamalı.

KOMEDİ DENETİMLER

Kaç para Edirne baldo pirinç 13-17TL. Menşei dahil bilgiler ambalajda var. Bay müfettiş neye bakacak boş laf. Gerçek şu fahiş fiyat yok pahalılık var pahalılık. Çeşme otelde 200 cc su 50 TL. Bütün fiyatları belirleyen kurumlar var belirtilen fiyattan fazla satan yok. Et, peynir, zeytin fiyatına bak hesapla bay müfettiş zarar ediyorlar. Ne fahiş fiyatı? En karlı çiftçi 2.80 TL süt fiyatı ile ölü ve gömeni de yok. Sen benzin,  gaz,  motorin,  nakliyeye, ve ambalaja zam yap.  Ama peynir pahalı öylemi ayıp. İnsanlarla oynanıyor sanki ya sizce?

akran-zorlugu

Akran zorbalığı

Yoğun Bakım Derneği Başkanı : Acil değilse hastaneye gelmeyin!

Sorunu ne sorunu?