Fan Zone Karşıyaka’ya hayat verecek

fun-zon-ksk
Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU
19 Ağustos 2021

Türkiye’de spor kulüpleri özellikle de futbol şubesi olan kulüpler sürdürülebilir gelir elde etmede ciddi anlamda sıkıntı yaşıyor. Her yıl transfer döneminde binlerce euroluk harcamalar, pandeminin etkisiyle düşen seyirci gelirleri, lisanslı ürün ve sponsorluk gelirlerindeki azalmaları da hesaba katınca birçok anlı şanlı kulübümüz maalesef borç sarmalından çıkamıyor.

Süper Lig’de boy gösteren kulüplerin yayın geliri ve katılım hakkı gibi gelirleri bir nebze olsun bu kulüpleri rahatlatırken alt liglerde mücadele eden kulüpler ise bu önemli gelirlerden mahrum.

Karşıyaka Spor Kulübü Başkanı Turgay Büyükkarcı ve Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ın davetiyle önceki akşam Karşıyaka Fan Zone’da İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin yönetim kurulu üyeleri olarak nefis bir akşam yemeğinde bir araya geldik.

Bugün (Perşembe) saat 16.00’da resmi açılışı yapılacak olan KSK Fan Zone, Türkiye’de bir ilki başarması nedeniyle büyük önem taşıyor. Karşıyaka Belediyesi iştiraki Kent AŞ tarafından işletilen KSK Fan Zone, 4 bin metrekare bahçesi, 235 metrekare restoran alanı, 200 metrekare kafe bar alanı ve 285 metrekare mutfak alanıyla yaklaşık 800 kişiye tam kapasite hizmet verecek.

Bu etkileyici projeyi henüz resmi açılışı yapılmadan gezme, görme, keşfetme fırsatımız oldu. Karşıyaka Spor Kulübü Başkanı Turgay Büyükkarcı ve Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ın heyecanı gözlerinden okunuyordu.

TÜRKİYE’DE İLK

Tesis kulübün maçlarının olduğu günlerde dev ekranda maç gösterimlerinin yapılacağı, taraftarın bir araya gelip kaynaşıp, bir şeyler yiyip içeceği bir konseptte. Dünyanın birçok farklı noktasında önde gelen spor kulüplerinin de benzer tesisleri var. Ancak Türkiye’de bu tip bir yapı Karşıyaka Spor Kulübü’nün öncülüğünde ilk kez gerçekleştiriliyor.

Bu fikri ortaya koyan, hayata geçmesi noktasında emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür etmek lazım. KSK Fan Zone’de harcanan her 100 liranın 15 lirası kulübün kasasına gelir olarak dönecek. Bu da sürdürülebilir gelir elde etme yönünde sıkıntı yaşayan Karşıyaka Spor Kulübü için can suyu ve devamlı bir gelir anlamına geliyor.

Transfer yasaklarıyla boğuşan Karşıyaka Spor Kulübü’nün anlaşmak üzere görüşmelerinin sürdüğü 12 dosyasının kaldığını anlatan Başkan Büyükkarcı, yapımı yılan hikayesine dönen Karşıyaka Stadı’nda da ihale sürecinin en geç bu yıl sonu ya da önümüzdeki bahar aylarında tamamlanacağının müjdesini verdi.

Karşıyaka Stadı’nın faaliyete geçmesiyle birlikte Karşıyaka Spor Kulübü, taraftarıyla bir arada o eski ihtişamlı günlerin de kapısını tekrar açmış olacak. İzmir’de Göztepe ve Altay’ın Süper Lig’de kalıcı olması, önümüzdeki sezonlarda Altınordu, Karşıyaka, Menemenspor ve Bucaspor’un da Süper Lig’de karşılıklı maçlar oynayacağı günlerin gelmesi dileğiyle.

Bir özel teşekkür de Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’a. Karşıyaka Spor Kulübü ile diyalogu göreve başladığı ilk günden bu yana sağlıklı bir şekilde yürüten ve kulübün projelerine şartsız, koşulsuz destek veren Başkan Tugay, büyük alkışı hak ediyor.

siyaset

Siyaset ve liyakat

yonetmen-halit-refig-hayatini-kaybetti

Bir “Yorgun Savaşçı”: Halit Refiğ