Fırtına koparanlara Vali’den son nokta! 

Vahap DABAKAN
24 Ocak 2022

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, 2021 yılı güvenlik kuvvetlerinin faaliyet ve çalışmaları hakkında düzenlediği toplantıda basın temsilcileriyle bir araya geldi. Algı operasyonlarıyla istismar edilen konulara da son noktayı koydu.

Vali Köşger, toplantıda İzmir’deki uyuşturucu başta olmak üzere, Ege Denizi üzerinde diğer kaçakçılık suçlarıyla mücadele kapsamında kolluk kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen faaliyetleri ele alırken, kent gündemine dair soruları da yanıtladı. Sayın Köşger’i, İzmir’e tayin edildikten sonra kenti tanımak için devamlı çalışmalar, şehrin gelişmesi için şimdiye kadar yapılmayan yeni projeler üreten bir Vali olarak tanıdık. İzmir’in sorunları çok. İzmir, Ege Denizi kıyısında olduğu için her türlü kaçakçılık olaylarını oluştuğu bir kent. İzmir’e yeni tayin olan Emniyet Müdürü Mehmet Şahne ise, makamında oturmaktan çok, cadde ve sokaklarda dolaşan esnaf ve insanlarla sık sık bir araya gelip İzmir Valisi Köşger gibi İzmir’in fotoğrafını çekmeye çalışıyor.

Toplantıya Vali Köşger’in yanı sıra Vali Yardımcısı Hulusi Doğan, Vali Yardımcısı Barış Demirtaş, İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Hilmi Atabay ve ilgili bürokratlar katıldı. İl Sahil Güvenlik Komutanlığı, İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü personeli tarafından kent genelinde uyuşturucuyla mücadele ve kaçak göçmenlere ilgili yapılan çalışmalarının anlatılmasından sonra, Vali Köşger’in kent gündemine dair açıklamaları toplantıya damgasını vurdu.

Siyasetçilerin yaptıkları açıklamalar, sosyal medya üzerinden yapılan algı operasyonlarıyla, İzmir Emniyet Müdürlüğü binasının taşınması, bazı kişiler tarafından tartışma konusu oldu.

Sorular kısmında ilk soru iznini aldım ve adeta İzmir’in sorunu haline getirilmek istenen, 30 Ekim depreminde hasar gören Emniyet Müdürlüğü binasının taşınmasının neden bu kadar sorun olduğunu ve bu konu üzerinde algı operasyonları yapıldığını, “Emniyet Müdürlüğü binası nereye taşınacak, bu konuyu açıklar mısınız?” diye sordum.

Vali Köşger, AKM binası ile ilgili açıklama yaptı. Köşger; “30 Ekim elim bir hadise olan depremi yaşadık. Maalesef İzmir’in bina envanterinin çürük olduğunu gördük. Buna kamu binaları dahil. Konak Meydanı’na adına verilen Hükümet binası olmak üzere birçok bina hasar gördü. Emniyet Müdürlüğü binası da hasar gördü. Emniyet için bir bina arayışı içerisindeyiz. Birçok alternatif değerlendirildi. AKM de depremden sonra kullandığımız bir yer. Depremden sonra bir süre geçici olarak Valilik olarak kullandık. Binanın herhangi bir yerine tadilat yapılmadan o binayı kullandık. Biz AKM’yi boşalttıktan sonra Emniyet Müdürlüğü’nün bina arayışı sürecinde gündeme geldi. Ege Üniversitesi Rektörü ve İl Emniyet Müdürümüz arasında bir müzakere oldu. Halen Emniyet için bir uygun yer bulduğumuz takdirde bulduğumuz yere taşınmak kanaatindeyiz. Ama burada bir bardak suda fırtına koparmanın da anlamı yok. Hatta bir bardak su da yok.  Fırtına koparmayı gerektirecek. Orasının bir kültür merkezi, ismi değişmeyecek. Eğer bina bulunmazsa oraya taşınılacak” diyerek noktayı koymuş oldu.

kestane-kebap-bu-yil-el-yakiyor

Kestanenin bilinmeyen şifaları

“Türkiye’de zaman” Tanpınar’a ayarlı