Farketmeden yenilen ekmekler

ketojenik-diyet-tedavi-yontemidir
Ege Telgraf Admin
16 Ocak 2023

Şüphesiz ki diyet yapmaya bilinçsizce başlayan çoğu kişinin ilk yaptığı değişikliklerden bir tanesi ekmek tüketimini kontrol altına almak hatta ekmek tüketmekten vazgeçmek diyebiliriz. Bu noktada azaltılan veya yemekten vazgeçilen ekmeğin yerini genelde ne yazık ki başka karbonhidrat kaynakları almakta ve kişi ekmeği kesmesine rağmen niye bir türlü kilo veremediğini sorgulamaktadır.

Kilo vermek özellikle de yağ kaybetmek isteniyorsa karbonhidratların kontrollü tüketilmesi gerektiği aşikar ancak bu noktada sadece ekmeği suçlamak çok mantıklı değil. Ekmek tüketimi kontrollü olduktan sonra ve doğru ekmek tercih edildikten sonra diyet yaparken ekmek yemekte bir sakınca yoktur.

Beyaz un kan şekerinizi olumsuz etkileceği gibi sağlığımıza başka zararları da vardır bu nedenle beyaz un ile yapılmış ekmekler tercih edilmemelidir. Demir eksikliğiniz var ise kepekli ekmekleri tüketmek yine demir emiliminizi olumsuz etkileyebilir. Gluten tüketmek istemiyorsanız karabuğday unu ile yapılmış ekmekleri yada daha az gluten almak istiyorum diyorsanız siyez unu, karakılçık unu ile yapılmış ekmekleri sindirimim daha da rahat olsun diyorsanız ekşi mayadan yapılmış ekmekleri tercih edebilirsiniz.

DOYGUNLUK ORANI

Ekmek dilimlerinizin boyutu da bu noktada çok önemlidir genelde sağlıklı unlardan yapılmış ekmek dilimleri daha yoğun olmaktadır ve farketmeden daha çok ekmek yenilmesine sebep olabilir. Bu noktada her zaman ölçemeseniz bile aşağı yukarı 1 dilim ekmeğin 20-25 gram olması gerektiğini bilmelisiniz. Doğru undan ve mayadan yapımı ekmeklerin doygunluk oranı da fazladır. Sindirim sisteminize iyi gelir bu sayede kilo vermenize de fayda sağlamış olur.

Tüm bunların dışında bazen ekmek tüketmiyorum diyen çoğu kişi genelde besin tüketim kaydı tuttuğu zaman görüyoruz ki ekmek görüntüsünde ekmek yemese bile ekmek yerine geçen karbonhidrat kaynaklarını yoğun bir şekilde tüketebiliyor ve farketmeden 1 gün içinde 1 somun ekmek bile yiyebiliyor. Bu durumda da hem sağlık durumu hem de kilosu olumsuz etkilenebiliyor. Bu nedenle bu tarz besinlere mutlaka dikkat etmelisiniz. Örneğin 3 yemek kaşığı makarna, bulgur veya pirinç pilavı 1 dilim ekmeğe eş değerken 1 tane gevrek 4 dilim ekmeğe, 1 su bardağı patlamış mısır 1 dilim ekmeğe, 1 fincan leblebi 1 dilim ekmeğe eş değerdir. Tüm bunların dışında her türlü dolma, sarma, unlu çorbalar, hamur işlerinin de karbonhidrat kaynağı ve ekmek değişimi de olduğu mutlaka bilinmelidir.

Uzman Diyetisyen Deniz Zünbülcan

meslege-gore-asgari-ucret-mi-geliyor

Hayatımız ev ve işyeri arasında sıkıştı! 

GES-RES

21 yıllık AKP iktidarında yapılan en doğru iş…