FİFA Kokartlı ama sokak hakemi imiş

Metin AYDINOĞLU
15 Eylül 2020

‘Bu hakem değil, sokaktan bulup getirmişler’ deyiverdi, maçın sıcaklığıyla uzatılan mikrofona. Adına Süper denen ligimizin kulüp başkanlarından biri, adı, kulübü hiç de önemli değil, ettiği lafa bakarım. Çok büyük bir aşağılama, sokağa kurban ol sen sayın başkan. Sokak dediğin yerde öyle cevherler var ki, bir bilsen. Sokaktan diye gelişigüzel seçilmiş demek istedi de, ister beğenir ister beğenmez o bir FİFA Kokartlı hakem. Maçta iyi olmayabilir ama aşağılamaya hakkı yok. Başkan olmak, yöneticilik yapmak için; kurs yok, diploma yok, katılım belgesi yok, sertifika yok, sınav yok, şart koşul yok, yaş kotası yok, emek yok, eleme yok, stres yok. Çok para kazanmak zor mu bilmem, anlamam ama. Çok paran varsa kulüp başkanısın, bu kadar basit ve de çok kolay. Hakem garanti susacak, dernek de MHK de öyle. Hakemin avukatı, sözcüsü değilim, merak işte. Kulüp başkanlarını, yöneticileri kim, nereden bulup getiriyor acaba? Sokak olmayacağına göre.

ÖRNEKSİN ALTINORDU 

1.Lig ekibi Ümraniyespor da bile Fransız futbolcu var. Süper Lig zaten yabancılarla dolu Türk ara ki bulasın. Süper Lig’de yabancısız sadece Türk isimlerle oynama projesini yıllardır uygulayan, gündemde tutan Altınordu da iki isim bu hafta performanslarıyla, attığı gollerle helal olsun dedirtti, içimize biraz da olsa su serpti. Burak İnce 16 yaşında, 1.Lig’de forma giyiyor, harika frikik golü de attı. İstenince, güvenince, güven ve fırsat verince oynayabiliyorlarmış, gol de atabiliyormuş demek ki. Metehan Mimaroğlu da çok iyi oynadı, takipçiliğini sürdürdü, golünü de attı. Bizim evlatlarımıza güvendiğiniz için teşekkürler Altınordu, teşekkürler Seyit Mehmet Özkan, teşekkürler Hüseyin Eroğlu, Burak İnce, Metehan Mimaroğlu, Ufuk Kahraman, Ali Ergöçmez, Barış Orhunbilge, Hasip Ertürk, teşekkürler tüm ekibe, emek verenlerin hepsine. Bu yolda, yolunuz açık olsun her zaman yanınızdayım, yeter ki bizim ligimizde bizimkiler oynasın, yabancı bu kadar çok olmasın, gerek yok.

TORPİLLE BURAYA KADAR

Seyirci yok, sahaya inen de yok, atılan taş şişe davul tokmağı ayakkabı da yok, seyirci baskısı yok, anons yok, küfür yok, tahrik yok, uğultu yok, ıslık yok, gürültü yok, yol kesen yok. Üstüne VAR denen iyi fakat saçma sapan kullanılan bir sistem var. Ama yine de büyük hatalar yapıyor, hakemlerimiz. Sokaktan gelen hakem kavramı ile çelişiyor deseniz de değil. Sokaktan geliyorlar diyeceğine bazı hakemler bu işi bilmiyor, torpil tavan yaptı dese daha doğru olur. Torpili, istekleri, ricaları, kartvizitleri, adamcılığı açıklasınlar, garip demeçlerle ortamı germesinler, bunu anlatmaya çalıştım, bilginiz olsun. Tek bir neden kalıyor. Hakemliğin ruhunu, futbolun da ta kendisini bilmeyenler hakemlik yapıyor, işte o kadar.

HAKEM İSİMLERİ GİZLENİYOR

Hastalık bu sonuçta, herkes yakalanabilir. Salgın herkes de görülmeye başlandı. Bir gün her nefis koronayı yaşayacaktır. Ona sevin, buna üzül olmaz böyle saçmalık. Bana düşman olan bile korona virüse yakalanmasın, istemem. Teknik direktör, futbolcu, yönetici, spor dışı kişiler koronaya yakalanıyor, isimleri açıklanıyor. Ama hakemlerin asla açıklanmıyor, es geçiliyor, niye, neden, niçin? Bir üst klasman hakem, iki üst klasman yardımcı hakem deniyor o kadar. Kimlerin hasta olduğunu değil, isimlerin saklanmasının nedenini merak ediyoruz. Bu gidişle maç yönetecek hakem, oynayacak futbolcu bulamayacaklar yakındır hakem yurt dışından gelsin, zaten yedekler bile yabancı dolu ya. Düdük çalsınlar, oynasınlar.

GOLÜN PROFESÖRÜ YUNUS ALTUN

Harika 1.lig kariyeri yaptı, 200’den fazla attığı golü var kendi bile saymamış, şampiyonluklar yaşadı, onlarca kupa kaldırdı, çok iyi futbolcudur, fırsatçıdır, çok da iyi tekniği var. Sahada nerde duracağını nerde ne yapacağını çok iyi bilir. Golü koklar, hisseder, anı yaşar ve de affetmez. Karşısındaki rakibin de, kalecinin zaaflarını çok iyi süzer hemen maçın daha başında. Yunus Altun’dan, Yunus kardeşimden, golün profesöründen bahsediyorum. 1.Lig ekibi Ankaraspor’da teknik direktör Ali Güneş’in yardımcılığına getirildi Yunus Altun hocam. Kendi gibi golcü yetiştireceğine eminim. Yolu ve de bahtı açık olsun, başarılar diliyorum. Çok kaliteli ve de karakterli bir insandır, ilk maçına da maskeyle çıkmasını, hiç çıkarmamasını da çok takdir ettim, örnek oldu, teşekkürler.

LALE ORTA PROFESÖR OLDU

Bir önceki de yeni MHK de kadın üyeyi kurula getirmemekle hata yaptı, tarihi fırsatı kaçırdı. Kadın hakemlerden erkek üye sorumlu, biraz garip oldu. Lale Orta alınmalı diye yazmıştık, keşke alsalardı. Çok büyük iş yapmış olacaklardı. FİFA kokartlı, Okan Üniversitesi Öğretim Üyesi Lale Orta, profesör kadrosuna alındı. Akademik kariyerinde, profesör unvanına sahip oldu. Futbol oynadı, hakemlik yaptı, kalecilik yaptı, antrenörlük yaptı, ilk FİFA kadın hakemimiz, ilk kadın spiker, epey de bir ilkleri var, buraya sığmaz. MHK’de de yer alsaydı Profesör unvanıyla harika olmaz mıydı. Tebrikler sevgili hocam Prof. Dr. Lale Orta, başarılarınızın devamını diliyorum, umarım bir gün üye değil MHK’ye başkan olursunuz, size o da çok yakışır.

Orhan Kemal’e vefa

dunya-savasi-efekti

Savaş çıkar mı?